banner162
"Şifa Veren Eli Anlayan Yürek" Projesi

Samsun Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünce "28 Nisan Sağlıkçıya Şiddete Hayır Günü" kapsamında sağlık çalışanların maruz kaldığı şiddetin önüne geçmek için "Şifa Veren Eli Anlayan Yürek” Projesi başlatıldı.

27 Nisan 2015 Pazartesi 17:03

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği'nde yapılan protokol imza törenine Samsun Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dursun Mehmet Mehel, İl Milli Eğitim Müdürü Aytekin Girgin katıldı. 

Tören öncesinde konuşan Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Mehel, “Bu projemiz şifa veren el olarak sağlık çalışanları hekiminden, yardımcı sağlık personeline kadar bütün arkadaşları kapsıyor. Anlayan yürek ise daha çok vatandaşlarımızı kapsıyor. Bu proje özellikle ortaokul ve lise öğrencilerimizi kapsıyor. Bu projedeki amacımız özellikle son yıllarda tırmanışa geçen sağlıkta şiddetin ilerleyen süreçte dozunun azaltılmasıdır" dedi.

Proje kapsamında 5 bin öğrenciye ulaşmayı hedeflediklerini belirten İl Milli Eğitim Müdürü Aytekin Girgin ise, şunları kaydetti:

“Sağlık sektöründe yaşanan şiddet olaylarında bize düşen kısım ‘onları anlayabilen yürek’ olabilmektir. Özellikle 7. ve 9. sınıf öğrencilerimizden başlamak üzere belirli gruplardaki öğrencilerimiz hastanelerimizi ziyaret edecekler. Burada doktorlarımız, hemşirelerimiz ve diğer sağlık personellerinin hangi şartlar altında çalıştığını, hangi şartlar altında toplumun tüm kesimlerine hizmet ettiğini bizzat görmüş olacaklar. Projemiz yaklaşık 1.5 yıl sürecek. Türkiye’de şiddet maalesef toplumsal bir gündem. Bu vesile ile toplumun tüm kesimlerinden şiddetin Türkiye’nin gündeminden düşmesi gerektiğini düşünüyoruz. Hem toplumsal yapımız, hem tarihimiz, hem de inançlarımız buna müsaade etmiyor."

Konuşmaların ardından Aytekin Girgin ve Mehmet Mehel "Şifa Veren Eli Anlayan Yürek" Projesi protokolünü imzaladı.


Kaynak: Anadolu Ajansı

Yorum Gönder