Haber Detayı
24 Mart 2019 - Pazar 18:20
 
Erdoğan: Şu anda aldığım rakam 1 milyon 600 bin
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yenikapı’da düzenlenen Cumhur İttifakı Büyük İstanbul mitinginde konuştu.
SİYASET Haberi
Erdoğan: Şu anda aldığım rakam 1 milyon 600 bin

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Sizleri aşk ile selamlıyorum İstanbul. Yenikapı bugün, yine bir başka güzel. Elhamdülillah gözümüzün görebildiği kadarıyla muhteşemsin İstanbul. İşte böylesi yürekler fethetmişti İstanbul'u. İşte böylesi bir iman aşılmaz denilen surları yerle yeksan etmişti.

15 Temmuz'un hemen ardından 7 Ağustos'ta bu meydanda yine bir araya gelip dosta düşmana birliğimiz, beraberliğimiz, kardeşliğimizi göstermiştir.

Şu anda aldığım rakam 1 milyon 600 bin. Demek ki 1 milyon 600 bin tek yürek olduk. Bir olduk, beraber olduk, iri olduk, diri olduk, kardeş olduk. Hep birlikte Türkiye olduk.

Bu şehir Kanuni sultan Selim'in göz bebeğidir, Sultan Abdülhamid'in namusudur, Gazi Mustafa Kemal'in son nefesidir. Merhum Alparslan Türkeş'in sevdasıdır. Korumaktan şeref duyduğumuz, aşkımız, sevdamız, göz bebeğimizdir.

25 senedir bu şehri sadece... CHP ne demektir? Çöp, çukur, çamur. bunlardan kurtarmaktan kalmadık. İstanbul'u yeniden dünyanın merkezi şehirlerinden biri yaptık.

İstanbul gibi bir şehre rastgele bir isim yakışmazdı. Onun için biz İstanbul'a Binali Yıldırım kardeşimizi aday gösterdik. Mehmet Özhaseki kardeşimizi de Ankara'ya belediye başkanı adayı yaptık. Ankara'daki mitingimizde de resmi rakamla 450 bin kişi vardı. İzmir' de Nihat Zeybekçi beyefendiyi getirdik. Niye? Bu şehirlere ratgele isimler olmaz.

Bay Kemal'in malesef böyle bir yönetim kabiliyeti yok. 5 koyun verin, kaybedip gelir. Ufuk ufuk... Ufku olmayanın kabiliyeti olmaz.

Bizim meşhur Yassıadamız varya, bakın biz Yassıada'yı Uluslararası toplantıların merkezi haline getirmek için çalıştık. Bitmesi için çok az bir çalışma, çok az bir zamanı kaldı. Burada merhum Menderes'in idam kararı verildi. Ama şimdi inşallah burada barışın kararları verilecek. Biz buranın adını Demokrasi ve Özgürlük Adası koyuyoruz.

Toplu taşımada 1994 öncesinde, İstanbul'un bin 596 otobüsü vardı. Hatırlayın, benim jenerasyon ya da yakın olanlar bilir. Şu anda günde ortalam 4 milyon istanbulluyu bunlar taşıyor. Yarısında, ücretsiz internet hizmet de veriliyor. 1994'te sadece 10 deniz otobüsü olan İstanbul'da 57 yolcu gemisi ve 2 arabalı vapur ile 22 hat ve 110 iskelede deniz ulaşımız veriyoruz.

Şehir trafiğini etkileyen park sorununa kalıcı çözümler getirdik. 42 bin araç kapasitesine ulaştık. Hedefimiz 2023'e kadar İstanbul'un otopark kapasitesini 123 bin araca çıkarmaktır.

Türkiye'nin en büyük çelik boru hattı olan Ömerli Çamlıca İshale boru hattını hizmete aldık. Sorabilirsiniz, bu Haliç'i nasıl temizlediniz? Ben Kasımpaşalıyım, ömrümün yarısı da orada geçti. Adacıklar belirlemiştik, o adacıkların arasından sandalla çalım atardık.

