banner162

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 10 Ağustos 2014'teki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra artık hiçbir şeyin eskisi gibi yürümesinin mümkün olmadığını belirterek, "Artık yeni anayasa ve başkanlık sistemi, kaçınılmaz bir ihtiyaç olarak ülkemizin gündemine girmiş bulunuyor.

19 Mayıs 2015 Salı 11:55
Cumhurbaşkanı Samsun'da

Bundan sonra tartışmamız gereken yeni anayasanın, başkanlık sisteminin içeriği olmalıdır" dedi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Samsun Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'yi ayrıştırmak isteyenler bulunduğunu söyledi. 

Samsun'dan Türkiye'nin duyacağı şekilde "Hacı Bektaş-ı Veli gibi haykırılmasını" isteyen Erdoğan, "Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. İnşallah bu birliğimizi, bu beraberliğimizi bozamayacaklar" diye konuştu. 

Erdoğan, Türkiye'yi 10 Ağustos'taki Cumhurbaşkanlığına getiren sürecin temellerinin 2007 yılında atıldığını anımsatarak, haziran ayındaki seçimlerde atılacak temellerin de Türkiye'yi önce 2023, ardından 2053 hedeflerine ulaştıracağını ifade etti. 

2053 yılının İstanbul'un Fethi'nin 600. yılı olduğunu anımsatan Erdoğan, şöyle devam etti: 

"İnşallah bu vizyonu şekillendirmeye başlayacak. 2007 yılında ne olduğunu hatırlıyorsunuz değil mi? Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılacak, karşımıza 367 diye ne hukuka ne ahlaka uyan bir engel çıkardılar. Biz de hemen milletimize müracaat ettik. Oradan aldığımız destekle bu meseleyi çözdük. Bu arada bir şey daha yaptık. Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesine imkan sağladık. Vesayetin tüm imkanlarını kullanarak önümüz kesmek isteyenler, bu şekilde yeni Türkiye'nin inşasının yolunu açmış oldular. Mevlam görelim neyler. O kadar, o kadar. Baskıyla, tehditle 1961 yılında Samsunlu Ali Fuat Başgil'e engel olmuşlardı. Biz 46 yıl sonra sadece  Ali Fuat Başgil'e yapılan haksızlığı telafi etmekle kalmadık, daha da ötesine geçerek bu işi doğrudan milletin iradesine teslim ettik. Bu önemli bir karardı. 10 Ağustos 2014'ten sonra artık hiçbir şeyin eskisi gibi yürüyebilmesi mümkün değil. Artık yeni anayasa ve başkanlık sistemi, kaçınılmaz bir ihtiyaç olarak ülkemizin gündemine girmiş bulunuyor. Bundan sonra tartışmamız gereken yeni anayasanın, başkanlık sisteminin içeriği olmalıdır. Bu konuda Türkiye'nin 2011 seçimlerinde oluşturduğu zaten bir birikim var. Milletimizin bu konuda ortaya koyduğu güçlü talebe, artık kimse bigane kalamaz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Samsun'un, geleceğine sahip çıktığını gördüğünü belirterek, "Allah coşkunuzu daim kılsın, Allah birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi daim kılsın. İstiklal Savaşımızın müjdecisi Samsun bu işe tamam diyorsa, inşallah bu iş tamamdır" dedi.


Kaynak: Anadolu Ajansı
Anahtar Kelimeler SamsunCumhurbaşkanı

Yorum Gönder