Haber Detayı
03 Kasım 2018 - Cumartesi 17:01
 
İranlı Turizm Acenteleri, Samsun'u Keşfe Çıktı
DOĞU Karadeniz İlleri Trabzon, Ordu ve Samsun İran bilgilendirme toplantılarına Trabzon’dan başlanıldı. Düzenlenen proje kapsamında İran’dan gelen 40’a yakın turizm acente temsilcisi bölgeyi ziyaret etmeye başladı.
SAMSUN HABER Haberi
İranlı Turizm Acenteleri, Samsun'u Keşfe Çıktı

İran ve Doğu Karadeniz illeri arasındaki turizm ve ticaret ilişkilerini geliştirmeyi amaçlayan toplantının ilki Trabzon’da bir otelde düzenlendi. Toplantıya İran İslam Cumhuriyeti Trabzon Başkonsolosu Reza Bagbondori, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreter adına Trabzon Yatırım Destek Ofisi Birim Başkanı Mehmet Akif Eraslan, Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu, TÜRSAB Yöre Temsil Kurulu Başkanı Volkan Kantarcı, İBK Turizm Sezgin Bahçekapılı ve İran’dan gelen turizm sektörü temsilcileri katıldı.

TRABZON, ORDU VE SAMSUN’DA İRAN İLE TURİZM İŞBİRLİĞİ BAŞLATILDI

İran ve Türkiye arasında turizm alanında işbirliğini artırmaya yönelik çalışmalara devam ettiklerini belirten İBK Tour Sahibi Sezgin Bahçekapılı bu kapsamda Trabzon da düzenlenen etkinliğin Ordu ve Samsun illerinde devam edileceğini söyledi. İranlı Satrap Parvaz ile işbirliğinin iki ülkeye de katkı vereceğini dile getirdi.TÜRSAB Yöre Temsil Kurulu Başkanı Volkan Kantarcı’da aynı coğrafyada yaşayan Türkiye ve İran’ın seyahat acenteleri olarak işbirliği konusunda birbirimize destek vermesi gerektiğini dile getirdi. DOKA Trabzon Yatırım Destek Ofisi Birim Başkanı Mehmet Aif Eraslan dost ve kardeş ülke İran’dan gelen turistleri artırmak için çalışmalar yürütüldüğünü kaydetti. Bu kapsamda Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı olarak Türkiye ve İran arasında devam eden ilişkilerin geliştirilmesi ve turizm hareketinin artırılması konusunda her türlü desteği sağlamaya çalıştıklarını vurguladı.

Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu ülkemize ve Trabzon’a İran’dan gelen turistlerin artış kaydettiğini, karayolu ve özel taşıt ve karşılıklı seferlerin bu turizmi artırdığı bilgisini verdi. İran ve Trabzon arasında hava yolu ulaşımının başlatılması çalışmalarının yürütüldüğünü bu gelişmenin İran’dan gelen turistlerin sayısını artıracağını belirtti.

‘DOĞU KARADENİZ ARAP TURİST İLE YAKALADIĞI BAŞARIYI İRAN İLE DE BAŞARMALIDIR’

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, İran ve Doğu Karadeniz arasındaki işbirliğinin asil amacının karşılıklı turizm ve ticaretimizi geliştirmek olduğunu ifade etti. Ulaşım bağlantılarının güçlendirilmesinin iki ülke arasında yakın ilişki kurmayı çok daha kolaylaştıracağını belirtti. Trabzon’un Arap ülkeleri ile turizmde çok hızlı bir gelişme sağladığına dikkat çeken Hacısalihoğlu, başlangıçta 3-5 bin turistle başlayan Arap turistinin zamanla artış gösterdiğini ve şuanda Trabzon’a 500 binin üzerinde Arap turist geldiğini kaydetti. Hacısalihoğlu, “Bu başarı İran ile de yakalanmalıdır. İran ve Trabzon arasında turizm ve ticari ilişkilerin başlatılması iyi tanıtım ile sağlanabilir. Acentelerimiz karşılıklı işbirliğinin geliştirilmesinde çok önemli çalışmalar gerçekleştirebilir. Karşılıklı yapacağımız etkili bir tanıtımın olumlu sonuçlarını hep beraber görürüz ”dedi.
Kaynak: (DHA) - Demirören Haber Ajansı Editör: Haber Merkezi
Etiketler: İranlı, Turizm, Acenteleri,, Samsun'u, Keşfe, Çıktı,
Yorumlar
Haber Yazılımı