Biz hocamız, "Tek çare var, Haliç'i dolduracaksınız" dedi. Biz de "Hoca, bunun hesabını doğa, tarih bizden sorar nasıl biz kalkıp hafriyatlarla dolduracağız" dedik. Çalışmalarımızı uzattık. Sağ olsun anlaştığımız müteahhit firma da gayret etti. Haliç'i temizlemeye başladık ve yaklaşık 2,5 milyon metreküp balçık çıkardık.

Bay Kemal, senin çıkardığın aday bile, "İstanbul'da kültür merkezleri yok" diyor. Yahu gel, gez, öğren. Kaldı ki sen aday tanımını Haliç Kongre Merkezi'nde yaptın.

Bu zeka meselesi, aşk meselesi. Çalışırsan olur, üretirsen olur. Arayan mevlasını da bulur, belasını da bulur. Biz mevlamızı bulduk.

Temelini attık, Atatürk Kültür Merkezi'ni de kısa zamanda bitireceğiz. Ama sizlerin yaptığı gibi değil; dünyada parmakla gösterilen bir Atatürk Kültür Merkezi yapıyoruz. Daha büyük, çok daha işlevsel, muhteşem... Şu anda inşaat hızla devam ediyor. Heralde bitince bir konserimize gelirsin.

FAZIL SAY 29 EKİM'DE BEŞTEPE'DE KONSER VERECEK

Ankara'da bir opera kültür sanatımız var. Beştepe'de 29 Ekim'de Fazıl Say'ın bir konseri olacak. Bizim derdimiz sen hangi dindensin sen hangi görüştensin değil ya. Gelin bir olalım, tek millet olalım. E buna kim bir şey diyebilir? Tek millete, tek bayrağa, tek devlete bir şey diyebilir miyiz? Bunlar bizi birbirimize bağlayan bağlar.

İstanbul’da vahşi çöp depolama merkezleri vardı. Aman yarabbi… İşte Ümraniye’de çöp depolama merkezinin o zamanki başkanı da CHP’liydi, İstanbul’da da CHP’li belediye başkanı vardı. Patladı, patlayınca 39 vatandaşımız rahmetli oldu. O gün bugündür hesabını veren yok. Sizin geçmişiniz işte. Modern bir depolama yapamadınız. Ama biz süratle modern depolamalara geçtik. Ve 18 atık yönetim tesisiyle modern, temiz ve sağlıklı bir metropole İstanbul’u çevirdik. Kemerburgaz Katı Atık Yakma ve Enerji Üretimi tesisinin yapımına başladık.

Bir yılda 300 bin hanenin yıllık ihtiyacını karşılayacak kadar elektrik üretiyoruz. Yılda 420 bin ton ambalaj atığını kaynağında ayrıştırarak geri dönüştürüyoruz, 19 bin ton çöpü işliyoruz. 20 bin ton kompost üretim, tabiattan geleni tabiata dönüştürüyoruz.

Bugüne kadar 485 adet semt, bölge ve park ile mesire alanları yaptık. Biz geldiğimizde İstanbul’da sadece 4 spor salonu vardı. İstanbul’a 47 spor salonu kazandırarak herkes spor yapabilsin diye, park ve bahçeleri de spor aletleriyle donattık. 17 spor salonunun yapımı devam ediyor. Çocuklarımızı kötü alışkanlıklardan korumak ve sporla buluşturmak için 223 okula kapalı spor salonu yaptık.

İstanbul’a daha önce hiç olmayan 6 gençlik merkezi inşa ettik. İSMEK, 39 ilçedeki 242 kurs merkezinde 307 branşta 752 programla meslek ve sanat eğitimi veriyor. Bugüne kadar 3 milyon kişiye yakın mezun verdi.

Tuzla Biyoteknoloji Vadisi'ni kurduk. Bu vadi, Tuzla'ya ve İstanbul'a ayrı bir güç katacak.

İstanbul’a dev bir film platosu kuracağız. Oyuncu köyü, dalga üretim sistemi, görsel sanatlar müzesi olacak. Harem’den Haydarpaşa Garı’na kadar olan bölgeye tasarım merkezini yapıyoruz. Evet burada kültür ve sanat merkezleri, konferans salonu sergi alanı gibi alanları şehrimize kazandıracağız.

