Haber Detayı
30 Ekim 2018 - Salı 17:47
 
Son Kalaycıdan Ev Hanımlarına Tavsiyeler
SAMSUN’da, 40 yıldır kalaycılık mesleği ile geçimini sağlayarak 3 çocuk büyüten Muzaffer Usta, ev hanımlarına, yemeklerini çelik yerine bakır kaplarda yapmalarını tavsiye etti. Teknolojinin gelişmesiyle bakır ve kalaycılık mesleğinin tarihe karıştığını belirten Usta, " Şimdiye kadar bu meslekle yaşamımızı idame ettirdik, bundan sonra ne olacak bakacağız" dedi.
SAMSUN HABER Haberi
Son Kalaycıdan Ev Hanımlarına Tavsiyeler

İlkadım ilçesi Kale Mahallesi Sanat Sokağı’ndaki küçük işletmesinde, kalaycılık mesleği ile uğraşan Muzaffer Usta, üç çocuğunu, bu meslekte çalışarak büyüttü. İşlerinin eskiye oranla düşük olduğunu belirten Muzaffer Usta, çelik kapların yemeği haşladığını, kalay yapılan bakır kaplarda yapılan yemeğin ise sağlıklı ve tadının daha güzel olduğunu söyledi.

Usta, “Kalaycılığı çocuk yaşta öğrendim. Tam 40 senedir kalay işi yapıyorum. Mesleği ilk öğrendiğim zamanlarda, şehirde 50’den fazla kalaycı vardı, ancak şimdi bir tek ben kaldım. Herkes bu mesleği terk etti. Eskiden günde 50 parça malzemeyi kalaylıyorduk, şimdi haftada ancak 20 parça yapıyoruz. ‘Bakır ve kalaycılık tarihe karışıyor’ diyebilirim. Merkezde bir tek ben varım. İşler durgun, eski işlerimiz yok. Günde 30-50 TL arasında para kazanıyorum.

Üç cocuğum var, onları bu meslekle büyüttüm. Kızlarımdan birini evlendirdim. Diğer kızım özel bir hastanede sağlıkçı oldu. Oğlum makine teknikeri oldu ve şimdi Batman’da vatani görevini yapıyor. Şimdiye kadar bu meslekle yaşamımızı idame ettirdik, bundan sonra ne olacak bakacağız” dedi.

‘ÇELİK YEMEĞİ HAŞLAR, BAKIR TAT VERİR’

Tencere, bakır, sini, tava, iliştir, bakraç, güğüm gibi mutfak eşyalarını kalayladığını söyleyen ve insanlara bakır ve kalay tavsiyesinde bulunan Muzaffer Usta, “Bakır kapta pişen yemek, daha sağlıklı olur. Kalaylı bir bakır kap içerisinde kısık ateşte yapılan yemeği, yeme de yanında yat. Çelik yemeği haşlar, tat vermez. Alüminyum zaten hiç işe yaramaz. O yüzden Bakır kapta pişen yemek lezzetli olur. Eskiden ok kullanılırdı şimdi sadece işi bilenler kullanıyor. Emsanlar, çelikler, emayeler çıktı bakırlar rafa kaldırıldı. O yüzden insanlara tavsiyem, çelikten kaçsınlar ve yemeklerini bakır kapta pişirsinler” diye konuştu.

‘SENELERDİR YAPTIRIYORUZ, MEMNUNUZ’

Tava ve tenceresini kalaylatan Secati Çepni (64) adlı vatandaş ise “Kalayı eskiden annelerimiz çok yaptırırdı. Biz de o zamanlardan gelen alışkanlık olarak yaptırıyoruz. Bildiğim kadarıyla artık herkes yaptırmıyor. Evimizdeki bakır eşyalarımızı senelerdir Muzaffer ustamıza kalaylattırıyoruz.

Bunlarda yapılan yemek daha tatlı oluyor. O yüzden oldukça memnunuz” ifadelerini kullandı.
Kaynak: (DHA) - Demirören Haber Ajansı Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Son, Kalaycıdan, Ev, Hanımlarına, Tavsiyeler,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Son Kalaycıdan Ev Hanımlarına Tavsiyeler
Son Kalaycıdan Ev Hanımlarına Tavsiyeler
Son Kalaycıdan Ev Hanımlarına Tavsiyeler
Son Kalaycıdan Ev Hanımlarına Tavsiyeler
Son Kalaycıdan Ev Hanımlarına Tavsiyeler
Yorumlar
Haber Yazılımı