Haber Detayı
05 Aralık 2018 - Çarşamba 16:03
 
‘ÜNİVERSİTELERİMİZİN GELİŞMESİ VE GÜÇLENMESİ KENTLE BÜTÜNLEŞMESİNE BAĞLIDIR’
Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği (KÜSİ) Planlama ve Geliştirme Kurulu 2018 Yılı 2’inci Toplantısı, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Senato Toplantı Salonu’nda Valimiz Sayın Osman Kaymak, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç ve kurul üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.
SAMSUN HABER Haberi
‘ÜNİVERSİTELERİMİZİN GELİŞMESİ VE GÜÇLENMESİ KENTLE BÜTÜNLEŞMESİNE BAĞLIDIR’

Toplantının açılış konuşmasını yapan Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Selahattin Altunsoy, kurul olarak yoğun çaba sarf ettiklerini belirterek, “Önümüzdeki hafta Salı günü 11 Aralık tarihinde saat 10’00’da Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın Konferans Salonu’nda Sanayi İşbirliği Projeleri adı altında bir sunum yapılacak. Bakanlığımızdan bir daire başkanı bu konuda bilgilendirmede bulunacak. Buradaki toplantıya kamu ihale kanununa tabi olan bütün kurumları davet edeceğiz. Katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum ”dedi.

‘HİZMET EDEBİLMENİN BİR YOLUNU BULABİLMEKTİR’

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç yaptığı konuşmasında, “Üniversitem adına sizleri burada görmüş olmaktan dolayı her zaman mutlu olacağımı bilmenizi istiyorum. Üniversiteye ait imkanları bütün kurumlar için kullanılabilecek imkanlar olarak görüyorum. Bu işbirliğimizin amacı da zaten ülkemize daha iyi hizmet edebilmenin bir yolunu bulabilmektir. Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği önemli ve bunun önemine hepimiz inanıyoruz. Onun gereklerini yerine getirebilmek için de yapılması gerekenler var. Yapılması gerekenleri de birlikte gerçekleştireceğiz ”şeklinde konuştu

‘BUNA DAİR KANUNLA DÜZENLEMELER YAPIYOR’

“Un var, yağ var, şeker var, ama önemli olan buradan helva çıkarmak. Bizde başarılı akademisyenler var” diyen Rektör Prof. Dr Bilgiç,” Sanayicilerimizin ihtiyaçları var. Devletimiz de bunun farkında ve buna dair kanunla düzenlemeler yapıyor, kurullar oluşturuyor. İçerisinde yer alan biz insanlar bunun farkına varıp gereğini yerine getirmediğimiz sürece hakikaten bu sürecin netice verir noktaya ulaşması mümkün değil. Buradan sonuç çıkarmak için hepimizin görevinin gereğini yerine getirmesi lazım ” diye konuştu.

‘AYNI ANLAYIŞTA OLDUKLARINI DÜŞÜNÜYORUM’

Toplantıda yaptığı konuşmada, üniversite ile kentin ve sanayinin işbirliği yapmasının çok anlamlı ve önemli olduğunu vurgulayan Vali Osman Kaymak, “Bu anlamda kurullar ve komisyonlar oluşturulmuş. Samsun’da da bu konuda güzel çalışmalar var ama şüphesiz daha iyisini yapmak için kararlıyız. Bütün arkadaşların aynı anlayışta olduklarını düşünüyorum. Herkes daha yürekten inanarak kendi kurumuyla ilgili olarak üniversiteyle ve üniversite de kendi çalışmalarıyla ilgili olarak hangi kurumla işbirliği gerektiğini tespit edip, o alanlarda yoğunlaşırsa gerçekten bir sinerji oluşacaktır. Bu sinerjiyle ortak sonuçlar ortaya çıkacak, bundan da şüphesiz hem üniversitemiz, hem kentimiz, hem de ülkemiz ciddi manada yararlanmış olacaktır” şeklinde konuştu.

‘KENDİMİZİ SORGUYA ÇEKMEMİZ GEREKİYOR’

Bu tür toplantıları standart bir şekilde konuşulup, bitirilen toplantı olmaktan çıkartıp işlevsel kılmanın kurul üyelerine bağlı olduğunu ifade eden Vali Kaymak, “Bu görevlerde olduğumuz müddetçe sorumluluklarımız çok fazla. Hepimizin görevleri bizlere emanet. Görevde kaldığımız sürece ne kattığımız konusunda kendimizi sorguya çekmemiz gerekiyor. Görevli olanların dışında buraya çağırılan sanayici arkadaşlarımız da bu kurulları işlevsel kılmak adına katkı sağlamalılar. Ben bu işbirliğini önemsediğimi belirtmek istiyorum. Bunun güzel sonuçlarını da bundan sonraki toplantılarda görmek istiyoruz” dedi.

‘GÜÇLENMESİ KENTLE BÜTÜNLEŞMESİNE BAĞLIDIR’

Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin Türkiye’nin saygın üniversiteleri arasında olduğunu ve yeni kurulan Samsun Üniversitesi’yle birlikte Samsun’u üniversite ve eğitim kenti yapmak istediklerini kaydeden Vali Kaymak, “Üniversitelerimizin gelişmesi ve güçlenmesi kentle bütünleşmesine bağlıdır. Üniversite kendi çapında gayret ediyor ama kentten destek alamıyor veya kent üniversiteye koşuyor ama istediği ilgiyi göremiyorsa bunlar başarının önündeki en büyük engellerdir. Bunlar olmadan birbirimizi kucaklayalım, birbirimize anlayışla yaklaşalım, gerçek manada sonuç odaklı olarak çalışmalarımızı yürütelim” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Konuşmaların ardından TKDK İl Koordinatörü Bülent Turan, sanayi sektörü ile ilgili desteklemeler hakkında, Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği (KÜSİ) İl Temsilcisi Doç. Dr. Kemal Yıldızlı da 2018 yılı Temmuz-Aralık dönemi Samsun ili KÜSİ çalışmaları hakkında birer sunum gerçekleştirdi

Köksal ÖNER
Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: ‘ÜNİVERSİTELERİMİZİN, GELİŞMESİ, VE, GÜÇLENMESİ, KENTLE, BÜTÜNLEŞMESİNE, BAĞLIDIR’,
Yorumlar
Haber Yazılımı