Haber Detayı
01 Mart 2019 - Cuma 20:11
 
OKA YÖNETİM KURULU ŞUBAT AYI TOPLANTISI SAMSUN’DA DÜZENLENDİ
Samsun Balıkçı Barınağı Tesisleri Toplantı Salonu’nda düzenlenen (OKA) ‘Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Şubat ayı toplantısına Vali Osman Kaymak ev sahipliği yaptı.
SAMSUN HABER Haberi
OKA YÖNETİM KURULU ŞUBAT AYI TOPLANTISI SAMSUN’DA DÜZENLENDİ

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Şubat ayı toplantısı, OKA Dönem Başkanı Amasya Valisi Dr. Osman Varol’un başkanlığında, Vali Osman Kaymak’ın ev sahipliğinde, Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, Çorum Valisi Mustafa Çiftçi ve yönetim kurulu üyelerinin katılımı ile Samsun’da gerçekleştirildi. Toplantı öncesi görev sürelerini tamamlayan Amasya, Çorum ve Tokat İl Genel Meclis Başkanlarına Amasya Valisi Dr. Osman Varol, Tokat Valisi Sayın Dr. Ozan Balcı ve Çorum Valisi Sayın Mustafa Çiftçi tarafından plaket verildi.

‘BAŞKANVEKİLLİĞİ GÖREVİNİ ÜSTLENECEKTİR’
OKA Dönem Başkanı Amasya Valisi Dr. Osman Varol toplantıda yaptığı konuşmasında, “ Değerli Yönetim Kurulu Üyeleri, Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat illerinden oluşan bölgemizde başta kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere yerel yönetimlerimiz, üniversitelerimiz, sivil toplum kuruluşları, özel sektör ve diğer ilgili aktörlerin birbirleriyle işbirliğini geliştirerek bölgemizin gelişmesini sağlamak amacıyla çeşitli çalışmalar yürüten Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (OKA) 2019 yılı Şubat ayı Yönetim Kurulu toplantısını gerçekleştirmek ve kurumumuzun gündemindeki konuları görüşmek üzere toplanmış bulunuyoruz. Bilindiği üzere “Ajansımızda Yönetim Kurulu Başkanlığı görevi alfabetik sıraya göre ve birer yıl olmak üzere bölgemizdeki 4 ilimizin Sayın Valileri tarafından yerine getirilmektedir. Bu kapsamda 2019 yılı dönem başkanlığı Amasya Valiliğimiz tarafından yürütülecektir. Bu süre zarfında Çorum Valimiz Sayın Mustafa Çiftçi Beyefendi de Başkanvekilliği görevini üstlenecektir. Bu vesile ile 2018 yılı boyunca dönem başkanlığını üstlenen Tokat Valimize ve tüm yönetim kurulu üyelerimize ve Kalkınma Ajansımız tarafından kuruluşundan bugüne kadar başarıyla yürütülen tüm çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bundan sonra da Ajansımızın çalışma ve hizmetlerinin aynı hızla ve daha büyük başarılarla devam edeceğine inanıyorum” şeklinde konuştu

