banner162
5 Yaşındaki Çocuğun Otistik ile Savaşı

5 yaşındaki Rana, 20 aylıkken konulan "otizm" teşhisinin ardından ailesinin sevgisi ve planlı uygulanan eğitimle hastalığını yenmeye başladı

02 Nisan 2015 Perşembe 16:46
5 Yaşındaki Çocuğun Otistik ile Savaşı
  Samsun'da yaşayan 5 yaşındaki Rana Yanak, 20 aylıkken konulan "otizm" teşhisinin ardından ailesinin sevgisi ve planlı uygulanan eğitimle hastalığını yenme yolunda önemli aşama kaydetti.

Yanak ailesinin tek çocuğu Rana, 20 aylıkken farklı davranışlar sergilemeye başladı. Durumu fark eden ailesi, Rana'yı Samsun'daki bir çocuk psikiyatristine götürdü. Yapılan tetkikler sonucu "otizm" teşhisi konulan Rana, o günden sonra ailesinin yoğun sevgisi ve aldığı eğitimle hastalığını yenmeye başladı.

Anne Elif Yanak, Rana'nın yaklaşık 3 yıldır kentte otistik çocuklar için hizmet veren bir merkezde eğitimini sürdürdüğünü aktardı. 

Rana'nın otizmi sevgiyle yeneceğini söyleyen anne Yanak, "Başlangıçta hiç konuşması yoktu. Algıda ve dikkatte dağınıklığı vardı. Şimdi bunlar gitmeye başladı. Otizmde eğitim olmazsa olmaz. Hatta bu eğitimi eve ve tüm yaşamınıza yaymalısınız ki otizmi yenebilesiniz. Rana, aldığı eğitimle hem kişisel hem de zihinsel becerisini artırıyor. İnşallah bizim sevgimizle daha da iyi olacak. Yaklaşık 3 yıldır süren eğitiminde önemli aşamalar kaydettik" dedi.

- "Dış dünya ile bütünleşti"

Otizmli çocukların diğer çocuklarla kaynaştırılmasının ve eğitimin çok önemli olduğunu vurgulayan Elif Yanak, "Rana dış dünya ile bütünleşti. Rana'nın kardeşi yok ama biz onu yalnızlaştırmadık. Akrabalarıyla, kuzenleriyle çok güzel vakit geçiriyoruz. Sevgimizle ve öğretmenlerimizle Rana bunu yenecek" diye konuştu. 

Rana'ya  üç yıldır eğitim veren Dilek Okutan ise önemli yol aldıklarını anlattı.

Başlangıçta zor olacağını düşündüğü eğitim sürecinin kendisini de şaşırttığı aktaran Okutan, "Başlangıçta dengesel problemlerimiz vardı. Biz görmediğini zannediyorduk ama dengesel olduğunu anladık. Bu yönde eğitimlere başladık, şimdi çok şükür küçük Rana başarılı bir şekilde eğitimini sürdürüyor" dedi. 

Yorum Gönder