banner162
Samsun’da Kamil Furtun’u Anma Yürüyüşü Düzenlendi

Samsun’da geçtiğimiz yıl görevi başında silahlı saldırıya uğrayarak hayatını kaybeden Opr. Dr. Kamil Furtun’u anma ve sağlıkta şiddeti protesto yürüyüşü düzenlendi.

30 Mayıs 2016 Pazartesi 01:03
Samsun'da Kamil Furtun'u Anma Yürüyüşü Düzenlendi

Samsun’da geçtiğimiz yıl görevi başında silahlı saldırıya uğrayarak hayatını kaybeden Opr. Dr. Kamil Furtun ve sağlıkta şiddeti protesto için toplanarak yürüyüş yapan gurubun arasında Kamil Furtun’un eşi Dr. Funda Furtun’da vardı. Büyük bir katılım ile gerçekleşen yürüyüş İstiklal caddesinden başlayarak, Süleymaniye Geçidi'ne gelinmesi ve buradan yapılan basın açıklamalarının ardından son buldu.


Opr. Dr. Kamil Furtun’u anma ve sağlıkta şiddeti protesto yürüyüşünde, Türk Tabipleri Birliği (TTB), Türk Diş Hekimleri Birliği, Sağlık ve Sosyal Emekçileri Sendikası, Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası, Türk Hemşireler Derneği, Türk Medikal Radyoloji Teknoloji Teknisyenleri Derneği, Tüm Radyoloji Teknisyenleri Teknikerleri Derneği, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği, Türk Psikologlar Derneği ortak bir basın açıklaması düzenlendi. Basın açıklamasını TTB Merkez Konseyi Başkanı Bayazıt İlhan okudu.
Resmi rakamlara göre her gün 31 hekim ve sağlık çalışanının hasta veya hasta yakınlarından dayak yediklerini, hakarete uğradıklarını, tehdit edildiklerini söyleyen İlhan, "Hastaneler birer şifa merkezi olarak değil şiddet ortamı olarak anılıyor. Yine Kamil Furtun'u öldüren katil hastane idaresinin bilmediği bir kişi değildir. Hakkında çok sayıda savcılığa yansımış dosyası bulunan, yıllardır hastane içinde ve dışında dolaşıp rahatsızlık veren, sağlık çalışanına ve personeline huzursuzluk ve endişeye yol açan hastane idaresinin gayet iyi bildiği bir kişidir. Daha önce de hastanede sağlık çalışanlarına saldırmıştır. Hatta cinayetten bir gün önce bu kişinin sağlık çalışanları için risk oluşturduğu, iş sağlığı ve güvenliği kurul toplantı tutanağına yansımıştır. Bu kadar sorun çıkaran bu şahıs nasıl olmuştur da hastaneye elini kolunu sallayarak belinde silahlarla girip çıkabilmiştir. Nasıl olmuştur da herkes tarafından sevilen, bilgisi, becerisi ve kişiliği ile tüm Samsun'un sevgilisi olmuş Opr. Dr. Kamil Furtun'un öldürülmesine kadar gidebilmiştir" ifadelerini kullandı.


Kaynak: İHA

Yorum Gönder