Haber Detayı
20 Ekim 2018 - Cumartesi 06:51
 
Suudi Arabistan Cemal Kaşıkçı'nın öldürüldüğünü kabul etti
Suudi Arabistan, Cemal Kaşıkçı'nın İstanbul'daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nda öldürüldüğünü kabul etti. Suudiler, Kaşıkçı'nın konsolosluk içinde yaşanan arbede sırasında öldürüldüğünü açıkladı.
GÜNDEM Haberi
Suudi Arabistan Cemal Kaşıkçı'nın öldürüldüğünü kabul etti

SUUDİ Arabistan, gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın İstanbul'daki konsoloslukta öldürüldüğünü kabul etti. Açıklamada, cinayetle ilgili olarak 18 kişinin gözaltına alındığı duyuruldu.

TARTIŞMA ARBEDEYE DÖNÜŞMÜŞ!

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'da yer alan habere göre, Suudi Arabistan Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma neticesinde, Kaşıkçı'nın İstanbul Başkonsolosluğu'na geldiği sırada burada bulunan "başka Suudi vatandaşlarla tartışmaya başladığı, tartışmanın arbedeye dönüştüğü ve bunun sonucunda Kaşıkçı'nın hayatını kaybettiği" belirtildi.

CESEDİN AKİBETİ BELLİ DEĞİL

Riyad yönetimi tarafından gazetecinin ölümüyle ilgili paylaşılan bilgiler arasında cesedinin akıbetine yer verilmedi.

CİNAYETLE İLGİLİ 18 TUTUKLAMA

Öte yandan, Veliaht Prens'e yakın 18 ismin görevden alınarak gözaltına alındığı duyuruldu.

HATALILAR CEZALANDIRILACAK

Riyad yönetiminin Kaşıkçı'nın "ölümündeki sorumluları ve hatalıları cezalandırmaktan geri durmayacağı" ve böyle bir olayın tekrarını engellemek için gerekli düzenlemeleri hayata geçireceği kaydedildi.

TÜRKİYE'YE TEŞEKKÜR

Öte yandan Suudi Arabistan, Türkiye'nin, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yönetiminde Kaşıkçı olayı soruşturma sürecinde ortaya koyduğu üstün dayanışmayı değerli bulduğunu" açıkladı.

Riyad ayrıca Türk yetkililerin, şaibeli isimlerle ilgili paylaştığı bilgilerin Kaşıkçı meselesinin aydınlatılmasına yardımcı olduğunu ifade etti.

PRENS SELMAN İSTİHBARI YENİDEN YAPILANDIRACAK

Açıklamada gözaltına alınan isimlerin tutuklandığı belirtilirken Kral Selman'ın, Prens Selman'a istihbaratın yeniden yapılandırılması yönünde talimat verdiği kaydedildi.

KRALİYET MÜSTEŞARI İLE ÜST DÜZEY 4 İSTİHBARAT YETKİLİSİ GÖREVLERİNDEN ALINDI

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz Al Suud, gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın ülkesinin İstanbul'daki konsolosluk binasında öldürülmesi olayı üzerine üst düzey 5 kişiyi görevden aldırdı.

Bu kişiler arasında daha önce Veliaht Prens Muhammet bin Selman'ın danışmanlığını yapan Suud Kahtani ve Yemen'de Husilere karşı meşru hükümeti desteklemek amacıyla Suudi Arabistan öncülüğünde kurulan Arap koalisyonunun sözcülüğünü yürüten Ahmed Asiri isimleri öne çıkıyor.

Yayımlanan kararnameyle, Kahtani ve Asiri'nin yanı sıra bir diğer Genel İstihbarat Başkan Yardımcısı Pilot Muhammed bin Salih er-Rumeyh, Genel İstihbarat Başkanlığını Koruma İdaresi Müdürü Refad bin Hamid el-Mihmadi ve İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel İstihbarat Başkan Yardımcısı Abdullah bin Halif eş-Şayi'nin de görevlerinden alındığı aktarıldı.

KAŞIKÇI OLAYI

Suudi reformistler için önemli bir platform olan Al Watan gazetesine katkı veren ve Batı medyasında Ortadoğu ile ilgili haberleriyle tanınan Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim'de resmi işlemler için Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğuna girdikten sonra ortadan kaybolmuştu.

Emniyet kaynaklarınca yapılan değerlendirmede, Kaşıkçı'nın gittiği Suudi Arabistan Başkonsolosluğundan bir daha çıkmadığı teyit edilirken, başkonsolosluk binasında aynı saatlerde, 2 uçakla İstanbul'a gelen ve aralarında yetkililerin de yer aldığı 15 Suudi vatandaşının bulunduğu, bu kişilerin daha sonra geldikleri ülkelere döndükleri belirlenmişti.
Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Suudi, Arabistan, Cemal, Kaşıkçı'nın, öldürüldüğünü, kabul, etti,
Yorumlar
Haber Yazılımı