banner162
Atatürk'ün kaldığı konak otel oluyor

Samsun'un Havza ilçesinde, milli mücadeleyi başlatmak için bölgeye gelen Atatürk'ün bir süre kaldığı, yıkılmaya terk edilmiş tarihi konak, bir iş adamı tarafından butik otel yapılmak üzere satın alındı.

21 Mayıs 2015 Perşembe 17:36
Atatürk'ün kaldığı konak otel oluyor

İlçede "Bayram Efendi Konağı" olarak bilinen, Bahçelievler Mahallesi'ndeki yaklaşık 200 yıllık konağın yeni sahibi müteahhit Mehmet Demirbilek, yaptığı açıklamada, yıkılmak üzere olan konağı restore ederek butik otel yapacağını söyledi.

Havza'nın Kurtuluş Savaşı'nda önemli bir yeri olduğunu, Mustafa Kemal'in milli mücadeleyi başlatmak için Samsun'a çıktıktan sonra Havza'ya gelerek, çalışmalarını burada sürdürdüğünü hatırlatan Demirbilek, Atatürk'ün o yıllarda bir süre kaldığı konağın yıkılmak üzere olduğunu görünce satın almaya karar verdiğini belirtti.

Konağın 2009 yılında Bayram Efendi'nin torunu Nesrin Çonoğlu'nun girişimleriyle restorasyonuna başlandığına, ancak çalışmaların yarım kaldığına işaret eden Demirbilek, binayı satın aldıktan sonra restorasyonu yeniden başlattığını ifade etti.

Demirbilek, tarihi binanın sahipsizlikten ve bakımsızlıktan yıprandığını, madde bağımlılarının mekanı haline geldiğini dile getirerek, şunları söyledi:

"Binanın halini görünce çok üzüldüm. Yarım bırakılmış restorasyon çalışması, içinde içki ve benzeri maddeler, pislikler... Tam bir virane. Kurtuluş Savaşı'nın başlatıldığı Havza’da, Atatürk’ün misafir edildiği konağı bu halde görünce hemen sahipleri ile irtibata geçip satın aldım. Öğrendiğim kadarıyla konağın tarihi 200 yıla dayanıyor. Atatürk o yıllarda Havza’da kalırken çalışmalarını Bayram Efendi ile birlikte kısmi olarak bu konakta yürütmüş. Bazı önemli toplantılar burada yapılmış. Böylesi önemli bir tarihi mekanı yeniden hayata döndürmek için hemen harekete geçtim. Benim için burada maddi hiçbir olay yok. Tek amacım konağı kurtarmak ve ilçe turizmine katkıda bulunmak. Bunun için gerekli yerler ile yazışmalarımızı yaparak projelerimizi hazırlıyoruz."


Kaynak: Anadolu Ajansı
Anahtar Kelimeler SamsunAtatürkotel

Yorum Gönder