banner162

Son dönemlerde PTT adı ile yapılan dolandırıcılık olaylarında PTT'den önemli bir uyarı geldi.

14 Mayıs 2016 Cumartesi 14:44
PTT Uyardı! İnanmayın

 Uzun zamandan beri internet ortamında dolandırıcılık çoğaldı. Telefon üzerinden vatandaşları kandırarak milyarlarca para alan dolandırıcılar artık PTT'nin adını kullanarak milleti kandırıyor.

Mağdurlara gönderilen maillerde bir formun doldurulması isteniyor. Mail ile gönderilen forma şifre koyan ve bu şifreyi açmak için kişilerden para isteyen dolandırıcılar, hem kişilerin kimlik ve kredi kartı bilgilerini alıyor, hem de yüksek ücretler alarak vatandaşları mağdur bırakıyor.

PTT adına mail ya da telefon üzerinden yapılan işlemlerin resmi olmadığı açıklandı. Kişilerin bu tür durumlarda emniyet güçlerinden yardım istemesi önerilirken, bu tür çağrılara ya da maillere inanılmaması gerektiği söylendi.

Mağdurlara hiçbir seçim şansı tanımayan dolandırıcılar küçük ücretler talep ederek milyonlarca kişiden soygun yapıyor. Dolandırıcıların bir diğer yöntemi kullanıcıların bilgisayarını ele geçirmek olurken, mail ile gelen linke tıklayarak işlem yapan mağdurların bilgisayarındaki tüm veriler şifreleniyor. Şifreleme işlemlerinin ardından bilgisayar kullanılamaz hale gelirken dolandırıcılar bilgisayarda yazdıkları notlarda 1000 TL gibi bir ücretin ödenmesi halinde bilgisayardaki tüm şifrelerin kaldırılacağını söylüyor. Böylelikle mağdurlar inanıp parayı istenilen bankaya transfer ediyor.

Kaynak:
veteknoloji.net

Yorum Gönder