Haber Detayı
04 Nisan 2019 - Perşembe 14:31
 
Samsun'da 6,2 milyar TL'lik 597 proje var
Samsun İl Koordinasyon Kurulu 2019 yılı 2. dönem toplantısı Samsun Valisi Osman Kaymak başkanlığında, Büyükşehir Belediyesi SASKİ Genel Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirildi.
SAMSUN HABER Haberi
Samsun'da 6,2 milyar TL'lik 597 proje var

İl Koordinasyon Kurulu 2019 yılı 2. dönem toplantısının açılış konuşmasını yapan Samsun Valisi Osman Kaymak, ’’İl Koordinasyon Kurulu’nun bu toplantısında yatırımcı kurum ve kuruluşlar ile belediyelerden alınan raporlara göre, 2019 yılında yapılan yatırımların gerçekleşme durumları görüşülecektir. Bu kapsamda kurumlarımız, sunumlarında 2019 yılı programlarındaki projeleri hakkında bilgi vereceklerdir.

Mart 2019 itibariyle ilimiz genelinde 597 proje bulunmakta olup, bunun 327’si yatırımcı kurum ve kuruluşlarca, 270’i ise belediyelerimizce yürütülmektedir.

Bu projelerin toplam tutarı 6 milyar 256 milyon liradır. Bu projelere 2019 yılında 1 milyar 295 milyon lira ödenek tahsis edilmiştir. Uygulama sonucunda bu ödenekten 232 milyon 87 bin lira kullanılmıştır. Nakdi gerçekleşme oranı 18’e tekabül etmektedir. Bu kapsamda, il genelinde genel ve özel bütçeli kuruluşlar ile belediyelerin yürüttüğü 597 projeden 61’i dönem sonu itibariyle (Mart ayı sonu itibariyle) tamamlanmış, 351’i yıllara sari olarak devam etmekte, 78’i ihale aşamasına gelmiş olup, 107 projeye ise henüz başlanmamıştır.

Zamanı iyi değerlendirmek bakımından, kurumların sunumlarında yatırımlarına ilişkin varsa sorun - dar boğazlar ile koordinasyonu gerektiren hususlara yer vermeleri, geçmiş yıllarda biten yatırımlar ve ayrıntılardan kaçınmaları toplantının amacına uygun olacaktır. Ayrıca, yapılacak olan yatırımların zamanında tamamlanması konusunda yatırımcı kuruluşlarımızın işbirliği ve koordinasyon içerisinde çalışmaları ve herhangi bir sorunla karşılaşıldığında Valilik Makamını bilgilendirmeleri önem arz etmektedir.

2019 yılının yatırımlar açısından başarılı bir yıl olmasını temenni eder, çalışmalarınızda başarılar diler, hepinizi sevgiyle, saygıyla ve muhabbetle selamlarım.” dedi.

Samsun Valisi Osman Kaymak’ın konuşmasının ardından yatırımcı kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri kurumlarında yapılan çalışmalarla ilgili olarak birer sunum gerçekleştirdi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Salih Sağır’ın sunumunun ardından, Samsun Valisi Osman Kaymak, "Yoğun talep üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın İmar Barışı başvurularını 15 Haziran'a, ödeme süresini ise 30 Haziran 2019'a uzattığını hatırlatarak, vatandaşlarımızın uzatılan tarih aralığını göz önünde bulundurarak, faydalanmak isteyenlerin bu tarihleri geçirmemeleri tavsiyesinde bulundu."

İl Koordinasyon Kurulu toplantısına ayrıca, Ondokuzmayıs Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kuran, Samsun Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selahattin Kaynak, Vali Yardımcıları Hasan Öztürk ve Sezgin Üçüncü, İlçe Kaymakamları, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, İl Planlama ve Koordinasyon Kurulu Müdürü Nevzat İşler ile yatırımcı kurumların bölge ve il müdürleri katıldı.
Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Samsun'da, 6,2, milyar, TL'lik, 597, proje, var,
Yorumlar
Haber Yazılımı