banner162
Gençlik ve Spor Bayramı Kutlamaları

Samsun'da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu, Kurtuluş Yolu'nda tören düzenlendi.

19 Mayıs 2015 Salı 12:11
Gençlik ve Spor Bayramı Kutlamaları

Anıt Park'ta düzenlenen törende, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Güven Özyurt, Atatürk Anıtı'na çelenk koydu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Kurtuluş Yolu'nda devam eden programda, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ın da katıldığı Uluslararası 19 Mayıs Yarı Maratonu başladı.

Halk oyunu gösterileriyle devam eden programda, Tütün İskelesi'nden karaya çıkarılan Türk bayrağı deniz subayları tarafından izci öğrencilere teslim edildi.

Burada konuşma yapan Samsun Valisi İbrahim Şahin, ulusal kurtuluş mücadelesinin başlangıcı ve bağımsızlık güneşinin en güzel doğduğu kentte, rengini şehitlerden, ay yıldızı gökyüzünün en parlak gecesinden alan Türk bayrağının, denizci subay tarafından Türk gençliğine teslim edildiğini söyledi.

Bütün umutların tükenmeye başladığı bir dönemde Mustafa Kemal Atatürk'ün, "Türk milleti için bağımlı yaşamaktansa ölmek daha iyidir" diyerek Samsun'a çıkmasının, bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin de başlangıcı olduğunu vurgulayan Şahin, "Bu tarihle birlikte Türk milleti, makus talihini tersine döndürmeye başlayarak, esaret altında var olunmayacağını ve kutsal vatan topraklarımızın ilelebet işgal edilmeyeceğini tüm dünyaya haykırmıştır. İşte bu bayrak tüm bu cesareti, coşkuyu, inancı, kararlılığı, bağımsızlık aşkını ve mücadele gücünü temsil ediyor" diye konuştu.

Vali Şahin, Cumhuriyetin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve vatan için canlarını feda eden aziz şehitleri rahmet, minnet ve saygıyla andığını da dile getirerek, "En büyük değerimiz olan bayrağımızı size emanet edip, gururla teslim ediyorum" dedi.

Törene, Vali Şahin'in yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Yavuz Selim Kahveci, askeri ve mülki erkan, öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.


Kaynak: Anadolu Ajansı
Anahtar Kelimeler Samsun19 Mayıs

Yorum Gönder