İstanbul’da 20 koridor planladık. Yeşil koridorlar kesintisiz bisiklet ve yaya akslarını da içinde barındırarak, afet anlarında toplanma alanı da olacak. Toplamda 18 alanda seyir terasları oluşturacağız.

Denize kıyısı olan 22 ilçemizdeki kıyı şeridini düzenleyerek İstanbul halkının hizmetine sunacağız. İstanbul’a 22 yeni müze, 12 gençlik merkezi kuracağız. Sarayburnu’nda yolu yerin altına alarak şehrimize Gülhane Parkı ile denizi birleştireceğiz. Artık orada yol Gülhane Parkı ile denizi bölmeyecek. Şehrimize yeni bir meydan kazandırmış olacağız. Sirkeci - Yedikule arasındaki 8,5 km kıyı boyunca da sanat hattı oluşturacağız.

Metro hatlarımızda kullanılan 1050 metro aracını yerli üretimden temin ederek bakım maliyetlerini azaltacağız.

Ağır vasıta araçlarının şehir merkezine girmesini engelleyeceğiz. Londra’da normal araçlar bile belli saatler dışında şehir merkezine giremez. Belli bir bedeli vardır. Bu şehir merkezindeki trafiği rahatlatacak. Kuracağımız üç otogar ile şehirler arası otobüslerin merkeze girmeden ulaşım hizmeti vermesini sağlayacağız.

Aktarma merkezlerinin farklı ulaşım sistemlerinin kesiştiği noktaları belirliyoruz. Raylı sistem hatları ve diğer toplu ulaşım araçlarındaki entegrasyona tabii olacaktır. 241 noktasında kavşakları yeniden planlıyoruz. Tali yollardan ana yola girişimlerde akıllı kavşak sisteme geçeceğiz. 1000 km üzerinde bisiklet yolu yapacağız. Park etme problemlerini, kiralama ve paylaşma sistemiyle çözeceğiz.

Adalar’da 274 adet elektrikli faytonu devreye alarak bu konuda yaşanan kötü görüntüleri kökten çözeceğiz. Ben buradan Adalar’a sesleniyorum. Diyorum ki, gelin yıllar yılı sizi yönetenler belli. Ne yaptılar? Ya Adalar’a ne yaptıysak biz yaptık. Denizin altından doğal gazı biz getirdik. Ulaşımsa biz hallettik. Adalar’ın bütün görünülebilirliğini biz sağladık. Bu hafta sonu oraya gideceğim, ada halkıyla buluşacağım. Bunlar anlamaz, bunların size verebileceği bir şey yok. Adalar’daki kardeşlerim bunlara dikkat edelim.

Çıkmış Bay Kemal 17 yılda ne yaptınız diyor? Ne yapayım kalbin mühürlü. Öyle bir noktada ki inanın bana günler yetmez bu adamı anlatsın. Şimdi buradan Türkiye için İstanbul için diğer şehirlerimiz için en küçük bir hizmetleri yatırımları var mı? Şu anda İzmir Haliç gibi kokuyor. Niye temizlemiyorsun temizle. “Onların yaptıklarını biz kaldıracağız” diyor.

Marmaray’ı engellemeye çalıştılar, Avrasya’yı engellemeye çalıştılar. Öyle atıp tutarak yok, kararlı olacak yapacağız.

Dövizi tırmandırmaya çalışıyorlar. Bakın bugün Yenikapı’dan onlara sesleniyorum. Ey finans sektörünün içinde olanlar, kalkıp da piyasadan dövizleri toplayıp, döviz yükselecek şöyle olacak böyle olacak bu tür provakatif eylemlerin içerisine giriyorsanız bunun bedelini çok ağır ödeyeceksiniz. Seçimin arifesinde bu tür eylemlerin içerisine girenleri sesleniyorum. Hepinizin kimliğini biliyoruz, neler yaptığınızı biliyoruz. BDDK bazı adımlar attı. Ama şunu bilin ki seçim sonrası bunun faturasını size ağır keseceğiz. Bu milleti sömüremeyeceksiniz.
Kaynak: (DHA) - Demirören Haber Ajansı Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Erdoğan:, Şu, anda, aldığım, rakam, 1, milyon, 600, bin,
Yorumlar
Haber Yazılımı