banner162
Kapatılan Canik Başarı Üniversitesi öğrencilerinin akıbeti ne olacak?

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akçagöz, Samsun'da kapatılan Canik Başarı Üniversitesi'nin Ondokuzmayıs Üniversitesi'ne bağlanmasıyla birlikte öğrencilerin durumunun ne olacağını sordu.

11 Ağustos 2016 Perşembe 15:48
Kapatılan Canik Başarı Üniversitesi öğrencilerinin akıbeti ne olacak?
 CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akçagöz, kapatılan Canik Başarı Üniversitesi öğrencilerinin durumunun ne olacağını sordu. Akçagöz yaptığı açıklamada, "Bakanlar Kurulu tarafından Olağanüstü Hal ilân edilmesiyle birlikte alınan tedbirlerden biri de, Fetö ile bağlantılı olduğu tespit edilen bir kısım vakıf Üniversitelerinin kapatılması yönündeydi. 667 sayılı ve 23.07.2016 tarihli Kanun Hükmünde Kararname kapsamında alınan bu karar doğrultusunda bir çok üniversite gibi, Samsun'daki Canik Başarı Üniversitesi de kapatılmış ve Ondokuzmayıs Üniversitesi'ne bağlanmıştır.

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akçagöz
CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akçagöz

Akabinde,
YÖK tarafından kapatılan bu Üniversite'de kayıtlı bulunan öğrencilerin, devlet üniversitelerine kaydırılacağı, şayet devlet üniversitesinde mevcut bölüm yok ise derhal kurulacağı ve öğrencilerin bu şekilde mağduriyet yaşamadan öğrenim hayatlarına devam edecekleri açıklanmıştı.

Ancak YÖK, yeni bir karar alarak önceki kararını ortadan kaldırmıştır. Buna göre, kapatılan bu üniversitelerin öğrencileri, sınava katıldığı yıl aldığı puan üzerinden üniversitelere yerleştirilecektir. Bu kararla birlikte,  kapatılan üniversitelere devam eden öğrenciler bir nevi cezalandırılmış olmaktadır. YÖK'ün almış olduğu karar, adil bir karar değildir. Samsun'da bu uygulamanın mağduru yaklaşık 3 bin öğrencidir. Bu nedenle, bu öğrencilerimizin durumu yeniden gözden geçirilmeli ve bu mağduriyet ortadan kaldırılmalıdır. Üniversite öğrencilerini, o dönem itibariyle yasal olarak faaliyete geçen Üniversitelere devam ettiler diye yaftalamak doğru değildir. Herkesin malumudur ki bu üniversitelerin açılışı dahi, Akp'li bürokratlar tarafından yapılmıştır.
Kaynak: SamsunAjans.com.tr

Yorum Gönder