Haber Detayı
02 Şubat 2019 - Cumartesi 10:15
 
Türkiye'de Bu Seçim Önemli
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 31 Mart yerel seçimlerine dikkat çekerek, "Ekonominin bu hale geldiği Türkiye'de, bu seçim önemli bir seçim" dedi.
SİYASET Haberi
Türkiye'de Bu Seçim Önemli

Programı için Bilecik'e gelen İYİ Parti lideri Meral Akşener, Pazaryeri ilçesindeki esnafı ziyaret etti. Pazaryeri'nde partililer tarafından karşılanan Akşener'e ziyaretleri sırasında CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, Söğüt Belediye Başkanı İYİ Partili Halil Aydoğdu, İYİ Parti İl Başkanı Ahmet Gürses, CHP İl Başkanı Metin Yaşar eşlik etti. Bir kahvede gazetecilere açıklama yapan Akşener, iktidarın ekonomi politikasını eleştirdi. Yanlış yönetim nedeniyle ekonominin kötü olduğunu söyleyen Akşener şöyle konuştu:

"Gördüğüm şey şu; siz de gördünüz, lokantaya gittik kimse yoktu. İkinci el telefon satan bir yere gittik, kimse yoktu. Farklı farklı esnafları gezdik, bir tek fırında 2 kişi gördüm. Şu an saat 11.30 olmasına rağmen hiçbir iş yerinde hiç kimseyi görmedik. Ekonominin bu hale geldiği Türkiye'de bu seçim önemli bir seçim. Ama bu seçimin sonuçları olarak Cumhur İttifakı'nın, yani iktidar partilerinin söylediği bir tartışmanın yaşanması söz konusu değil. 4 yıl boyunca bir daha seçim yok. Sayın Cumhurbaşkanı yerinde kalacak. Yani Cumhurbaşkanlığı seçimi de 2023'te. Dolayısıyla, seçmene söylediğimiz ve seçmenden beklediğimiz şu; 16 yıldır çok kolay bir şekilde kutuplaşmanın getirdiği, gayretsiz bir oy alma halinden sonra bugün gelinen noktada Cumhurbaşkanı'nın maaşına yapılan zam yüzde 26, emekliye yapılan zam yüzde 10. Ekonomi kötü, yanlış yönetim sebebi ile kötü ama buna karşılık vatandaş suçlu."

İktidarın bu anlayışıyla ekonominin düzelmesinin mümkün olmadığını söyleyen Akşener, "Domates yetiştiricisi suçlu, biber yetiştiricisi suçlu, onları satan marketler, manavlar suçlu. Türkiye'de seracılıkla geçinen binlerce kişi var. Hemen yakınızdaki İnegöl'de bile sera var. Serada yetiştirilen ürün pahalıya mal ediliyorsa elektriği pahalıdır, suyu pahalıdır, ilacı pahalıdır, gübre kullanıyorsa gübresi pahalıdır. Siz bu girdilerinde bir teşvik uygulamazsanız o ürün pahalıya mal olur. 'Kışın biber yeme, domates yeme, kışın kış sebzeleri ye'; peki, ondan önce de soğan suçluydu. Soğan depolarına baskınlar yapıldı. Böyle bir anlaşıyla ekonominin düzelmesi mümkün değil" dedi.

'BU SEÇİMİN TÜRKİYE'NİN BEKASIYLA İLİŞKİSİ YOK'

31 Mart'taki yerel seçimlerin Türkiye'nin bekasıyla ilişkisi olmadığını ifade eden Akşener, "Bu seçimin Türkiye'nin bekasıyla bir ilişkisi yok. Hemen seçim geleceği ve Sayın Cumhurbaşkanı Tayyip Bey'in sandalyesinin gideceği diye bir iddia var Sayın Bahçeli tarafından. Cumhurbaşkanı koltuğuna bir şey olmaz. Sayın Bahçeli hepimizi attığı için zaten onun da koltuğu tehlikede değil. Sonuç olarak ikisinin de koltuklarının beka sorunu yoktur ama bireysel olarak her bir vatandaşın karnı aç, geleceği ile ilgili endişesi var. Bireysel beka konusunda ciddi sorunlar yaşanıyor Türkiye'de. Bunun ortadan kaldırılabilmesi için bu seçimde kulak çekmeye büyük ihtiyaç var. Seçmen açısından ihtiyaç var. Biz çok çalışacağız. Adaylarımızı iyi tanıtmaya çalışacağız ve sizlerin onayına sunacağız. Umuyorum ki sizler de onaylayacaksınız" diye konuştu.

ERTUĞRUL GAZİ TÜRBESİ'NE ZİYARET

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Bilecik'in Pazaryeri ilçesindeki ziyaretlerinin ardından Söğüt ilçesine geçti. İYİ Parti lideri Akşener, burada ilk olarak Ertuğrul Gazi Türbesi'ni ziyaret etti. Ertuğrul Gazi Türbesi önünde 'alp kıyafeti' giyen askerlerin saygı nöbeti değişimini izleyen Akşener, askerlerle hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra türbeye girip, dua etti.

AKŞENER, "BU ARKADAŞLARIN KULAĞIN ÇEKİN, ANNE TERLİĞİ ATIN"

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Bilecik'in Söğüt ilçesinde miting düzenledi. Akşener, konuşmasında şunları söyledi:

"Benim yaşımda olanlar var aranızda. Geçmişte karşınıza çıktığımızda bizim, siyasetçilerin yakamızı tutardınız. Parmağınızı sallardınız, derdiniz ki, 'bunu yapmazsanız, şu hizmeti etmezseniz', Emeklilikte Yaşa Takılanlar(EYT) pankart açmış. Mümkün müydü EYT'lilere fırça atmak? Mümkün müydü o zaman? Size fırça atılıyor, fırça. Sosyal kesimlerin talepleri ile ilgili ortaya bir ilave konduğunda, siyasetçinin yakasına yapışırdınız. 16 yıldır bedava oy alıyorlar. Çok gayretsiz, emeksiz oy alıyorlar. Kutuplaştırma yapıyorlar. Başlıyorlar, 'camileri ahır yaptı' diye. Ben tarihçiyim, hiç duymadım. Dolayısıyla, 'vay efendim, o gelmesin, bu gelmesin', iki kutuplu sistemi yaratıyor ağabeyler. Sonuç itibariyle emeksiz, sizin işleriniz, sizin dertleriniz dinlenmeden bir karar veriliyor. Ve çok rahat oy alınıyor. Elinizde tek bir fırsat var, 4 sene bir daha seçim yok. Rica ediyorum, kendiniz için bu arkadaşların kulağını çekin. Bakın koparın demiyorum, çekin. Şöyle bir kızarsın burası. Öğretmenler gibi hafif bükün. Anne terliği atın şöyle bir. Sonuç itibari ile bir uyarıda bulunun. Onun için bir derse ihtiyaç var. Bir hayal edin."

"Eğer bu partiyi kurmamış olsaydık ne olacaktı?" diyen Akşener, "EYT'yi gündeme getiren biziz. EYT için söz verenler ne yaptı? Kaçtılar. Şimdi bizler destekledik. CHP'de destekledi. Reddettiler. EYT'yi de her fırsatta söyleyeceğiz. Seçim döneminde de söyleyeceğiz. Pabucun pahalı olduğunu görecekler. Asgari ücreti söyledik, söyledik 2020 lira yaptılar. Yalnız bizi yanlış anladılar, biz işletme sahiplerine de zararı olmasın diye 'vergiyi kaldırın' demiştik ama onu da neyse yaptılar. Şimdi emekliye yapılan yüzde 10 zammı yüzde 20'ya çıkartmak için elimizden geleni yapacağız. 3600 ek gösterge için seçim öncesi söz verenler, EYT için söz verenler, seçimden sonra cayanlar, uykuya yatanları uyandırmaya devam edeceğiz. Bu yerel seçimleri bu anlamda değerlendirmemiz gerekiyor" dedi.

İSMET YILMAZ'I DA ELEŞTİRDİ

Bir vatandaşın AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz'ın sözlerini hatırlatması üzerine Akşener, “Ben müderris torunuyum. Rahmetli dedem derdi ki; 'Zinhar şirk koşmayın. Aşırı övmeyin şirke gidersiniz, aşırı sövmeyin şirke gidersiniz, dini istismar ederek cümle kurarsanız şirke girersiniz.' Bunların tamamı Allah bilir ama ad da. Dolayısıyla hiç merak etmeyin elleri ile o cennet beratını sizlere getirecekler. Oy vermezseniz getirecekler. Çünkü müşteri velinimet olacak, çünkü seçmen velinimet olacak. Muhtarlar, ilçe başkanlıklarına çağrılıyor. Ben İçişleri Bakanıyken muhtarlardan ürktüğümden karşılarında hazır olda duruyordum. Şimdi talimat veriliyor, ilçe başkanlıklarına gidiliyor. Dolayısıyla tekrar itibar görmek için, tekrar dertlerinize göz iliştirilmesini sağlamak için 31 Mart'tta bir ders verme sizin yararınızadır. Kadınlarımza sesleniyorum. Anne terliğini atacaksınız" diye konuştu.

'80 BİN SURİYELİNİN OYU İKTİDAR PARTİSİNE GİDECEKTİR'

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin Bilecik İl Başkanlığı'nı ziyaret etti. Burada gazetecilerin sorularını cevaplayan Akşener, şöyle konuştu:

"Bu iktidar, Suriye'nin bu hale dönmesinde pay sahibi olmamalıydı. Kimine göre 5 milyon, kimine göre 3,5 millyon, kimine göre 4,5 milyon Suriyeli var. Ortalama 4 milyon kabul edersek, 4 milyon Suriyeli insanı yurdundan eden o operasyonun bir tarafı olmamalıydı. Yerinden yurdundan edilen insanlar sınır ülke olduğu için buraya geldiler. Bu iktidarın kafası ile bu insanların gönderilmesi mümkün değil. 35 milyar dolar para harcandı ve harcanmaya devam ediyor. Bizim esnafımız vergi verirken, özellikle güney illerimizde Suriyeli insanların açtığı işletmeler vergisiz kazanç içerisinde. Müthiş bir farklılık var. Bunun yanında inanılmaz bir demografik değişme var. 80 bin Suriyeli insanın oyları tabii ki iktidar partisine gidecektir. Bu 80 bin insanın yoğun olarak bulunduğu her yerde sistemi değiştirecek bir sonuç getirecektir."

"Bu insanlar getirildi, paralar harcandı fakat bu insanların Türkiye'ye dert olmayacak hale getirilmesinde en ufak bir adım atılmadı" diye sözlerini sürdüren Akşener, şunları kaydetti:

"0- 10 yaş grubunda çocuklar geldi. 5 sene sonra biri 15 yaşında, birisi 5 yaşında. Üzerinden 10 sene geçtiğinde biri 20 yaşında biri 10 yaşında olacak. Bu süre bittiğinde okul yok, Türkçe yok, iş güç imkanı yok. Sayıları da çok yüksek. Yarının en büyük konularının dışında en büyük kriminal vakası burada olacak. Bunlarla ilgili en küçük bir tedbir alınmadı. İYİ Parti olarak bizim söylediğimiz şey şu; Suriye ile ilgili ilişkiler düzeltilmeli. Suriye'nin iç sisteminin düzelmesine katkıda bulunulmalı. Bu insanların oraya gidip ceza görmelerinin de önüne geçerek, bu insanların ülkelerine dönmesinin yolunun açılması lazım. Bunu söylediğimiz zaman ırkçılık yaptığım, göçmenlere karşı kötü davrandığım şeklinde eleştirildim. Bu böyle bir şey değil. Entegrasyona dair hiçbir şey yok. Saldım çayıra mevlam kayıra olan bir durum. Suriyeli çocuklarla ilgili inanılmaz sorunlar var. Fuhuş 11 yaşa düştü. İktidar partilerinin bu konuda bize kulak vermelerinde fayda var."
Kaynak: (DHA) - Demirören Haber Ajansı Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Türkiye'de, Bu, Seçim, Önemli,
Yorumlar
Haber Yazılımı