banner162
O Yapıyor Türkiye Konuşuyor

Organize ettiği Koreografilerle yerel ve Ulusal Medya’da geniş yer tutan Avukat Engin Sever, ilk röportajını Hedef Halk Gazetesine verdi. Sever Samsunspor’un bir sevda ve tutku olduğunu söyledi

07 Ekim 2015 Çarşamba 14:13
O Yapıyor Türkiye Konuşuyor
 SAMSUNSPOR HABEROrganize ettiği Koreografilerle yerel ve Ulusal Medya’da geniş yer tutan Avukat Engin Sever, ilk röportajını Hedef Halk Gazetesine verdi. Sever Samsunspor’un bir sevda ve tutku olduğunu söyledi.

İLK KEZ HEDEF HALK'A ANLATTI

Samsunspor 19 Mayıs Tribünlerinde organize ettikleri Koreografi gösterileri ile Türkiye gündeminde geniş yer tutan, Yerel ve Ulusal Medya’nın ilgi odağı olan ve şimdiye kadar isminin ön plana çıkmasını istemeyen Koreografiler Kralı Engin Sever, bilinmeyen yönlerini, düşüncelerini, içindeki Samsunspor sevgisini ve organizasyonlarda arkadaşları ile yaptıkları çalışmaları ilk kez Hedef Halk Gazetesi Spor Müdürü ve Spor Muhabiri Zekai Anıl’a anlattı.

FİKİR BİRLİĞİNE VARDIK

Koreografi fikrinin ‘samsunspor.biz’ taraftar sitesinin döneminde oluştuğunu anlatan Engin Sever, “Arkadaşımız Ali Akyol, Koreografi ile ilgili bir araştırma yaparak beni aradı ve sonrasında bir araya gelerek ‘Böyle bir gösteriyi bizde yapabilirmiyiz?’ diye fikir sordu.  O dönemlerde daha aktif durumda bulunan arkadaşlarımızla kurduğumuz ‘samsunspor.biz internet sitesini çok güncel kullanıyorduk. Zaten burada kendi aramızda bu tip gösteriler yapıyorduk” diye konuştu.

İLK DENEME KOCAELİSPOR MAÇINDA

Organizasyonun ilkini Kocaelispor ile oynanan müsabakada gerçekleştirdiklerine dikkat çeken Engin Sever, “Yanlış hatırlamıyorsam Hüseyin Kalpar’ın geldiği dönemdi. Kocaelispor’u deplasmanda 4-0 mağlup ettiğimiz mücadelede gerçekleştirmiştik. Bu maçta Sevgililer Gününe denk gelmişti. Kalp şeklinde bir pankart yapmıştık. Üzerinde ‘Kırmızı-Beyaz kara sevdam’ yazmıştık. Takımımız bu maçtan sonra beşte beş yaptı. Bundan sonra ise geliştirmeye başladık” dedi.

‘KABUS GERİ DÖNDÜ’ KOREOGRAFİSİ

Deneme gösterisinden cesaret alarak farklı bir Koreografi düzenlemeyi düşündüklerini dile getiren Sever, “Kocaelispor maçı sonrasında evimizde Adanaspor ile oynadığımız maçta ‘Kabus geri döndü’ Koreografisini organize ettik ve çalışmalara başladık. Bu maç mağlubiyetle sonuçlanmıştı. Bundan sonra Koreografileri profesyonel olarak hazırlamaya başladık. Maraton tribünlerinde bulunan taraftarlarımızın daha da bilinçlenmesi ile farklı çalışmalar yaptık.”

MİNİMUM RAKAM 2.500 TL

Koreografileri yaptıkça farklı fikirler ortaya çıkardıklarına dikkat çeken Engin Sever, “Maraton tribünlerinde 7000 koltuk var. Dolayısı ile bu rakam minimum 7000 karton demek oluyor. Bunun dışında 110 metrelik pankartımızı açacak alanımız var. En ufak bir Koreografinin bizlere maliyetli 2.500TL. Bu rakam yapacağımız Koreografinin şekline ve harcanacak olan kumaşa göre 5.500 TL’ye kadar çıkabiliyor” ifadelerini kullandı.

SPORSORLARI GERİ ÇEVİRDİM

Yapılan koreografilerin tamamı ile kendi ürünleri olduğuna dikkat çeken Engin Sever, “Koreografilerin maliyetini taraftarlarımızdan topladığımız para ile karşılıyoruz. Son yaptığımız organizasyon öncesinde beni arayarak Koreografinin maliyetinin tamamını karşılamamak istediklerini ilettiler. Ben bu nazik tekliflerini geri çevirerek taraftarlarımızdan topladığımız para ile maliyetini karşıladık. Bunu yapmakta ki tek düşüncem organizasyonun tamamı ile taraftarların ürünü olmasıdır” dedi.

GECE PROJEKTÖRLERLE ÇALIŞTIK

Yapılan olağanüstü Koreografiler sonrasında olumlu tepkiler aldıklarını dile getiren Sever, “Yaptığımız Koreografiler sonrasında Kulüp başkanı ve yöneticilerden olumlu tepkiler aldık. Her organizasyon sonrasında gerek kulübün resmi sitesinden gerekse yerel gazeteler aracılığı ile teşekkürlerini ilettiler. Ayrıca büyük beğeni toplayan gösterilerden sonra Stadyumda daha rahat hareket etme imkanı bulduk. Gece çalışmamız gerektiğinde projektörleri yaktırıp hazırlıklar yaptık. İlk Koreografilerimizde bu imkanları bulamıyorduk.”

OLUMLU YÖNDE TEPKİ ALIYORUZ

Maraton tribünlerinde yaptıkları gösterilerde zaman zaman sıkıntılar yaşadıklarını dile getiren Sever, “Koreografilerde zaman zaman sıkıntılar yaşıyoruz. Koreografi sırasında buna müdahale etme gibi bir şansımız olmuyor. Karşı tribünlerden resim çekip gönderiyorlar. Tepkilerle olumlu yönde olduktan sonra koreografimiz tamamlanmış oluyor. Biz bu işi tüm Samsunspor taraftarları adına yapıyoruz. Herkesin adına gururlanıyoruz.”

TARAFTARLARIMIZIN GRURLANMASI GEREKİYOR

Hiçbir zaman reklam yapma gibi bir düşüncesi olmadığının altını çizen Engin Sever, “bu çalışmaları yaparken kesinlikle reklam yapma gibi bir düşüncem olmadı. Bu konu zaman zaman ‘kendi reklamını yapıyor’’ gibi düşünceler yorumlandı. Şunun bilinmesini isterim ki! Asla böyle bir düşünceye sahip olmadım. Koreografi bütün Samsunspor taraftarlarının adına yapılıyor. Ulusal Medya’da bu organizasyon için Samsunspor denildiğinde tüm taraftarlarımızın gururlanması gerekiyor.”

OLUMSUZ FİKİRLER ÜRETENLER VAR

Asıl mesleğinin Avukatlık olduğuna dikkat çeken Sever, “Bir yıldır İstanbul’da bulunuyorum. 40 yaşındayım konu Samsunspor olduğunda zorlukları gözüm görmüyor. Maçtan üç dört gün önce Samsun’a geliyorum. Fırsatım olmazsa maç günü geliyorum” dedi. Zaman zaman çatlak sesler çıktığını da dile getiren Sever, “Futbolun olduğu her yerde olumsuz fikirler üretenler var. Biz artık bunları bir şekilde aştık. Bunların dışında kartonları toplamak üzere Stada gittiğimizde halen daha koltuklarda açılmamış kartonları bulduk. Arkadaşlarımız bunları neden kullanmaz, açmaz bunu anlamış değilim.”

YÜZDE ONLUK KESİM UMURSAMIYOR

50 kişilik taraftar grubu ile bir hafta boyunca çalışma yaptıklarını dile getiren Sever, ”Koreografi için kartonları İstanbul’dan getirdim. Bunun için 50 kişiden oluşan taraftar arkadaşlarımızla bir hafta boyunca çalıştık. Kartonlar teker teker katlandı ve yağmurda ıslanmamaları için poşetlere koyduk. Bu emeği görmezden gelenler olduğu zamanda bu bizim canımızı sıkıyor. Bu tribünün yüzde 90’ı bu Koreografiyi sahipleniyor. Yüzde onluk ise sahiplenmeyen önemsemeyen bir grup var,”

ARAŞTIRMALAR YAPIYORUZ

Farklı Koreografiler ortaya çıkartmak için sürekli olarak araştırma yaptıklarına dikkat çeken Sever, “Şarkıları aynı kulakla, filmleri aynı gözle izliyoruz. Bundan sonraki Koreografiyi farklı bir şekilde düzenlemeyi düşünüyoruz. Birbirinden bağımsız iki ayrı desenli koreografi düşüncem var. Benim Babam Samsunspor’lu. Dolayısı ile bizde Samsunspor’la büyüdük. Başka fikirleri olan arkadaşlarımız varsa onlara da kapımız açıktır.”

Kaynak : Halk Gazetesi


Yorum Gönder