banner162
Fındık ne kadar oldu - Fiskobirlik Fındık Fiyatları-Ordu, Düzce, Samsun, Giresun-Fındık Borsası

Güncel fındık fiyatı üreticiler tarafından takip ediliyor. Fiskobirlik fındık fiyatları her zaman değişiklik göstermektedir. Ordu, Düzce, Samsun, Giresun fındık borsası detayları Samsunajans.com.tr internet gazetemizde.

23 Ağustos 2017 Çarşamba 15:57
Fındık ne kadar oldu -  Fiskobirlik Fındık Fiyatları-Ordu, Düzce, Samsun, Giresun-Fındık Borsası

   Hem tüketiciler hem de üreticiler içinde önemli olan güncel fındık fiyatı yakından takip ediliyor çünkü fiskobirlik fındık fiyatları Ocak Ayı içerisinde sürekli değişiklik gösteriyor. İllere göre de farklılık gösteren fiyatlarda ise en çok Ordu, Düzce, SamsunGiresun fındık borsası baz alınıyor. Arz ve talep edilen oranlara göre belirlenen fiyatlar, üreticiler tarafından fındık ticareti ile ilgilenen kişilere satılmaktadır. Yurt içi ve yurtdışı pazarları ve borsalardan alınan serbest piyasa bilgileri de fiskobirlik fındık fiyatları üzerinde belirleyici etki oluşturmaktadır. Ama şu sıralar en çok Ocak Ayı fındık fiyatları  merak ediliyor, çünkü yeni yılda her konuda olduğu gibi fındık fiyatlarında da değişiklikler yaşandı. 

GÜNCEL FINDIK FİYATI VE FİSKOBİRLİK FINDIK BORSASI

Fiskobirlik fındık fiyatları belirlenirken dünyanın en kaliteli fındığını yetiştirmek, müşterilere en kaliteli fındıkları en iyi hizmet anlayışıyla sunmak düşüncesi ile eder. Bu yüzden fındık fiyatı sürekli değişim ve gelişime açıktır. Ordu, Düzce, Samsun, Giresun fındık borsası ve Ocak Ayı fındık fiyatları ile ilgili Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan şunları söylemişti: 'Fındıkta fiyat, 10,50 lira seviyelerine kadar indi. Bu durum bizi tedirgin ediyor. Elinde yüksek miktarda fındık bulunan üretici, mağdur durumda. Fiyatlar, maliyetin altına doğru iniyor. Sezonun başlangıcından bugüne kadar 4 ay geçti. Bu zaman dilimi sonrasında fındık fiyatı rekor düzeyde düştü. Borsada 10,50 liradan işlem görüyor. Bu gerçekten kabul edilebilir bir fiyat değil. Kimse fındık satışından veya ihracatından memnun olmasın çünkü üretici memnun olmazsa fındığın geleceği tehlike altındadır. Üretimi sağlayacak olan en başta üreticidir. Üretici memnun olmazsa inanın ki fındığın geleceğinde sektör de zarar görecektir. Üreticilerimiz fındığını elinde bulundurmaya devam etsinler. Bu fiyatlar artık zararına satılan fiyatlardır. Bundan dolayı da üretici, 'eyvah fındık fiyatları çok düştü, elimdeki fındığı çıkarayım' diye bir düşünceye kapılmasınlar. Fiyatlar üreticilerimizin kabul ettiği ve kazanabilecekleri seviyeyi bulacaktır. Üreticilerimiz beklesinler ve panik yapmasınlar. Bu anlamda sabırlı olsunlar. Satılan fındık, zararınadır. İhtiyacı olan vatandaşlarımız, ihtiyacı kadar satsın.' demişti. Günlük fındık fiyaları değişse de şu sıralar yükselişe geçmedi. Örneğin Düzce fındık borsası fındığı 11.50 TL gibi bir fiyata satışa çıkartırken, Giresun fındığı 12 lira gibi bir fiyat ile satışa çıkıyor. Bahsi geçen rakamlar fındığın kilo fiyatı olduğu için 10 kuruş bile oldukça önemli bir değer taşıyor. Bazı illerimizde meydana gelen iklim değişiklikleri yüzünden de fındıklar bazen üreticilerin yüzünü güldürmüyor.

