Haber Detayı
25 Ocak 2019 - Cuma 20:48
 
Erdoğan'dan önemli açıklamalar: Mezara gömülecekler
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye sırında oluşturulmasını istedikleri güvenli ya da tampon bölge için verilen sözlerin tutulmasını beklediklerini söyledi.
GÜNDEM Haberi
Erdoğan'dan önemli açıklamalar: Mezara gömülecekler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Erzurum Belediye Başkan Adayları Tanıtım Toplantısı'na katıldı. Toplantının düzenlendiği Yakutiye Buz Hokeyi Salonu'na, Cumhurbaşkanı Erdoğan için 'Tek kanatlı kuş olmaz', 'Yer gök dağ taş, seninle yürüyeceğiz şanlı dadaş', 'Hiçbir mağduru, mazlumu zalimin pençesine terk etmedik, etmeyeceğiz' ve 'Sen bağ oldun, biz bahçende gül olduk' yazılı pankartlar asıldı. Toplantıya katılanlara seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Erzurumluların 15 Temmuz'da darbecilere dünyayı dar ettiğini söyledi.

Konuşmasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştiren Erdoğan, "Diyor ki benim için 'Bana haber verseydiler, ben de beklerdim'. Bay Kemal, biz telefondan mesajlarımızı tüm Türkiye'ye yaydık. Bütün millet sokaklara, caddelere, meydanlara döküldü. Sen ise Bakırköy Belediyesi'nde kahveni yudumluyordun. Sen korkaksın korkak. Korkaklar, diktatörler zafer anıtı dikemez. Onun için biz hep darbelere karşı durduk. Hiçbir zaman darbecilerle yan yana olmadık. Bundan sonra da olmayacağız. Dünyanın neresinde bir darbe varsa darbeci varsa biz onların karşısındayız. İşte Mısır'da Mursi'ye darbe yaptılar, biz karşısında durduk. Şimdi Venezuela'da böyle bir girişim var, yine karşısındayız. Nerede olursa olsun, darbecilerle yan yana olmayacağız. Eğer demokrasiye inanıyorsak o zaman demokrasinin gereği sandığa saygıdır. Sandıkta milli irade var, millet var, cumhur var; Bay Kemal işte onlarla beraber. Biz onlarla beraber değiliz, darbecilerle beraber olmayacağız" diye konuştu.

'ASIL HESABI SANDIĞA BIRAKIN'

Erzurumlulardan 31 Mart'ta yapılacak yerel seçim için oy isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, rekor oy beklediğini söyledi. Erzurum'un, AK Parti'nin en güçlü damarlarından biri olduğunu kaydeden Erdoğan, şöyle konuştu:

"Erzurum'da 'cumhur ittifakı'nın karşısında ne var? Milliyetçilikten uzak bir ittifak var. Sayın Bahçeli'nin ifadesiyle 'zillet ittifakı'. Bizimki de 'illet ittifakı' diyoruz. 'Zillet ve illet ittifakı'nı 31 Mart akşamı en güzel cevabı vermeye hazır mıyız? Gerek Erzurum'daki gerek diğer şehirlerdeki Erzurumlu kardeşlerimizi telefonlarınızla aramaya hazır mıyız? Biz Erzurum'u çok sevdik ama inanıyorum ki Erzurum da bizi çok sevdi. Ayrılamadık birbirimizden, ayrılmayacağız inşallah. 31 Mart'ta sandıkları patlatıyor muyuz? Yüreği mert, gözü pek, kalbi şefkatli, kendi efendi dadaşlar söz verirse yapar. Geçtiğimiz 16 yılda Erzurum'a 23,5 katrilyon lira yatırım yaptık. 24'ü hastaneden oluşan 92 adet sağlık tesisini Erzurum'a kazandırdık, şimdi 1200 yataklı şehir hastanesini kazandırıyoruz. Emekli ve gazilerimiz için 5 bin toplu konut inşa edeceğiz. Seçim döneminde birileri gelecek, size sürekli hizmet getirilmediğini ihmal edildiğini söyleyecek. Söyleyeyim ben size, Erzurum diliyle 'Ele diyisen de gardaş ya ele değilse?' Ne derseniz deyin, yalanla iftirayla çarpıtmayla bildiklerini okuyacaklar. Asıl hesabı sandığa bırakın."

