banner162
Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanı Murat Gültekin'den açıklama

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanı Murat Gültekin, 2025'te kronik hastalıklar ve kansere bağlı ölüm oranlarının, dünyada en az yüzde 5 azaltılmasının hedeflendiğini bildirdi.

15 Mayıs 2015 Cuma 17:40
Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanı Murat Gültekin'den açıklama

Gültekin, Samsun'da bir otelde düzenlenen Kanser Taramaları ve Kayıtçılığı Bölgesel Değerlendirme Toplantısı'nda, kanserin, 21. yüzyılda ülkelerin öncelikli konuları arasında yer aldığını söyledi.

Tıbbın 200 yıldır kanserle mücadele ettiğini dile getiren Gültekin, kanserin tedavisi ve yaşam oranlarında son 30 yılda çok ciddi ilerleme olduğunu belirtti.

Kanser tedavisinde erken teşhis üzerine yoğunlaşılması gerektiğini vurgulayan Gültekin, 2025'te kronik hastalıklar ve kansere bağlı ölüm oranlarının, dünyada en az yüzde 5 azaltılmasının hedeflendiğini kaydetti.

Gültekin, şöyle devam etti:


''Bence kanser önleme konusunda, tıpkı geçmişte sıtma, verem, tüberküloz savaşlarında olduğu gibi Türkiye'nin en önemli noktaları, Kanser Erken Teşhis Tarama Eğitim Merkezi. Bunlar hem kanserin taramasını yapıyor hem de kanser önleme, vatandaşın eğitimi, kanser açısından risk taşıyan obezite, sigara gibi risk faktörleri konusunda mücadele veriyor.''

- ''Erkeklerde akciğer kanseri ilk sırada''


Murat Gültekin, Karadeniz Bölgesi'ndeki kanser türlerinin, genel Türkiye profiline birebir uyduğunu ifade etti. Türkiye'de erkeklerde akciğer kanserinin ön planda bulunduğunu anlatan Gültekin, ikinci prostat, üçüncü sırada ise kolon kanserinin geldiğini söyledi.

Türkiye'deki genel ortalamaya göre kadınlarda ise meme kanserinin ilk sırada yer aldığını belirten Gültekin, bunu tiroit ve kolon kanserlerinin izlediğini kaydetti. Gültekin, bu üçünün erken teşhis edilen kanser türleri olduğunu vurguladı.


Kaynak: Anadolu Ajansı

Yorum Gönder