‘ŞEKİLLENDİĞİ BİR SÜREÇTEN GEÇİYORUZ’
Değerli Yönetim Kurulu Üyeleri, Küresel ekonomide ve jeo-politik meselelerde geleceğe dönük risklerin ve belirsizliklerin arttığını ifade eden Amasya Valisi Varol,” Dünya ekonomisinde değişim ve dönüşümlerin hızlandığı, yeni dengelerin oluştuğu, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasında güç dengelerinin yeniden şekillendiği bir süreçten geçiyoruz. Bu kapsamda, başta savunma sanayii ve sağlık endüstrisi, tarım endüstrisi olmak üzere bütün sektörlerde yerli üretimin ve milli teknolojilerin geliştirilmesi, dış ticaret açığının azaltılması, sağlık endüstrisi, savunma sanayii, otomotiv, lojistik, iletişim ve bilgi teknolojileri gibi “Katma Değeri Yüksek ve Yenilikçi Sektörlerin” geliştirilmesi, bölgemizin insani gelişmişlik göstergelerinin iyileştirilmesi, çevrenin korunması ve kaynakların sürdürülebilir kullanımı gibi unsurları kapsayan bütüncül bir kalkınma yaklaşımı çerçevesinde çalışmaların yoğunlaştırılması yararlı olacaktır. Bilindiği üzere bölgemizde çeşitli güdümlü projeler yürütülmektedir.Bugün yönetim kurulu toplantısından sonra buradan Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından 75 oranında hibe desteği sağlanan ve yaklaşık 4 Milyon Lira bütçeye sahip Buzağı Can Sütü Güdümlü Projesi kapsamında üretime başlamak üzere olan ve Samsun İli Ondokuz Mayıs ilçesi Dereköy mevkiinde kurulan tesisimizi ziyaret edeceğiz” diye konuştu.

‘BÜYÜK BİR KATKI SAĞLANACAĞINA İNANIYORUZ’
Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin yürütücüsü olduğu ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliği, Amasya, Tokat, Çorum ve Samsun illerindeki yetiştirici birlikleri, dört ilimizin Tarım ve Orman İl Müdürlükleri ile beraber uygulanmakta olan proje ile erken buzağı ölümlerinin en aza indirilmesi hedeflenmektedir vurgusu yapan Amasya Valisi Varol,” Türkiye’de bir ilk olarak kurulan bu tesiste zengin ağız sütü (kolostrum) ikamesi süt tozu şeklinde üretilecektir. Yeni doğan buzağıların, ilk 8 saat içerisinde canlı ağırlığının 10’u miktarında bu sütten alıp, bağışıklık sistemini harekete geçirmesi gerekmektedir. Buzağı kayıplarının çoğunun bu ilk sütün kaliteli ve doğru verilmemesinden kaynaklandığı ortaya konulmuştur. Bu proje sayesinde ülkemizdeki erken buzağı ölümlerini önemli ölçüde azaltarak milli ekonomiye büyük bir katkı sağlanacağına inanıyoruz. Bugün ayrıca, aynı yerde Yeşilırmak Havza Kalkınma Birliğimiz tarafından yürütülen Bitki ve Hayvan Atıklarından Kompost ve Vermikompost Üretilmesi projemiz kapsamında çiftçilerimize Solucan Gübresi Üretim Ünitesi dağıtımını gerçekleştireceğiz. Bu sayede çiftçilerimizin üretimlerinde önemli oranda verim artışları sağlanacağına inanıyoruz” dedi.

‘BİRLİKTELİĞE BİR KEZ DAHA TEŞEKKÜR EDİYORUM’
Her iki önemli projemize teknik ve finansman desteği sağlayan kurum ve kuruluşlara ve emeği geçen tüm çalışanlarına teşekkür eden Amasya Valisi Varol,” Değerli Yönetim Kurulu Üyeleri, son olarak bu toplantı vesilesiyle Yönetim Kurulu toplantımıza katılan Sayın Valilerimize, Belediye Başkanlarımıza, İl Genel Meclisi Başkanlarımıza, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlarımıza katılım ve desteklerinden dolayı Ayrıca, ev sahipliğinden dolayı Sayın Samsun Valimize ve Büyükşehir Belediye Başkanımıza bir kez daha teşekkür ediyorum Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu toplantımızın bölgemiz için hayırlı olmasını ve başarılı çalışmalara vesile olmasını diliyoruz” şeklinde konuştu

Toplantıya ayrıca, Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Amasya İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Çittır, Tokat İl Genel Meclisi Başkanı Salih Yıldırım, Çorum İl Genel Meclisi Başkanı Halil İbrahim Kaya, Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen ve diğer üyeler katıldı.

Köksal ÖNER
Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: OKA, YÖNETİM, KURULU, ŞUBAT, AYI, TOPLANTISI, SAMSUN’DA, DÜZENLENDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı