Yazı Detayı
08 Nisan 2019 - Pazartesi 20:29
 
TEKNOLOJİ, HASTA BEKLENTİLERİNİ KARŞILAYABİLECEK Mİ?
AHMET EGİN
Medicalpark Genel Müdür Yardımcısı
 
 
2018-2019 yılları gösteriyor ki, sağlık hizmeti sağlayıcılarının faaliyetleri bu yıl da her zamanki gibi; sektör oyuncuları artan yaş popülasyonu ile başa çıkmak durumunda ve geleceğin sürdürülebilir sağlık konusu hâlâ soru işareti… Hayata geçirilenlerden çok, kafalarda sorular mevcut ve düne oranla bugün, sağlık hizmeti alanlarının davranışsal ve durumsal ihtiyaçları çok daha fazla tartışılıyor. Bazı durumlarda yeni teknolojiler, bazı durumlarda ise yeni sağlık hizmeti anlayışları gündeme geliyor.

Dijital sağlık konusunda firmalar en iyi ne yapabilirler ve belirsizlik ortamını gidermek için hangi rolleri üstenebilirler? Sektör, 2019 yılında gelecekteki sağlık hizmetleri için hangi trendleri sürdürebilir, hangilerini geliştirebilir ve sağlayabilir?

Sağlık hizmeti alıcıları kendi deneyim ve beklentilerini öne çıkarıyorlar…

Teknolojinin, gelecek sağlık hizmeti trendlerini hızlandırdığını ve neredeyse her alanda sağlık sektörünü güçlendirdiğini görüyoruz. Artık hizmet alanlar belirli bir plana bağlı kalmıyorlar, ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda tercihlerde bulunabiliyorlar. Müşteriler iş ağları kuvvetli olduğu müddetçe finansal portföylerini istedikleri zaman yeniden düzenleyebiliyorlar. Alınacak hizmet tekrar organize edilebiliyor ve tüm bunlar teknoloji yardımıyla gerçekleşiyor.

Bir çoğunda etkileşimler sadece basit ve hızlı olmakla kalmıyor, kullanıcı tercihlerine ve ihtiyaçlarına göre ayarlanabiliyor.

Hastalar yönlendirilen grup olmaktan çıktı…

Sağlık hizmeti alıcılarına yetkileri vermek artık bir katma değer değil, genel bir beklentidir. Kompleks işlemler teşvik edilebiliyor veya sektör tarafından tercih edilebiliyor. Liderler, hastalar ile sağlık hizmeti sağlayıcılarının daha duyarlı ve daha karar alımlarında ihtiyaç ve önerilerini daha merkeze alıyor. Hastalar artık yönlendirilen grup olmaktan çıktı. Sağlık hizmeti sağlayıcıları ise; hizmet sağlayıcılığından ziyade, sağladıkları bakımlarının hastaya ulaşımı ve doğru işletilmesi ile motive oluyor.

Hastaların ve sağlık hizmeti sağlayıcıların taleplerine göre adapte edilen teknolojiler…

Müşterilerin sağlık hizmeti beklentileri artık tamamıyla değişti ve teknoloji bu ihtiyaçları karşılamak için adaptasyonunu sağlamalı. Sektör çoktan bu ayrışımları yapmaya başladı. Mental sağlık hizmetleri cep telefonları üzerinden hastaların uygun oldukları zamanlarda uygulayabilecekleri opsiyonlar sunuyorlar. Buna benzer olarak, diyabetli hastaların kan şekeri ölçüm testlerini cep telefonlarına bağlı bir cihaz ile gün boyu takip etmeleri sağlanıyor. Bugün sağlık hizmeti çözüm sağlayıcıları sonuçları okuma, analiz etme ve uzmanlarla iletişimde farklı görüşlere ayrılmış durumda.

Diğer sektörlerde serbest bilgi akışı teknoloji tarafından engellenemez, tam tersine teknoloji buna destek sağlarken, sağlık hizmetlerinde bu aksi durumdadır. Nitekim teknoloji bilgi akışına olanak sağlıyor. Hastanın bu akış içinde merkez nokta olması ve teknolojinin buna entegre olmasından ziyade; teknoloji ana rolü kapıyor. Bazı hastalar bakım raporlarını sentezleme ve analiz etmede etkin iken, bazıları teknolojiden uzak ve bu yetkinliğe sahip değil.

Dolayısıyla sektör kendi sağlık bakımlarını üstlenen bu grup için çözümler üretmelidir. Farklı sağlık hizmeti alıcıları için hizmet vermek dışında, uzmanlar 2019 yılının verilerin tek bir merkezden yönetilmesi ve şeffaflaştırılması için iyi bir yıl olabileceğini düşünüyorlar.
 
Etiketler: TEKNOLOJİ,, HASTA, BEKLENTİLERİNİ, KARŞILAYABİLECEK, Mİ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı