banner162
Samsun’da Panorama 1919 Müzesi’nde Sona Gelindi

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen projeler kapsamında açılacak olan ‘Panorama 1919 Müzesi’nin çalışmalarında artık sona gelindi.

27 Mayıs 2016 Cuma 16:58
Samsun'da Panorama 1919 Müzesi'nde Sona Gelindi

Tarihi değeri, Mustafa Kemal Atatürk tarafından Milli Mücadele’yi başlatmak adına Samsun’a çıkışından, bağımsız bir Türkiye Cumhuriyeti’ne giden süreçle birleştirip düzenlenecek olan ziyaretlerde, ziyaretçileri zaman zaman geçmişe yolculuk yaptıracak olan Panorama 1919 Müzesi inşaatında atık geri sayıma geçildi.


Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Gençlik ve Spor Bakanlığı ortak çalışması olarak hayata geçirilecek olan müze ölümsüzleştirilecek. Müzenin bitme aşamasına geldiğini ifade eden
Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, ‘Panorama 1919 Müzesi’nin inşaatının yüzde 99’unun tamamlandığını ve son kontrollerin yapıldığını söyledi.


“YÜZDE 99 ORANINDA TAMAMLANDI”
Müzenin yüzde 99 oranında tamamlandığının altını çizen Yurt, “Panorama 1919 Müzesi, yüzde 99 oranında tamamlandı. Şu anda içerideki kısımda perdelerin ve projeksiyonların ayarlamaları yapılıyor. İç kısımdaki ısıtma, soğutma ve havalandırma sisteminin son ayarları yapılıyor. Bir de dış kısımda girişte amfi şeklinde basamaklar eksikti, şu anda onun çelik konstrüksiyon işleri yapılıyor. Panorama 1919 Müzesi, 2 bölümden oluşuyor. Dijital ve diagromik olmak üzere 2 ana bölümümüz var. Diagromik bölümde Türkiye’nin en büyük yağlı boya tablosu bulunuyor. Bu tablo, Mustafa Kemal Atatürk’ün Dikmen Sırtları’nda Seymenler tarafından karşılanışını simgeliyor. O tablonun önündeki objeler de tamamlandı. Müzenin açılması için son kontroller de bittikten sonra müzemiz görücüye çıkmaya hazır hale gelecek. Dış düzenlemeleri, çevre düzenlemeleri, gözetleme kuleleri, yürüyüş yolları, peyzaj alanları, iç ve dış donanımları tamamlandı. Önümüzdeki günlerde de müzenin açılışını yapmayı planlıyoruz” dedi.

Karadeniz’de ilk ve tek olan müze, yapılacak son kontrollerin ardından halkın kullanımı açılacak.


Kaynak: İHA

Yorum Gönder