Yazı Detayı
02 Mayıs 2019 - Perşembe 20:43
 
MORİTANYA’YA SAHİP ÇIKMALI
MUSA UZUNKAYA
Erzurum Atatürk Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi İslam Hukuku Bölümü - Arapça, Fransızca, Orta Farsça - İlahiyatçı, Müftü - Diyanet İşleri Başkanlığı Samsun Müftü Muavini, Espiye, Hollanda' da Din Görevlisi, Havza, Akçakoca ve Akçaabat Müftüsü - Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyesi - XX, XXI, XXII nci Dönem Samsun Milletvekili
 
 
25 Nisan 2019 Çarşamba günü bir grup arkadaşla Ankara’da başlayan yolculuğumuz, İstanbul Hava limanından tam 7.5- saat sürdü.

1.3- milyon km. kare bir toprağa sahip olan bu ülkede takriben 4.2- milyon insan yaşamakta ve hemen hemen tamamı müslüman olan bu halk, varlık ve servet denizinde yüzdüğü halde fakr-u zaruret içerisinde perişan ve sefil bir hayat sürmektedir. Dünyaya medeniyet (!) ve insanlık dersi vermeye çalışan batı, özelde bu ülkenin madenleri ve deniz ürünlerini 1960’lı yıllara kadar sömüren zalim Fransa bu ülke insanına sözüm ona medenilik ve maddi planda temiz bir toplum olabilme yolunda en küçük bir yardımları dokunmadan ne varsa bakır, demir, balık ve diğer servetlerini almış götürmüşler, sadece dillerini, yani kültür emperyalizminin yegane aracı olan fransızcayı onlara dil olarak bırakmışlar. Mamafih kendi lehçeleriyle arapçayı da konuşanlar yok değil ama, bir millet ve devlet olma şuurundan çok uzak bir güruh haline getirilmişler.

ABD, İngiltere, Kanada, Çin ve bir çok batılı ülke kan kokusu almışcasına şimdilerde bu topraklara üşüşmeye başladılar. Balık ticaretinin büyük oranda Çinlilerin eline geçtiği, demiri yıllarca Fransa'nın işleyip alıp götürdüğü, Kanadalıların başta altın olmak üzere her türlü madene konduğu, İngiliz ve ABD şirketlerinin okyanus ve karadaki doğalgaz ve petrole gözünü diktiği gerçeğinden hareketle, yıllarca Fransanın kolonisi olan bu ülkenin çok ortaklı yeni bir sömürü ve zillete düçar edilmeden sahiplenilmesi, tamamı müslüman olan bu kardeşlerimizin daha fazla sefalete sürüklenmeden ayağa kaldırılması gerekmektedir.

Diğer islam ülkelerinden bu ülkeye gelebilecek bir hayır yoktur. Oysaki, “ kazan- kazan!..” politikasıyla hem gidip yatırım yapan müslüman ve samimi, ama sömürü zihniyetini şiddetle reddeden bir akıl bu ülkenin hamisi olabilir. İnanıyorum ki, o ülke Türkiye’dir.

Türkiye’ye özellikle bu ülkeyi yakın bir geçmişte ziyaret eden Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ a çok ama çok özel bir sevgileri var. Bir çok halkı müslüman ülkeden duyduğunuz şu sözü bu ülke insanlarından da duyuyorsunuz; “ Recep Tayyip Erdoğan bu ülkede seçime girse halkın 100’ünün oyunu alır ve başkan olur!..” Bu, bizim Moritanya’da, ülke ve liderimiz özelinde ne kadar sevildiğimizi gösteriyor.

Şimdi bize düşen görev, yakın bir gelecekte dünyanın en zengin madenlerinin adeta topraklarından fışkırdığı bu ülkeye alabildiğince insani yardım, eğitim, kültür, medeni şehircilik ve belediyecilik, alt yapı, modern yöntemlerle başta altun olmak üzere, tüm madenlerin işletilmesini sağlamak, “ kazan, kazan!..” felsefesiyle hem ülkemizin hem de Moritanya’lı kardeşlerimizin daha müreffeh bir hayat standardına kavuşabilmesi için gerekeni yapmak. Türk özel sektörü teşvik edilip buraya gönderilmeli, ciddi yatırımlarla bu ülkede kalkınma hamlesi başlatmalıdır.

Bu ülkede cevval bir elçiye, gayretli bir Ticaret ateşesine, Eğitim müşaviri ve her alanda ilgili kurumların başarılı elemanların hizmet için oraya gitmesi ve gönderilmesine ihtiyaç var.

Fetö maalesef bu ülkeye de gitmiş ve çok sayıda okul açmış. Şimdi biz onları MAARİF VAKFI’mız aracılığıyla Türk devleti adına ve o ülkenin çıkarına (bin civarında öğrenci, altı adet ayrı okul binası, kreşten liseye kadar ) yürütmeye çalışıyoruz. Bu okulları da ziyaret ettik. İdareci ve hocalarıyla görüştük. Kanaatimce temsil kabiliyeti ve farklı yetenekleri olan yönetici ve eğitimcilere ihtiyaç var.

THY’nin Moritanya Müdürü Ayhan Beyin bir misyon şefi ve diplomat gibi çalışıyor olması her türlü takdire sezadır. Çok yakın bir zamanda o ülkeye gitmiş olmasına rağmen, ziyaret ettiğim en başarılı bir müdür olarak görevini layıkıyla yapmaya çalışmaktadır.

Çoğu balıkçılık sektöründe ve karadenizli olarak yılda 5.000- Türkün ticari maksatlı gelip gittiği Moritanya’dan Türkiye’ye yıllık geliş- gidiş kapasitesi 35.000- i bulmaktadır.

300 çeşit balık ürünüyle dünyanın en zengin balığının bulunduğu şehir Noadila, Başkent Nakşod’a 500- km. mesafede önemli bir şehirdir.

Resmi kanallardan, yabancı balıkçıların Türk balıkçılarına çıkarılmak istenen sorunları yakından takip edilip çözülmeli, elçilik mensuplarımız, başta büyükelçi Sayın Mehmet Bilir olmak üzere herkes üzerine düşen görevi yapmalıdır.

Balıkçılık Okulu, Su Ürünleri Fakültesi ve hazırlık Okulları, hayvancılık, Tarım ve bilhassa Organik Tarım Okulları, hayvancılığın geliştirilmesi için gerekli katkılar sağlanmalıdır.

Yine bu ülkede behemehal, bir Ticaret Ateşeliği açılmalı, tüm ticari ve sinai kanallar harekete geçirilmelidir.

Kardiyoloji ( KALP HASTANESİ)ni ziyaretimizde Başhekim Prof Dr. AHMED OULD EBA HOCA, tıbbı cihaz ve genel sağlıkla ilgili Türkiye’den talep ve beklentileri olduğunu, yeterli olmasa da bir çok Moritanya’lının Türkiye’de tedavi gördüğünü ifade etti. Bir anlamda sağlık turizminin geliştirilmesi, ülkeye bu hizmetlerin daha verimli sunulabilmesi için özel sağlık sektörü de harekete geçmelidir.

Keza ADRAR BELEDİYE BAŞKANI VE MORİTANYA BELEDİYELER BİRLİĞİ GENEL BAŞKANI SAYIN SİDAHMED HMEIMED, belediyecilik hususunda, alt yapı, şehir temizliği, modern şehircilik, göçebelik ( bedevi) hayatından yerleşik alanlarda insanların ikametine imkan tanıyacak çalışmalarda kendilerine öncülük yapmamızı istediler.

Bütün bu teşebbüs ve ilişkilerde Moritanya mevcut yönetiminin çok etkin ve güçlü elemanı, Türkiye’de de yatırımları olan genç, samimi, gayretli bir iş adamı olan Sayın MUHAMMED CİDDU CİDDU BEY’den bir diplomat gibi yararlanılmalı, hem Türkiye’de hem de Moritanya’da yapılabilecek işlerde azami derecede katkısı sağlanmalıdır.

Bir çok dost ve kardeş Afrika ve Türk Cumhuriyetleri Ülkelerinde olduğu gibi, Moritanya’da da, ilan edilecek bir Türk Kardeş Şehir aracılığıyla OSMANLI MİMARİ TARZINDA BİR CAMİ EN KISA ZAMANDA BAŞKENT NAKŞOD’a yapılmalıdır.

Bizdeki yeni yapılmakta olan MİLLET BAHÇELERİ gibi bizim adımızı taşıyan bir MİLLET BAHÇESİ kazandırılmalı, var olan Türk ve Türkiye sevgisi perçinlenmelidir.

28 Kasım olan milli kurtuluş bayramlarına üç gün sürebilecek bir kültürel etkinlikle icabet edilmeli, MEVLEVİ SEMAZENLERİ, MEHTER TAKIMI, sosyal, kültürel ve diğer etkinliklerle bu ülkeye mührümüz vurulabilir.

Tabii ki en önemlisi yatırım hizmetlerinden en büyük payı almak görevi de Türk iş adamlarına ve devlet politikamıza düşmektedir.

Bu hususta daha geniş açıklamaları gelecekte yapabilme umuduyla Allah’a emanet olunuz.

Selam ve dua ile....
 
Etiketler: MORİTANYA’YA, SAHİP, ÇIKMALI,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
20 Haziran 2019
İSTANBUL SEÇİMLERİ İÇİN SON VE ÖNEMLİ UYARI!..
19 Haziran 2019
MURSİ’ YE - MERSİYE!..
27 Mayıs 2019
CİDDİ BİR MUHASEBE NASIL OLMALI ?
21 Mayıs 2019
RAMAZANI İDRAK EDERKEN!..
13 Mayıs 2019
HAKKIN YANINDA VE ZULMÜN KARŞISINDA OLMAK !
06 Mayıs 2019
AİLE YAPIMIZA DAİR BİR ANALİZ
23 Nisan 2019
GENÇLİK NEREYE?!..
16 Nisan 2019
SİYASETTE SAVRULMAK VE BEDEL ÖDEMEK
09 Nisan 2019
31 MART NASIL OKUNMALI?
29 Mart 2019
BU BİR MİRAC VE PAZAR GÜNÜ HATIRLATMASI VE TEBRİĞİDİR!....
25 Mart 2019
KARDEŞLİĞİMİZ ZARAR GÖRMESİN !..
18 Mart 2019
31 MART 2019 SEÇİMLERİ BİR HESAPLAŞMA MIDIR?
11 Mart 2019
YUHCULARA YUH OLSUN !
04 Mart 2019
SAMSUN YİNE COŞKULUYDU!
24 Şubat 2019
ERBAKAN HOCAMIZI RAHMETLE ANMAK
18 Şubat 2019
AH BU ÖLÜM GERÇEĞİ?
11 Şubat 2019
İNSAN HAYATI BU KADAR MI ÖNEMSİZ ?..
06 Şubat 2019
MAHMUD ESAD COŞAN HOCAMIZA!
04 Şubat 2019
HÜKÜMETİN VE MECLİSİN DİKKATİNE ARZIMDIR!..
28 Ocak 2019
SEÇİMLER NASIL OKUNMALI?
21 Ocak 2019
HAYIRLI OLSUN !..
13 Ocak 2019
SAMSUN NEYE MUHTAÇ ?
06 Ocak 2019
ADAYLAR KESİNLEŞİRKEN
29 Aralık 2018
BU NASIL BİR YILBAŞI?
26 Aralık 2018
İNSAN!
24 Aralık 2018
GÜVENELİM Mİ?..
19 Aralık 2018
MEVLANA
17 Aralık 2018
MEVLANA’YI ANLAMAK
09 Aralık 2018
MÜSLÜMAN UYANIK OL !..
02 Aralık 2018
HAVALAR SOĞURKEN, SİYASET ISINIYOR!..
26 Kasım 2018
“NASILSANIZ ÖYLE İDARE OLUNURSUNUZ!..”
19 Kasım 2018
VELADETÜ'NNEBİ
11 Kasım 2018
TÜM ADAY ADAYLARININ DİKKATİNE!..
03 Kasım 2018
MAHALLİ SEÇİMLERDE KRİTERLER NELER OLMALI?
29 Ekim 2018
HİÇ BİR İHMAL İNSAN HAYATINA MAL OLMAMALI!
21 Ekim 2018
TÜRKİYE ZOR BİR ÜLKE
14 Ekim 2018
SON GELİŞMELER
07 Ekim 2018
MİLLİ EĞİTİMDE SORUNLAR!.
03 Ekim 2018
2018-2019 ÖĞRETİM YILINA BAŞLAMIŞKEN !
26 Eylül 2018
BAŞLARKEN VE BM‘DE GÜR BİR SES !..
Haber Yazılımı