banner162
Samsun’da Görkemli Sergi Açılışı

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde faaliyet gösteren Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan yıl sonu sergisi vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördü.

02 Haziran 2016 Perşembe 14:15
Samsun'da Görkemli Sergi Açılışı

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde faaliyet gösteren Halk Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen organizasyonlar kapsamında yıl sonu sergisi açıldı. Büyük bir katılım ile görkemli bir açılış yapılan yıl sonu sergisi Belediye Kültür Merkezi'nde düzenlendi. Bir birinden renkli karelerin meydana geldiği serginin açılışına, Kaymakam Mahmut Kaşıkçı, Garnizon Komutanı Ömer Aydoğan, Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, İlçe Emniyet Müdürü Yücel Karahasanoğlu, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Hanife Öztürk Erdin, okul müdürleri, daire amir ve müdürleri, öğretmenler, usta öğreticiler, kursiyerler ve vatandaşlar katıldı. 


Belediye Kültür Merkezi'nde düzenlenen serginin açılışı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Daha sonra günün anlam ve bütünlüğü hakkında bir konuşma yapan Vezirköprü Halk Eğitim Merkezi Müdürü Eyüp Kumaş,
bu yıl içerisinde Vezirköprü ilçesinde 406 kurs yerinin açıldığı, bu kursların amacının ev hanımlarının ve evde oturan genç kızların el becerilerini geliştirerek sosyal hayatta her türlü imkanı sunmak olduğunu belirtti. Müdür Kumaş, faaliyet gösteren 406 kursta 2 bin 224 erkek, 4 bin 196 kadın olmak üzere toplam 6 bin 420 kursiyerin katıldığını ifade etti. 


İl Milli Eğitim Müdür Vekili Hanife Öztürk Erdin yaptığı konuşmada ülkede bin adet Halk Eğitim Merkezi’nin ihtiyaca göre her yaştan insanlar için kurslar açtığını ifade etti. Samsun’un eğitim açısından önemli bir ivme kazandığını belirten Erdin, halkın eğitimine önem verildiğini, bir eğitim yılında ilde 10 bin kurs açıldığını ve 200 bin vatandaşın bu etkinliklere katıldığını söyledi. Hanife Öztürk Erdin terör olaylarının bir an önce bitmesi temennisinde bulundu.


İŞ ATÖLYESİ PROJESİ
Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis proje kapsamında kültürel etkinliklerde kullanılacak üretilerek ekonomiye katkı sağlayacak bir İş Atölyesi yapılacağı açıkladı. Edis ilçenin kültürel değerlerini yansıtan maketler üretileceğini, takı tasarımı gibi çalışmalar yapılacağı ve yapılan üretimin satış bürolarında satılarak ekonomiye dönüştürüleceğini ve ilçe ekonomisine ciddi katkılar sağlayacağını söyledi. 

"KURSLARA KADINLAR DAHA FAZLA İLGİ GÖSTERİYOR"
Kaymakam Mahmut Kaşıkçı ise ilçede merkezde yürütülen kurslara kadınların erkeklerden daha fazla ilgi gösterdiğini, erkeklerden daha fazla ilgi beklediklerini söyledi. İhtiyaca göre halkın yararına her türlü kursun açıldığını ifade eden Kaşıkçı, bir milletin geleceğini eğitimli insanlarla inşa edebileceğine vurgu yaptı. Terör olaylarının nedenleri hakkında bilgi veren Kaşıkçı, birlik ve beraberliğin önemine değindi.

Halk oyunları gösterilerinin ardından kursiyerlerin belgeleri usta öğreticilere protokol tarafından verildi. Serginin açılışı protokol tarafından birlikte açıldıktan sonra sergi gezildi. Halk Eğitimi Merkezi tarafından yapılan yemekler katılımcılara ikram edildi. Serginin 3 gün açık kalacağı bildirildi.


Kaynak: İHA

Yorum Gönder