banner162
Samsun’a Araştırma Merkezleri Kurulacak

Samsun OMÜ Rektör Adayı Prof. Dr. Ali Haydar Şahinoğlu, bugün düzenlediği basın toplantısında Samsun’a araştırma merkezlerinin kurulacağını söyledi.

26 Mayıs 2016 Perşembe 16:12
Samsun'a Araştırma Merkezleri Kurulacak
Samsun OMÜ Rektör Adayı Prof. Dr. Ali Haydar Şahinoğlu, bugün bir araya geldiği basın mensuplarına yaptığı açıklamalarda, spesifik olarak kanser tedavisi, genetik ve biyoteknoloji alanlarında faaliyet gösterecek araştırma merkezlerinin Samsun’da kurulacağını söyledi. Şahinoğlu, günümüz teknolojisinde ve tıp biliminde meydana gelen yeni gelişmelerin, insanları hızlı bir biçimde şekillendirdiğini belirtti. Türkiye’de ileri teknolojik araştırma merkezlerinin kurulması insanların geleceği için yaşamsal bir zorunluluk olduğunu ifade eden Şahinoğlu, Şair Özdemir Asaf’ın “Bir insan bir treni kaçırırsa başka bir tren gelir onu alır. Bir ulus bir treni kaçırırsa başka bir ulus gelir onu alır” sözüne vurgu yaptı. Ali Haydar Şahinoğlu, ileri teknoloji araştırmalarını yakından takip eden vizyon sahibi bilim insanları grubu ile çalıştığının altını çizerek, Türkiye’de bu merkezlerin sayısının artırılmasının önemini vurguladı. Tıp Fakültesi dekanlığı döneminde, deneyim sahibi ve disiplinler arası araştırma yapan bilim insanlarını istihdam etmeye gayret gösterdiğini, alanında çok başarılı doktorları uzak illerden Samsun’a davet ederek Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde göreve başlamasını sağlandığını söyleyen Şahinoğlu, bu gayretlerin meyvelerinin alınmaya başlandığını dile getirdi.


Şahinoğlu, Elektrik Elektronik Mühendisliği ve Tıp Fakültesi’nde görevli bilim insanlarının robotik uzuv geliştirilmesi, teknolojik tıbbi araçların ülkemiz şartlarında üretilmesi ile ilgili çok başarılı yerli ve milli projeler yürüttüklerini vurguladı. Necip Fazıl Kısakürek’in, “Sanma bu teker kalır tümsekte, ölsek de sevinin geri dönsek da, yarın elbet elbet bizimdir, gün doğmuş gün batmış ebed bizimdir” dörtlüğünü hatırlatan Şahinoğlu, herkesin gönlünün rahat olması gerektiğini belirterek, “Tekerlek artık tümsekten çıkmıştır” ifadesini kullandı.


Prof. Dr. Ali Haydar Şahinoğlu, devlet yöneticileri, bilim insanları ve halkın el ele vererek mutlu, sağlıklı ve başarılı bir geleceği inşa ettiklerini, bu önemli bilimsel gelişmeleri engellemeye hiç kimsenin gücünün yetmeyeceğini sözlerine ekledi.


Kaynak: İHA

Yorum Gönder