Haber Detayı
24 Mart 2019 - Pazar 07:51
 
Kenevir Yetiştiriciliği için OMÜ - MÜSİAD İş Birliği
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) arasında, kenevir yetiştiriciliği başta olmak üzere "Endüstriyel Tarım Bitkileri" alanında iş birliği protokolü imzalandı.
SAMSUN HABER Haberi
Kenevir Yetiştiriciliği için OMÜ - MÜSİAD İş Birliği

Samsun Büyükşehir Belediyesi Ömer Halisdemir Çok Amaçlı Salon'daki imza törenine; Samsun Valisi Osman Kaymak, eski Sağlık Bakanı ve Samsun Milletvekili Ahmet Demircan, Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, Canik Belediye Başkanı Osman Genç, OMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran, OMÜ Genel Sekreteri Doç. Dr. Menderes Kabadayı, OMÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Dağdemir, OMÜ Tıp Fakültesi Başhekimi Prof. Dr. Ünsal Özgen, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Faruk Tan, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, MÜSİAD Samsun Şube Başkanı Haluk Tan, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

“Üniversitemizle yapacağımız bu iş birliği çok önemli”
İmza töreninde söz alan MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, akademi ve iş dünyasının sahip olduğu birikim ve tecrübeyi birleştirip bir güç oluşturulması gerektiğini belirterek "Bizler ülkemizin üreterek büyümesini desteklediğimiz gibi bu doğrultuda adımlar atıyoruz. Tüm yaptığımız çalışmaların sürdürülebilir olmasına dikkat ediyoruz. Bunlardan biri, Cumhurbaşkanımızın girişimleriyle gündeme gelen kenevir üretimi konusu. Bu konuyu, iş dünyası ve sanayi heyecanla karşıladı. Kenevir birçok sanayi ürününde kullanılan ekonomik değeri yüksek bir bitki. Kenevir bitkisinin Anadolu'daki varlığı yüzyıllar öncesine dayanıyor. Anadolu'daki tür; diğer çeşitlere göre kalitesi ve yüksek verimliliği ile ön plana çıkıyor. Üniversitemizin endüstriyel kenevir tohumunu üretmesiyle birlikte sanayide önemli bir ham maddenin üretimini de elimizde bulundurmuş olacağız. Tüm bu süreçlerin kontrollü bir şekilde devam etmesi için güzel bir adım atıldı. Türk Keneviri Araştırma Enstitüsü kurulma çalışmalarını başlattık. Yerli ve millî kenevir üretimi çalışmalarının Samsun'da yapılması bizi mutlu ediyor. Üniversitemizle endüstriyel bitkilerin yetiştirilmesi ve geliştirilmesi adına yapacağımız bu iş birliği daha büyük bir önem kazanıyor." dedi.

“Üniversite-sanayi hızlı bir şekilde birbirine yaklaşıyor”
Üniversite-sanayi iş birliğinin önemine değinen OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç ise “Gelişmiş ülkelerin en önemli özelliklerinden birisi, üniversite-sanayi iş birliklerini güçlü bir şekilde tesis etmiş olmaları ve bunu da aktif bir şekilde uygulamalarıdır. Bir tarafta iyi yetişmiş, görevi araştırmak olan yüksek düzeydeki beyinler; diğer tarafta da üretime dönük özellikleriyle gelişmiş, belli bütçe imkânlarına sahip müteşebbis bir ruh. Bu ikisini bir araya getirmemek büyük bir eksiklikti. Bunu da uzun bir süredir fark etmiş durumdayız ve bunu kapatmak için de her iki taraf hızlı bir şekilde birbirine yaklaşıyor. Bu anlamda MÜSİAD ile bugün atacağımız imzanın güzel sonuçlara vesile olacağını ümit ediyorum.” diye konuştu.

Rektör Bilgiç'ten "Kenevir Araştırma Enstitüsü" müjdesi
Kenevir Araştırma Enstitüsünün kurulması teklifinin geçtiğimiz perşembe günü Yükseköğretim Genel Kurulunda kabul edildiğini ve Cumhurbaşkanlığına sunulduğunu da müjdeleyen Rektör Bilgiç, “İnşallah Cumhurbaşkanımızın imzalamasıyla Enstitüyü faaliyete geçireceğiz. Bu girişim, kenevirle ilgili atılacak adımların gelişmesi bakımından son derece önemli. Artık tüm çalışmalar bu enstitümüz aracılığıyla gerçekleşecek. Türkiye'de ilk bu isimle kurulacak Enstitümüzün Samsunumuz ve ülkemiz için önemli bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Biz bu iş birliğiyle bir güç oluşturduk. O güç; üretime, araştırmaya ve sonuçta da gelişmeye yansıyacak diye düşünüyorum. Kenevir yüksek katma değerli ürünlerin işlenebildiği gerçek bir sanayi ürünüdür. Bugüne kadarki ihmal edilmişliğin önüne inşallah geçeceğiz.” ifadelerini kullandı.

“Herkes bu ürünün peşine düştü”
Kenevir konusunda Samsun'da çok önemli gelişmelerin yaşandığını vurgulayan Samsun Valisi Osman Kaymak da "Kenevir tohumu konusunun gündeme gelmesinden sonra herkes bu ürünün peşine düştü. Bu ürünün dışarıdan gelen ürünlerle karışmaması için çiftçilerimize; Tarım ve Orman İl Müdürlüğü dışında ürünün dışarı satılmaması önerisinde bulunduk. Çiftçilerimizle sözleşme yaparak imal edilecek ürünleri alıyoruz. Şu an 450 dekar daha ekim yapıldı. 15 ton tohum elde edeceğiz. Önümüzdeki sene 5 bin dekarda üretim yapılacak. 23 yıl içerisinde tohumlar düzenli ve kontrollü bir şekilde çoğaltılacak." şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Samsun Valisi Osman Kaymak, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç ve MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan tarafından iş birliği protokolü imzalandı.

“Devlet adamı, bilim adamı ve iş adamı aynı noktaya bakacak şekilde ilerliyorlar”
İmza töreninin ardından MÜSİAD Sağlık Sektör Kurulunun Samsun Şubesi ev sahipliğinde gerçekleştirdiği “Türkiye Sağlık Turizmi ve Medikal Kümelenme Vizyonu” ana temalı Türkiye İstişare Toplantısı’na geçildi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Samsun Şube Başkanı Haluk Tan, iş birliği protokolünün çok önemli olduğunun altını çizerek “Yönetim Kurulu üyemiz Ahmet Bahadır Bey’in sürekli sözünü ettiği hayali gerçekleştirmiş olduk. 3 adam bir araya gelmediği müddetçe başarı süreci uzayacak diyordu. Şu anda biz bunu yaşadık çok şükür. Devlet adamı, bilim adamı ve iş adamı aynı noktaya bakacak şekilde ilerliyorlar. Bugün aynı zamanda önemli bir toplantıya ev sahipliği yapıyoruz. Türkiye’de sağlık sektörüyle ilgili medikal kümelenme ve sağlık turizmiyle alakalı olarak faydalı olacak bilgiler ortaya çıkarmayı amaçladık. Şimdiden katkı sunan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

“Medikal kümelenme ve sağlık turizmi önemli konular”
Medikal kümelenme ve sağlık turizmi konularının hem Samsun hem de Türkiye açısından önemli olduğunu ifade eden Sağlık eski Bakanı ve Samsun Milletvekili Ahmet Demircan “Cerrahi aletler sanayisinin yeşermesine ben şahit oldum. Bahadır Kardeşler başladılar bu işe ve Samsun’da gelişti. Samsun’da bu işin yapılabiliyor olmasından gurur duyuyorduk. Sonunda Tıp Fakültesine girdiğimde bu aletlerin ne kadar önemli olduğunu gördüm. Tıp hizmeti, yüksek standartlarda bilgi ve ileri teknoloji gerektiren bir alan. Bu konuda dışa bağımlılığı ne kadar azaltırsak o kadar iyi. Sağlık alanında çalışmalarımız da tüm hızıyla ilerliyor. Sağlık konusunda dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olma yolunda tüm hızımızla çalışmaya devam edeceğiz.” ifadelerine yer verdi.

Konuşmaların ardından toplantı “Medikal Kümelenme Vizyonu” ve “Türkiye Sağlık Turizmi” konulu oturumlarla devam etti. Vali Kaymak ve Rektör Bilgiç, toplantıya katılan öğrencilerle bir süre sohbet edip hatıra fotoğrafı çektirdi.
Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Kenevir, Yetiştiriciliği, için, OMÜ, -, MÜSİAD, İş, Birliği,
Yorumlar
Haber Yazılımı