banner162
Dünyanın en ilginç 5 meyvesi

Öyle kolay kolay bulamayacağınız özel iklimlerde yetişen 5 ilginç meyve.

05 Ekim 2015 Pazartesi 22:26
Dünyanın en ilginç 5 meyvesi

 Ülkemiz coğrafi konumundan dolayı her bölgesinde ayrı iklim ve bitki örtüsüne sahip nadir ülkeler arasında yer alıyor olsa da, ok özel iklimlerde yetişen bazı meyve türlerine ev sahipliği yapamıyor. Özel iklimlerde yetişen öyle meyveler var ki dünyada yalnızca bir bölgede yetişiyor.

1-Durian

Durian, dünyanın en çok kokan meyvesi olarak biliniyor. Meyvenin dış kabuğunda dikeni andıran çıkıntılar mevcut. 3 kiloya kadar büyüyebiliyor. Tadı ise iki uç nokta diyebiliriz. Ya çok seversiniz ya da çok nefret edersiniz.

2-Mangostan

Mangostan, yaklaşık tenis topu büyüklüğünde bir tropik iklim meyvesidir. Mor renkli dış kabuğu ve kabuğun içinde yenebilir beyaz bir kısmı vardır.

3-Pitaya

Hoş pembe rengi ile dikkat çeken Pitayanın çiçekleri armut ile kivi çiçeklerinin karışımına benzemektedir. Pitaya lif açısından oldukça zengin bir meyvedir.

4-Hint İnciri

Pembe ve sarı olmak üzere iki çeşiti vardır. Kaktüs üzerinde yetiştiği için bir diğer adı da kaktüs meyvesidir. Suyu içilebilen Hint İnciri ayrıca votka, jöle ve şeker yapımında da kullanılmaktadır.

5-Akebi
'Nadir görülen mavinin bir tonu' kelime anlamına gelen Akebi, ekşi bir tada sahiptir. Bezelyeninki gibi açılan kabuğunun içindeki etli kısım yenilmektedir. Akebi, Kuzay Japonya'da yetiştiriliyor.


Anahtar Kelimeler ilginç meyveler

Yorum Gönder