banner162
Eğitim Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın'dan açıklama

Eğitim Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın: ''28 Şubat’ın bu ülkeye maliyeti 381 milyar dolardır.'' dedi

25 Nisan 2015 Cumartesi 11:53
Eğitim Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın'dan açıklama

Eğitim Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "28 Şubat’ın bu ülkeye maliyeti 381 milyar dolardır" dedi.


Samsun'da düzenlenen toplantıda sendika üyeleri ile bir araya gelen Yalçın, 28 Şubat'ta yaşanılan mağduriyetlere dikkati çekti. 28 Şubat'ın tek başına Memur-Sen’in varlığını ifade etmek için örnek verilebilecek bir dönem olduğunu belirten Yalçın, söz konusu süreçte ülkede demokrasinin, özgürlüklerin askıya alındığını, ülkenin bütün kaynaklarının hortumlandığını, ülkede bazı kesimlerin tasfiye edildiğini söyledi.

Sadece eğitim kolunda 1997-2000 yılları arası 11 bin öğretmenin istifayı seçtiğini, 3 bin 527'sinin görevine son verildiğini, 11 bin 890 kişinin ceza aldığını, 33 bin 271 kişiye soruşturma açıldığını, 4 bin 625 kişinin fişlendiğini ifade eden Yalçın, "139  yüksek öğretim elemanı kılık kıyafete muhalefetten dışarı atıldı. Bu sadece eğitim kolu.  Veto yiyen memur kararnamesi de onaylanmış olsa 40 bin kişi kapının önüne konulmuş olacaktı" diye konuştu.

Yalçın, 28 Şubat’ın ülkeye maliyetinin 381 milyar dolar olduğunu öne sürerek, şunları dile getirdi:

"Darbeleri Araştırma Komisyonu Başkanı, eski Milli Eğitim Bakanı Nimet Baş’ın komisyon başkanı olarak ortaya koyduğu rakam, 28 Şubat’ın bu ülkeye maliyeti 381 milyar dolar. Bu süreç nasıl hazırlandı ? Yine o raporda 3 milyar dolar 20 şirket arasında dağıtıldı. Bunların tamamına yakını medya şirketleriydi. Onun için bu ülkede tetikçi karargah medyası vardı. Onlar üzerinden toplum maniple edildi. Çakma sivil toplum kuruluşları vasıtasıyla sokak ısıtıldı. Maniple edilerek darbeciler bu ülkede davet edildi."


Kaynak: Anadolu Ajansı

Yorum Gönder