'ONLAR ÇUKUR AÇTI, BİZ ONLARI ÇUKURA GÖMDÜK'

Suriye sınırlarında olup bitenlerin gerisinde Suriye değil, Türkiye hesapları olduğunu belirten Erdoğan, şunları söyledi:

"Vatanın, milletin üzerindeki hesapları bitmedi ki. Kimi zaman Ermeni teröristler, bölücü teröristler, mezhepçi terörist, kifayetsiz siyasetçi, dirayetsiz yönetici, ekonomik tetikçiler üzerinden birliğimizi, beraberliğimizi, bağımsızlığımızı sarsmaya çalıştılar. Ortada gözüken örgüt isimleri, üzerimize silah yönelten eller farklı da olsa senaryo ve amaç hep aynıydı. Amaç Türkiye'ye diz çöktürmek, Türk milletini esir etmekti. Hamdolsun, başaramadılar. Bunları Cudi'de gömdük, Kandil'de gömdük, Tendürek'te gömdük, Gabar'da gömdük. Onlar çukur açtı, biz onları çukura gömdük. Bundan sonra da gömeceğiz. Bu yola tevessül edenler de mezara gömülecekler. Bir süredir ülkemizdeki kuşatma girişimlerinin gayesi aynıdır. Suriye sınırlarında olup bitenlerin gerisinde Suriye değil, Türkiye hesapları var. Irak sınırında olanların gerisinde Türkiye hesabı var. Kıbrıs'ta, Doğu Akdeniz'de, Ege'de hep Türkiye'ye dair hesaplar var. Balkanlar'da katliam yapanlar da işgalciler de uluslararası kurumlar da önümüzü engel üstüne engel çıkaranlar da Türkiye'yle Türk milletiyle hesaplaşıyorlar. Millet olarak maalesef birer disiplin olarak tarihe, sosyolojiye, antropolojiye, coğrafyaya, yeterli önemi vermiyoruz. Kendi tarihimizle kültürümüzle ilgili ülkemizde bir elin parmaklarını geçmeyecek ciddi çalışma varken, Batı'da sadece belli bir dönemimiz hakkında yüzlerce, binlerce çalışmaya rastlıyoruz. Ecdat çok değerli tarihi ve kültürel miras bırakmış; ama biz bunları yeterince değerlendiremiyoruz. Sadece Erzurum'un sahip olduğu miras dahi yüzlerce bilim insanının çalışmasına yetecek zenginliktedir. Türkülerimiz, bizim gönül pınarımızdan süzülüp gelen, mesajlar veren kültür hazinelerimizdir."

'ÇABALARIMIZA ENGEL OLMAK İÇİN KIRK TAKLA ATIYORLAR'

Erzurumlular ile dertleşmek istediğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bölgemizde yaşanan hadiseler karşısında Türkiye olarak bizim Hakk'a ve hukuka bağlı şekilde davranma yaklaşımımız, birilerinin iştihanı kabartıyor. Bu cüretle Suriye'de, Irak'ta coğrafyamızın diğer yerlerindeki insanları sanki bunlar başka bir dünyanın varlıkları gibi bizimle hiçbir ilgisi olmayan topluluklar gibi göstermeye çalışıyorlar. Binlerce kilometreden gelip, silah satanlar bize sınırdaş olan kardeşlerimizin hakkını, hukukunu, huzurunu, geleceğini koruma çabalarımıza engel olmak için kırk takla atıyorlar. Bizi birilerinin davet etmesine gerek yok. Biz 1998'de Adana Mutabakatı'yla bunu imza altına aldık. Bu imza Türkiye'nin herhangi bir olumsuz gelişmede o topraklara girmesinin önünü açıyor. Bölücü terör örgütünün mensuplarını da bize teslimini gerektiriyor. Bu mutabakatı gibi baba Esed döneminde atılmış imzalardır. Onunla beraber bu yolculuk devam ediyor, bundan sonra daha kararlı devam edecek. Erzurumluların güzel bir sözü var. 'Tipiyi yiyen ben, titreyen sen', öyle mi? Tipiyi yiyen ben, titreyen sen, bu nasıl iş gardaş?"

'SÖZLERİN YERİNE GELMESİNİ SONSUZA KADAR BEKLEYECEK DEĞİLİZ'

Bölgede yaşanan her hadisenin insani ve siyasi yükünü Türkiye'nin çektiğini kaydeden Erdoğan, şunları söyledi:

