banner162
Samsun'da gözaltına alınan 37 yargı mensubundan 23'ü tutuklandı

FETÖ/PDY mensubu olmaktan ve darbe girişimi içinde yer aldığı iddiasıyla Samsun'da gözaltına alınan 12 hakim ve 11 savcı topla 23 kişi tutuklandı. Gözaltına alınan 4 Savcı ve 11 Hakim ise mahkemenin kararı ile adli kontrol şartı altında serbest bırakıldı. Samsun'da tutuklanan hakim ve savcıların isimleri.

20 Temmuz 2016 Çarşamba 18:19
Samsun'da gözaltına alınan 37 yargı mensubundan 23'ü tutuklandı
Fetullahçı Terör Örgütü / Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) mensubu olmaktan ve darbe girişimi içinde yer aldığı iddiasıyla Samsun'da gözaltına alınan 12 hakim ve 11 savcı topla 23 kişi tutuklandı. Gözaltına alınan 4 savcı ve 11 hakim ise mahkemenin kararı ile adli kontrol şartı altında serbest bırakıldı.

15 Temmuz gecesi gerçekleştirilmek istenen kalkışma girişimin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından devletin her kademesine işleyen Fetullahçı Terör Örgütü üyelerinin ve ilişiği bulunduğu tespit edilen kişilerin açığa alınmasına ve tutuklanmasına devam ediliyor. Samsun Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinin yaptığı FETÖ/PDY soruşturması kapsamındaki operasyonda, Samsun'da görev yapan 23'ü hakim, 14'ü savcı olmak üzere toplam 37 yargı mensubu gözaltına alınmıştı.

Samsun'da gözaltına alınan 37 yargı mensubundan 23'ü tutuklandı

Edirne Başsavcılığının talimatı ile önceden Edirne'de görev yapıp tayinle Samsun'a atanan bir hakim de Samsun'da yakalandı. Samsun Adliyesince tutuklanan 12 hakim ve 11 savcı Samsun Kapalı Ceazevi'ne gönderildi. 4 Savcı ve 11 Hakim ise mahkemenin kararı ile adli kontrol şartı altında serbest bırakıldı.

Şu ana kadar Samsun Adliyesinde HSYK 2. Dairesi kararı ile açığa alınan hakim ve savcın isimleri:

Mehmet Emin Menteş (Hakim)
Tevrat Ateş
Naim Karaağaç
Vahdettin Taşkıran
Ali Kandil
Doğan Bülent Belli
Harun Orman
Cengiz Değirmenci
Yılmaz Parıltı
Yeşim Sayıldı (hakim)
Mustafa Yılmaz (cumhuriyet savcısı)
Hasan Dönmez (cumhuriyet Savcısı)
Alper Altınışık
Resul Köse (cumhuriyet savcısı)
Ahmet Kalpak (hakim)
Selçuk Sayıldı
Adem Kul
Adem Çelik (cumhuriyet savcısı)

Kaynak:
 CIHAN

Yorum Gönder