Haber Detayı
21 Aralık 2018 - Cuma 11:48
 
Gazi Müzesi girişine konulan işporta tezgahına tepki
SAMSUN’un İlkadım ilçesindeki Gazi Müzesi’nin arka giriş kapısı önündeki alana işporta tezgahının konulması, tepkilere neden oldu.
SAMSUN HABER Haberi
Gazi Müzesi girişine konulan işporta tezgahına tepki

İlkadım İlçesi Kale Mahallesi Mecidiye Caddesi üzerinde yer alan Samsun Gazi Müzesi’nin, arka giriş kapısına kurulan işporta tezgahı tepkilere yol açtı. Mustafa Kemal Atatürk’ün kurmaylarıyla beraber Kurtuluş Savaşı’nın ilk planlarını yaptığı bina olan ve her yıl yaklaşık 100 bine yakın yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği müzenin giriş kapısının önüne konulan tezgahlardan dolayı şikayet eden vatandaşlar, seslendiği yetkililerden duruma çözüm bulmasını istedi.

‘YETKİLİLER ÇÖZÜM BULMALI’

İlçeli Mehmet Okan Özyürek “Bu müzeyi görmeye her gün onlarca insan geliyor. Girişe tezgah kurmak ne demek? Bu ne rezalet, kentin prestijini de olumsuz etki ediyor. Yetkililer bu soruna bir çözüm bulmalı artık” diye konuştu.

MÜZE KORUMA ALTINDA

Samsun Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 798 sayılı kararla 8 Mart 1985 tarihinde koruma altına alındı. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mücadeleyi başlatmak üzere, beraberindeki 18 silah arkadaşı ile 19 Mayıs 1919 Pazartesi sabahı Samsun’a karaya çıktığında, Mantika Palas olarak adlandırılan bu otel de konakmış ve Kurtuluş Savaşı’nın ilk planlarını da burada yapmışlardır. O günün anısına, Mantika Palas Otel’in anahtarı 1926 yılında, Samsun Valisi Fahri Bey’in başkanlığındaki Samsunlu bir heyet tarafından Samsun halkı adına İstanbul’da Mustafa Kemal Paşa’ya teslim edilmiştir.

Mustafa Kemal Paşa eşi Latife Hanım ile birlikte Samsun’a ikinci gelişlerinde (20 Eylül 1924) Şehinzade Remzi Beyin evinde konuk olmuşlardır. Mustafa Kemal Atatürk Samsun’a üçüncü gelişlerinde, (16-18 Eylül 1928) ve dördüncü gelişlerinde (22-26 Kasım 1930) Samsun halkının kendilerine hediye ettiği bu binada konaklamıştır. Atatürk’ün ölümünden sonra kız kardeşi Makbule Hanım’a geçen tarihi bina, 13 Eylül 1939’da Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından kamulaştırılarak, 4 Ekim 1940 yılında Gazi Müzesi olarak ziyarete açılmıştır.

Alt katı önceleri Atatürk Halk Kütüphanesi ve Samsun Oda Tiyatrosu olarak hizmet veren Gazi Müzesi, 1995’te Kültür Bakanlığı’na devredilmiş ve yeniden düzenlenerek 8 Kasım 1998 tarihinde tekrar hizmete açılmıştır. 2006 yılında son bir yenileme ve Samsun’daki Atatürk Müzesi’nde bulunan koleksiyonlarında bu binaya taşınması ile her iki katı da Gazi Müzesi olarak 22 Mayıs 2006 tarihinden yeniden ziyarete açılmıştır.
Kaynak: (DHA) - Demirören Haber Ajansı Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Gazi, Müzesi, girişine, konulan, işporta, tezgahına, tepki,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Gazi Müzesi girişine konulan işporta tezgahına tepki
Gazi Müzesi girişine konulan işporta tezgahına tepki
Gazi Müzesi girişine konulan işporta tezgahına tepki
Yorumlar
Haber Yazılımı