OCAK AYI FINDIK FİYATLARI NE DURUMDA?


güncel fındık fiyatlarıOcak ayı fındık fiyatları zaman zaman değişse de şu sıralar yükselişe geçmedi ve çok fazla yükseliş veya artış göstermedi. Fatsa fındık borsası fındığı en düşük 10.05 TL, en yüksek ise 10.55 TL gibi bir fiyata satışa çıkartırken, Giresun fındığı en yüksek 10.50 lira en düşük ise 09,63 gibi bir fiyatta seyrediyor. En düşük Giresun fındığı fiyatı olurken, en yüksek 11,84 TL olarak Trabzon fındığı oldu. Bahsi geçen rakamlar fındığın kilo fiyatı olduğu için 10 kuruş bile oldukça önemli bir değer taşıyor. Bazı illerimizde meydana gelen iklim değişiklikleri yüzünden de fındıklar bazen üreticilerin yüzünü güldürmüyor. Fiskobirlikt Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar ise düşen fındık fiyatı ile ilgili: 'Fındıkta müdahale alımı olacaksa FİSKOBİRLİK olarak biz buna hazırız. Fiyat istikrarı ve dünya piyasasının kontrolü açısından mutlaka müdahale alımı olmalı ama bunun TMO kanalıyla değil, FİSKOBİRLİK aracılığıyla yapılması gerekir. Biz bir üretici birliğiyiz. Üretici birliğinin olduğu yerde başka kurumların yeniden bu bölgede olması çok etik değil. Yetkililerin şunu açık ve net bir şekilde bilmesini isteriz. FİSKOBİRLİK'in 70 yıllık tarihinde en hazır dönemi bu zamandır.' dedi. Daha kaliteli ve lezzetli fındık çıkabilmesi için fındığın sürekli olarak bakım halinde olması gerekiyor. Örneğin; ağaçların etrafında bulunan otların yıllık olarak temizlenmesi, böceklenme için ilaçlanması gerekiyor. Bu durum çoğu zaman fındık köklerini etkiliyor ve çıkan mahsul daha az olabiliyo ve sonucunda fındık fiyatı değişebiliyor. Fındık fiyatlarının artmasını bekleyen üreticiler sadece kar etmek için değil masraflarını çıkartmak için de gün sayıyorlar. Binlerce kilo fındığın toplanabilmesi ve temizlenmesi için gündelik işçi çalıştırılması gerekiyor ve işçiler için belli bir miktar para ödeniyor. Bu yüzden fındık fiyatları ile ilgili haberler hem üreticileri hem de alıcıları etkiliyor.


"Emanete verilen fındık fiyatı düşürüyor"

Üretici tarafından tüccarlara çok miktarda emanet fındık verildiğini anlatan Soydan, bunun da fiyatın düşmesinde ekili olduğunu söyledi.

Soydan, üreticilerin bu konuda hassas davranmalarını isteyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şu günlerde özellikle emanete fındık bırakılma oranları çok yüksek. Bundan başka arz ve talebin dışında aşırı miktarda fındık pazara iniyor. Bu iniş de fındık fiyatlarının düşmesine neden oluyor. Fındık çok fazla inince manavlar da çok rahat hareket edebiliyor. Biz artık bu fiyatın 14 liranın altına düşmesini istemiyoruz. Aksine yukarı doğru çıkmasını istiyoruz. Bizim beklentimiz fiyatın bir an önce 15 liraya çıkması. Çünkü üretici ürününün neredeyse yarısını çalıştırdığı işçiye verdi. Bu sezon maliyetler çok yüksekti. Fiyatın 14 liranın altına düşmesi durumunda üreticimiz çok mağduriyet yaşar. Fındık konusunda her kesimin desteğini bekliyoruz. Lütfen kimse verilen emekleri görmezden gelmesin."

Soydan, fiyatın daha da düşmemesi için ziraat odaları olarak ellerinde geleni yapmaya çalışacaklarını sözlerine ekledi. 

Kaynak: Ajanslar
 
Kaynak: SamsunAjans.com.tr

Yorum Gönder