banner162
Karadeniz Kitap Fuarı Samsun'da düzenlenecek

Samsun'da, 18-24 Mayıs arasında 500 yazarın konuk olacağı ''Karadeniz Kitap Fuarı'' düzenlenecek.

15 Mayıs 2015 Cuma 15:41
Karadeniz Kitap Fuarı Samsun'da düzenlenecek

TÜYAP Fuarcılık Kültür Fuarları Genel Koordinatörü Deniz Kavukçuoğlu, bir otelde düzenlenen basın toplantısında, bölgedeki kitapseverlere iyi bir fuar hazırlamak için özen gösterdiklerini söyledi. 

Fuarları, kültür hizmeti olarak gördüklerini dile getiren Kavukçuoğlu, ''Türkiye'nin önde gelen 150 yayınevini buraya getiriyoruz. Fuar süresince 50 kültür ve sanat etkinliği yapılacak, açık oturumlar, söyleşiler, dinletiler gibi'' dedi. Aynı zamanda Kavukçuoğlu, etkinliklere çok sayıda yazar, sanatçı, gazeteci, bilim insanı ve siyasetçinin katılacağını bildirdi.

Fuara geleceklerden herhangi ücret talep edilmediğini anlatan Kavukçuoğlu, kent kültürünün oluşumuna katkı sağlamayı amaçladıklarını belirtti.

- ''Geçen yıl 561 milyon kitap üretmişiz''


TÜYAP Fuarcılık Anadolu Fuarları Genel Müdürü İlhan Ersözlü ise sadece Samsun değil tüm Karadeniz Bölgesi'nden kitapseverleri fuara beklediklerini söyledi.

Türkiye'nin en önemli yazar, eleştirmen ve sanatçılarının 18 Mayıs'tan itibaren Samsun'da bulunacağını kaydeden Ersözlü, ''Kültür ve edebiyat dünyamızın bu önemli etkinliğini Samsun'a getirmekten büyük mutluluk duyuyoruz'' ifadesini kullandı.


Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Metin Celal Zeynioğlu da kitap fuarının, 10 festivale değer bir etkinlik olduğunu söyledi.

Fuar boyunca kentte kültür, sanat ve edebiyatın konuşulacağını vurgulayan Zeynioğlu, şu ifadeleri kullandı:

''Geçen yıl 561 milyon kitap üretmişiz. Kişi başına 7,3 kitap düşmüş. Buradan da şu sonuç çıkar, Türkiye sanıldığı gibi çok az kitap okunan bir ülke değil. Yine geçen yıl üretimimiz yüzde 4,6 arttı ki son 15 yıldır Türkiye'de yayıncılık, kitap üretimi çoğalıyor. Aynı oranda sektörün cirosu da artıyor.''

Samsun Fuar ve Kongre Merkezi'nde 18-24 Mayıs'ta düzenlenecek fuara, 500 yazar konuk olacak.

Öte yandan, fuara Cumhuriyet Meydanı'ndan ücretsiz otobüslerle gidilebileceği bildirildi.


Kaynak: Anadolu Ajansı

Yorum Gönder