Haber Detayı
25 Ekim 2018 - Perşembe 13:54
 
Öğretmenlere 3600 Ek Gösterge Müjdesi Geliyor
Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, 2023 Eğitim Vizyonu'yla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Merkezi sınavda öğrencilerin sürprizle karşılaşmayacağını söyleyen Selçuk, 3600 ek göstergeyle ilgili 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde bir açıklamalarının olacağını da belirtti.
EĞİTİM Haberi
Öğretmenlere 3600 Ek Gösterge Müjdesi Geliyor

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk öğretmenleri heyecanlandıracak bir haberin müjdesini verdi.

24 Kasım'da açıklanacak

24 Kasım Öğretmenler Günü'nde 3600 ek göstergeye yönelik bir haberleri olacağını belirten Bakan Selçuk, ''Askerlerimiz, hekimlerimizle ilgili o mesleğe ait kanunlar var. Ancak öğretmen 657'nin içinde, sıkışmış vaziyette. Ataması, yükselmesi, disiplini, kariyer meselesi, tazminatları aslında hepsi özelleşmeli. Ancak 1970'lerden beri temenni edilen, arzulanan kanundur, öğretmenlik meslek kanunu. bir türlü çeşitli nedenlerle çıkmamış. Şimdi çıkması için bir ortam var.

Cumhurbaşkanı'mızın da payı var. Bizim vazifemiz sadece girişiminde bulunmak, kararı meclis verir. Öğretmenlerin kimlik ve aidiyet meselesi konun. Sadece para meselesi değil. Bize ait bir kanunumuz var. Bütün ana mesleklerin kanunu var da, çok değerli gördüğümüz öğretmenlerin niye yok? mesele bu aidiyeti beslemek. Öğretmen nerede ne kadar çalışır? aylık yönetmelikler değişerek belirsizlik ortamı olmasın.'' dedi.

Değişken tazminatlar uygulanabilir

Geçmişte geri kalmış bölgeler için bazı ek ödemelerin yapıldığına da dikkat çeken Bakan Selçuk, ''Ancak bunun kararı meclis kararı olduğu için, bir bakanın ‘Şöyle yapacağız' demesi mümkün değil. Biz sadece meclisle paylaşacağımız bakış açımızı ifade edebiliriz. Üç ayrı bölge var aslında.

Bunlar için değişen tazminatlar söz konusu. Şehirde, ilçede ya da x bölgesinde olmasına göre bunlar değişecek. köylerinde görev yapan öğretmenlere yönelik neler yapabileceğimiz konusunda simülasyonlarımız var.

Ancak bunları henüz ilan etmeyeceğimiz için göstermiyorum. Kuruşu kuruşuna rakam olarak tahminimiz var. İllerin adı da var. Adıyaman, Ağrı, Erzurum, Kars bir grupta. Bayburt, Erzincan filan bir grupta. Biz bunu bir teklif olarak göndereceğiz, meclis karar verecek. Bizden yana bütün çalışmalar yapılmış vaziyette.'' diye konuştu.
Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Öğretmenlere, 3600, Ek, Gösterge, Müjdesi, Geliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı