Haber Detayı
06 Mayıs 2019 - Pazartesi 21:40
 
İstanbul seçimleri yenileniyor
YSK, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ve yenilenmesine karar verdi.
GÜNDEM Haberi
İstanbul seçimleri yenileniyor

Habertürk'ten Fevzi Çakır'ın haberine göre Yüksek Seçim Kurulu Yüksek Seçim Kurulu İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı seçimleriyle ilgili kararını verdi.

AK PARTİ YSK TEMSİLCİSİ RECEP ÖZEL'DEN AÇIKLAMA

9 ana başlık altında itirazda bulunmuştuk. Bunlardan özellikle sandık kurulu başkanlarının kamu görevlisi olmadığı konusunda çok ısrarlıydık. Kurul 22 tane sayım döküm cetvelinin boş olduğunu 101 tanesinin imzasız olduğunu bir de sandık kurulu başkanlarının kamu görevlilerinden seçilmediğini gerekçe göstererek kararını verdi.

"KARARDA MAZBATANIN İPTAL EDİLMESİ DE ÇIKTI"

Herkes hür iradesiyle karara katıldı. 7'ye 4 bir karar çıktı. Hukuki görüşleri doğrultusunda karar verdi. Biz hepsine Allah razı olsun diyoruz, hayırlısı olsun. Mazbata iptal kararı da çıktı. Seçim yenilenmesi 23 Haziran olarak belirlendi. Bir an önce seçimden çıkılması için tarih biraz öne çekildi ve 23 Haziran olarak kabul edildi. Milletimizin vereceği karara bir kez daha saygı duyacağız. Şaibe ve hukuki yolsuzluklar vardı. Seçim sonuçlarının herkesin içine sinmesi için yine milletin hakemliğine gidiyoruz.

"SEÇİMLER SADECE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İÇİN YAPILACAK"

Siyasi partiler aynı adaylarla katılacak. Ölüm ve istifa halinde adaylarını değiştirebilecekler. Seçmen kütüklerinde ilave bir işlem yapılmayacak. Sandık kurulları kanuna uygun bir şekilde yapılacak. Şu anda sadece Büyükşehir belediyesi için seçim oldu.

AK PARTİ İSTANBUL İL BAŞKANI BAYRAM ŞENOCAK: YSK'NIN SÜRECİ İYİ ANALİZ ETTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ

YSK'daki tüm yetkililere teşekkür ediyoruz. İnşallah önümüzdeki yapılacak seçimler milletimize hayırlısı olacaktır. Özellikle sandık başkanları ve memur üyelerinin 19 binin üzerindeki sayısı, imzasız sandık cetvellerinden bahsediyoruz. Bununla ilgili YSK'nın süreci iyi analiz ettiğini düşünüyoruz. Biz yine önümüzdeki süreçte yine şeffaf bir seçim yine şaibesiz bir seçim talep ediyoruz. Yetkili organların gerekli hazırlıkları yapacağını diliyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın geleneksel hale gelmiş olan gönül soframızda bu akşam Şükriye ablamızın misafiri olduk.

KARAR OY ÇOKLUĞUYLA ALINDI

YSK'daki bu karar oy çokluğuyla alındı. YSK'daki oylamada 7 kabul oyu verilirken 4 oy ise ret yönünde kullanıldı.

CHP MYK OLAĞANÜSTÜ TOPLANDI

YSK kararının ardından CHP MYK olağanüstü toplantı kararı aldı. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun parti merkezinde hukukçu kurmaylarıyla toplandığı öğrenildi.

İMAMOĞLU MAZBATAYI İADE EDECEK

YSK'nın bu kararına göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun mazbatasını iade etmesi gerekiyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Başkanlığı için bir oylama yapılacak.

SEÇMENLER AYNI SANDIKTA OY KULLANACAK

Yeni seçimde sadece oy verme işlemleri tekrarlanacak. 31 Mart seçime katılan siyasi partiler bu seçime de katılabilecek. Siyasi partiler yeniden aday tespiti yapamayacak. Ancak ölüm, istifa gibi nedenlerle meydana gelecek boşalmalar belirlenecek tarihe kadar doldurulabilecek. pusulalarının basımında 31 Mart 2019'da yapılan seçim için uygulanan esaslar aynen uygulanacak. 31 Mart 2019'da yapılan seçimler için güncelleştirilmiş ve kesinleşmiş sandık seçmen listeleri yeni bir güncelleştirme yapılmaksızın bu seçimlerde de kullanılacak.

BU KARARA İTİRAZ EDİLEMEYECEK

YSK'nın kararı nihai karar. Bu karara itiraz yolu açık değil.

GEREKÇE: KAMU GÖREVLİSİ OLMAYAN SANDIK KURULU BAŞKAN VE ÜYELER

YSK'nın gerekçesinden:

Yasaya aykırı şekilde 225 sandık başkanı var. Sandık üyelerinden 3500 civarında kamu görevlisi olmayanlar var...

SEÇİME KADAR İBB BAŞKANI TEVFİK GÖKSU OLACAK İDDİASI

İstanbul'da siyaset kulislerinden edinilen belgelere göre çok büyük olasılıkla Tevfik Göksu'nun AK Parti ve MHP'nin oylarıyla seçime kadar İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olacaktır.

YILDIRIM: RESMİ AÇIKLAMASINDAN SONRA DEĞERLENDİRME YAPACAĞIM

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım "Karar hayırlara vesile olsun. Resmi açıklamadan sonra bir değerlendirme yapacağım" dedi.
Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: İstanbul, seçimleri, yenileniyor,
Yorumlar
iv>
Haber Yazılımı