banner162
Davutoğlu'ndan önemli açıklamalar

Başbakan Ahmet Davutoğlu, ABD dönüşünde gazetecilere önemli açıklamalar yaptı.

02 Ekim 2015 Cuma 02:38
Davutoğlu'ndan önemli açıklamalar
 Başbakan Ahmet Davutoğlu, BM Genel Kurulu’nun 70. Dönem Toplantılarının ardından, uçakta Kanal 7 adına Mehmet Acet'in de bulunduğu gazetecilere gündeme ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

Pazar günü seçim beyannamesini açakalacağınızı söylediniz. CHP’nin seçim bildirgesini nasıl değerlendiriyorsunuz.

CHP’nin seçim bildirgesi bana geldi. 7 Hazirandaki bildirgeyle dün açıklanan bildirgenin karşılaştırılmasının çalışmasını da yaptılar arkadaşlar. Yeni fazla bir şey yok.  7 Haziran başarılı olunduğu intiba delilmiş ki aynı üslup aynı muhteva aynı unsurlar devam ediyor. Üzerinde çok fazla yorum yapılacak bir husus görmüyorum.
Seçimden nasıl bir sonuç bekliyorsunuz

Sandık güvenliğiyle ilgili il ve ilçe kurullarını toplulaştırma kararları var sandıkların nerede kurulacağı önemli bu nedenle bir seçmen oy kullanamadığını beyan etse hukuki zeminde bu seçimin tekrarını yol açabilir diye bir tartışma var.
Öncelikle seçimlerde AK Parti tek başına iktidar. Şuan herhangi bir alternatifi düşünmekte doğru değil. CHP ve MHP tek başına iktidar olacak diye bir iddiayı kendileri dahi diyemiyor ki halk inanıp oy versin. Oluşabilecek tek farkı AK Parti’nin tek başına iktidar olmasıdır. Bunun olması içinde çalışmalarımızı yoğun bir şekilde sürdüreceğiz.
Seçim güvenliği konusunda ne karar alınırsa YSK’da bir hukuk makamıdır bir siyasi makam değildir. O o şekilde uygun görüyorsa bizden bağımsız olarak bizde gereğini yaparız Hükümet olarak da (seçim güvenliği anlamında)  AK Parti olarak da o şartları halkımıza en iyi nasıl ulaşabileceğimiz anlamında

Oy kullanamadı konusunda

Almanya’da oy kullanacak birisi ben 300 km öteye gidemiyorum. Gel şurada sandık kur yoksa oy kullanma hakkımı kullanamıyorum diye bilir. Bunun sonu yok. Nihayet en doğru kararı YSK verecek.
 
CHP’nin seçim vaatlerine baktığınızda gençlere yönelik, memurlara yönelik, emeklilere yönelik somut vaatler var. Örneğin paso ligi kaldıracağız diyor. AK Parti biraz böyle popülizme kaçmama kaygısıyla sanki böyle bir kendi kendini bağlamıyor mu? Gençlere, emeklilere ve memurlara yönelik daha somut öneriler vaatler getirmeyi düşünüyor musunuz?

Aslında geçen seçim beyannamesinde vardı bunlar ama seçim beyannamesinin sunuşu itibarıyla bazı eksiklikler oldu. Yeterince gündeme taşınmasında istediğimiz sonucu elde edememiş olabiliriz. Geçen Seçim beyannamesi dışında da yeni söyleyeceğimiz çok şey olacak.  Somut önerilerin bir kısmı bizim tarafımızdan gerçekleştirilenler yâda gündemde olup daha iyi anlatılması gereken öneriler. Pazar günü daha yakından detaylı olarak göreceksiniz.

Emeklilerin taşeron işçilerin memnun kalacağı Bunun hepsinin içinde olduğu unsurlar.  Önemli olan talep çıtasıyla ülkenin imkanlarının en optimumda buluştuğunu tespit etmektir.
 
Filistin bayrağı BM’de dalgalandı.  Bundan sonraki adım ne olur birde Türkiye İsrail ilişkileri ne olur.
 
PKK eylemleri siz ABD’de bulunduğunuz zaman diliminde de devam etti. Operasyonlar konusunda bir değişiklik olacak mı?

Bu konudaki kararlılığımız kesindir. Terörle mücadele konusundaki hedeflere ulaşana kadar operasyonlar sürecek. Şehit haberleri üzerinden kimse provokasyona kalkışmasın. Şehit haberleri bizim yüreğimizi dağlıyor. Seçim bizim için istikrar açısında önemli fakat aynı şeklide  kamu düzeninin ve güvenliğin sağlanması da bizim için son derece önemlidir. Silahlı unsurlar Türkiye’yi terk edene kadar bu mücadele sürer. Şu ana kadar elde edilen neticede son derece başarılıdır. Ben ‘beli kırılmıştır’ dediğimde birileri yanlış anlamayı tercih etti. Bitmiş anlamına gelmedi ama beli büküldü. Beli bükülmesinin anlamı planladıkları şeyleri yapamaz hale gelmiş olmalarıdır. Huzur ve güvenlik için operasyonlar sürecek.

Kaynak : Haber7


Yorum Gönder