"Buna karşılık sahayı başka birileri işgal ediyor. Bu sorunun çözümü için kurulan masaları başkaları dolduruyor. 4 milyon mülteci bizim ülkemizde, onlara biz bakıyoruz. 35 milyar doları biz harcıyoruz; ama onlar hala titriyor, ayaklara bak. Daha önce Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı harekatlarında bunun işaretini vermiştik. Rusya'yla beraber İdlib'de vardığımız mutabakatla sınırlarımızın dibinde yeni bir insani krizin yaşanmasına engel olduk. Putin'le attığımız adımlarla İran Devlet Başkanı Ruhani ile üçlü zirvelerimizle olayı bir yere getirdik. Aksi takdirde bu katliamlar çok farklı olurdu. Bize yıllarca 'Bölgeyi teröristlerden temizleyeceğiz' diyenler, şimdi bu son verilen sözlerle bunu yerine getirirler. Fırat'ın doğusundaki DEAŞ, PKK, YPG teröristlerini temizleme kararlılığımızı bir kez daha ifade ediyorum. Sabrımız sınırsız değildir. Bize verilen sözlerin yerine gelmesini sonsuza kadar bekleyecek değiliz. Sınırlarımızın dibinde teröristleri ülkemizden korumaya değil, ülkemizi teröristlerden korunmaya yönelik güvenli bölge ve tampon bölge tesisi sözünün birkaç ay içinde yerine gelmesini bekliyoruz. Bu güvenli bölge veya tampon bölgeyi kesinlikle, aksi takdirde biz oluşturacağız."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle durdurdu:

"Suriye halkını korumak için kurulan uluslararası koalisyonun böyle bir bölgeyi oluşturması mümkün değildir. Sınırlarımızda tesis edilecek bu bölgenin gerçek anlamda güvenliğini, işlerliğini sağlayacak tek güç Türkiye'dir; çünkü bu mesele bizim yüreğimizi yakıyor. Türkmen'iyle Arap'ıyla Kürt'üyle diğer gruplarıyla binlerce yıllık ortak geçmişimiz bulunan kardeşlerimizin yaşadığı zulümler yüreğimizi yakıyor. Topraklarımızda yaşayan 4 milyon Suriyelinin meselesinin çözümüne katkı sağlayacak, sahadaki fiili kontrolün bizde olması gerekiyor. Türkiye olarak bunun dışındaki tüm çözüm tekliflerine kapalı olduğumuz beyan ediyoruz. Bu onurlu duruşun bir bedeli olacaksa onu da ödemeye hazırız."

'İTTİFAK PAZARA KADAR DEĞİL, MEZARA KADAR YÜRÜYÜŞTÜR'

Partisinin yerel seçim için Erzurum adaylarını tek tek kürsüye davet ederek, tanıtan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İttifak; birlikteliktir, dayanışmadır. İttifak, bu dayanışmanın ötesinde pazara kadar değil; mezara kadar bir yürüyüştür. Dolayısıyla adımlarımızı buna göre atmamız lazım. Zira karşımızda bir 'zillet ittifakı', 'illet ittifakı' olduğunu göre, bizim 'cumhur ittifakı'nı güçlü kılmamız lazım. Karşımızdaki ittifakın içinde neler olduğunu biliyorsunuz. Bizim Milliyetçi Hareket Partisi ile azami müştereklerimiz var. Diğerlerinin kendi aralarında aslında şerden azami müşterekleri var. Bunu bilerek, öyle yürüyeceğiz" dedi.

'HER SEÇİM BİR İMTİHANDIR'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Erzurum Belediye Başkan Adayları Tanıtım Toplantısı'nın ardından kendi adını taşıyan Fuar Kongre Merkezi'nde partisinin İl Başkanlığı Teşkilat Yemeği'ne katıldı. Burada partililere seslenen Erdoğan, şunları söyledi:

"AK Parti, Cumhur İttifakı olarak dayanışma ruhu içinde bu süreci başarıyla yürütmemiz gerekiyor. Gerek partimiz İl Başkanı gerek MHP İl Başkanı iki kardeşimiz birlikte bulundular. Birlikte bu yolculuğa çıkıyorlar. Birlikte, eski- yeni demeden, milletvekillerimiz, siyasiler, teşkilat mensuplarımız bu startı vermiş oluyoruz. Adaylarımızın olduğu yerde, AK Parti, Cumhur İttifakı'nın bir gereği olarak MHP'li adaylarımızın olduğu yerlerde de bu adaylarımızı aynı gayretle desteklememiz gerekiyor. Bu oylarımızı gönül huzuru içinde vereceğiz. Herhangi bir istifhama, soruya hiçbir AK Partilinin kesinlikle yer vermemesini istiyorum. Bizim en önemli şiarımız nedir? Unutmayın; bizim bir vaadimiz var. Bu vaadimize sadık olacağız. Çünkü her oy aynı amaca hizmet edecektir. Her seçim gibi bu da bir imtihandır. Bu önemli imtihandan alnımızın akıyla; dosta güven, Türkiye düşmanlarına korku salacak. Mevcutları korumanın yanı sıra yeni belediyelerle gücümüzü perçinleyeceğiz. 1 Nisan sabahı için yıkım senaryoları kuranlara Cumhur İttifakı'nın sendelemesinin bekleyenlere esaslı bir ders vereceğiz. Genel merkez yöneticilerinden il, ilçe, belde teşkilatlarına, adaylardan sandık müşahitlerine kadar AK Parti'de siyaset yapanların bu anlayışla, bu yüksek bilinçle yaklaşması önemlidir. Bizim mücadele tarzımızda karamsarlığa yer olmadığı gibi, rehavete, gevşemeye de yer yoktur."

