Haber Detayı
25 Mart 2019 - Pazartesi 17:39
 
Samsun’da elektrikte kesme-bağlama bedeli 5,5 milyon TL
SAMSUN'da, 2018 yılı içerisinde elektrik faturası ödenmemesi nedeniyle kesme-bağlama işlemi sayısının 160 bin olduğu kaydedildi.
EKONOMİ Haberi
Samsun’da elektrikte kesme-bağlama bedeli 5,5 milyon TL

33,8 TL olan hizmet bedeline göre; kentte tüketicilerden 5 milyon 408 bin TL alındığı ortaya çıktı.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Samsun Şube Enerji Komisyonu Başkanı Mehmet Özdağ, Samsun’da mesken, ticarethane ve tarımsal sulama elektrik aboneleri yaklaşık 800 bini; sadece 2018 yılı içerisinde yapılan kesme-bağlama işlemi sayısının ise 160 bini bulduğunu belirtti. Özdağ, bedelin 5 TL gibi bir rakama sabitlenmesi gerektiğini söyledi.

SAMSUN’DA 160 BİN KESME-BAĞLAMA YAPILDI

Mehmet Özdağ, “Bakanlığın verdiği bilgilerden; elektrik faturası ödenmemesi dolayısıyla Türkiye genelinde 2017-2018 yıllarında toplam 14 milyon 314 bin 375 kesme-bağlama (açma-kapama) işlemi yapıldığını öğreniyoruz. Samsun’da ise mesken, ticarethane ve tarımsal sulama elektrik aboneleri yaklaşık 800 bin; sadece 2018 yılı içerisinde yapılan kesme-bağlama işlemi sayısı 160 bini bulmuştur. Bu tablo bize Samsun özelinde de hane halkının, esnafın ve çiftçinin yaşamsal ve geçimsel zorunlulukla tükettiği elektrik faturasını bile ödeyemediğini ortaya koymaktadır” diye konuştu.

‘DÖVİZE ENDEKSLİ GİBİ YÜZDE 26 ARTIRILDI’

Mehmet Özdağ, "Kesme bağlama bedelleri 2019 ocak ayında sanki dövize endeksli gibi yüzde 26 artırılarak alçak gerilim abone grupları için 33,8 TL, orta gerilim abone grupları için ise 171,6 TL olarak belirlendiğini hatırlatalım. Ekonomik kriz içerisinde boğuşurken borcunu zamanında ödeyemeyen halkımızın sırtından aylık yüzde 2 gecikme faizi hariç bir de kesme-bağlama bedeli olarak, yaklaşık 500 Milyon TL alınarak dağıtım şirketlerine aktarılmıştır” şeklinde konuştu.

‘5 TL GİBİ BEDELE SABİTLENMELİDİR’

Kesme-bağlama bedellerinin düşülmesi gerektiğini vurgulayan Mehmet Özdağ, “Elektriğin temel bir insan hakkı olduğu ve ekonominin ana girdisini oluşturduğu dikkate alınarak; Enerji kesme işlemleri, art niyetli kullanımlar dışında halkımız yararına yeniden düzenlenmelidir. Kesme bağlama bedelleri kaldırmalı veya 5 TL gibi bir bedele sabitlenmelidir. Enerji verimliliği ve tasarrufu derhal ulusal öncelik olarak belirlenmelidir. Kar esaslı piyasa politikaları ile özelleştirilen dağıtım şirketleri yeniden kamulaştırılmalıdır." ifadelerini kullandı.
Kaynak: (DHA) - Demirören Haber Ajansı Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Samsun’da, elektrikte, kesme-bağlama, bedeli, 5,5, milyon, TL,
Yorumlar
Haber Yazılımı