SEÇİMLERİ TÜM DÜNYA TAKİP EDECEK

"Ülkemizin yakın çevresinde yaşanan kritik hadiseler, 31 Mart mahalli idareler seçimlerini önemli hale getirmiştir" diyen Erdoğan, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Bu seçimler sadece Türkiye'nin içinde takip edilmeyecek. Tüm dünyadan aynı şekilde takip edilecek. 'AK Parti 31 Mart'ta acaba ne alacak, sandıklardan ne çıkacak?'; hepsi bunları takip edecek. Atacağımız adımlar, gayretimiz çok önemli. Suriye'nin kuzeyinde bir terör koridoru oluşturmak için Batılı güçlerin neler yaptığını görüyorsunuz. Aynı şekilde; normal şartlarda bırakın birbiriyle ittifak kurmayı, aynı fotoğraf karesine bile girmesi tahayyül edilemeyecek partilerin, ne demek istediğimi anlıyorsunuz, belli çevrelerin telkinleriyle, emirleriyle, al gülüm ver gülüm pazarlıklarla nasıl bir araya getirildiğini izliyorsunuz. Dış politikada etkili savunma, sanayide bağımsız, güçlü bir Türkiye'yi isteyenler tüm araçlarıyla sahnede. Bu çevreler geçtiğimiz Ağustos ayında maruz kaldığımız gibi döviz kurları kimi zaman siyaset mühendislikleriyle hedeflerine ulaşmaya çalıştılar. Ulaşabildiler mi? Hayır, elhamdülillah döviz düşmeye başladı. 5,2'ye düştü dolar. Durum bu; sıkı tutacağız, iyi duracağız. Bunların hepsi gelip geçici, bu da geçici. İç siyasette, dış siyasette kurulan bu tezgahların hepsini yıktık, yıkıyor ve yıkacağız. Çünkü Türkiye'yi iddialarından vazgeçirmek, tekrar eski, kötü, zayıf günlerine geri dördürmek gayelerine ulaşamayacaklar. Dün Kara Harp Okulu'nda çok önemli açılışa katıldık. Google, Yandex var ya, bizim 'google' da hazırlandı.

Onun sunumunu yaptık. Küre ve atlas olarak uzaydan çekimler, her şey yapılabilir. Bunları görebiliyoruz. Bana da sürpriz yaptılar. Rize Güneysu ilçemin görüntülerini almışlar. Çok net. Artvin-Rize havalimanının şu andaki inşaatlarının resimlerini, 3'üncü Köprü'nün net çekimlerini gösterdiler. Yarımada, bir tarafta Eyüpsultan, Beyoğlu, Anadolu Yakası, onların net çekimleri. Bütün bunlar şu anda artık kendi imkanlarımızla yapılır hale geldi. 31 mart seçimlerine giden bu kadro bu öz güvenle gidiyor. Başardık, başarıyoruz. İnsansız hava araçlarıyla, silahlı insansız hava araçlarıyla başarıyoruz. Şimdi daha güçlüsünü yapıyoruz. Kapılarında bizi bekletenler, bekletemeyecekler. Çünkü biz yapıyoruz. Son Rusya seyahatimde verimli bir seyahat yaptık. Güneyimizde böylece barışı sağlamış oluyoruz. 31 Mart seçimlerine giden süreçte her bir dava arkadaşımın mesuliyeti çok ağırdır. Rekabeti ve tartışmaları bir tarafa bırakarak artık tüm kardeşlerimizi arkadaşlarımın 31 Mart akşamına yoğunlaşması gerekiyor."

İŞTE AK PARTİ'NİN ERZURUM ADAYLARI

Aşkale Belediye Başkan Adayı Ahmet Yaptırmış
Aziziye Belediye Başkan Adayı Muhammet Cevdet Orhan
Çat Belediye Başkan Adayı Melik Yaşar
Hınıs Belediye Başkan Adayı Erdoğan Eren
Horasan Belediye Başkan Adayı Abdülkadir Aydın
Karaçoban Belediye Başkan Adayı Sedat Gümüş
Karayazı Belediye Başkan Adayı Sedat Karaduman
Köprüköy Belediye Başkan Adayı Osman Belli
Narman Belediye Başkan Adayı Burhanettin Eser
Oltu Belediye Başkan Adayı Celal Çelebi
Olur Belediye Başkan Adayı Tahsin Oktay
Palandöken Belediye Başkan Adayı Muhammed sunar
Pasinler Belediye Başkan Adayı Ahmet Dölekli
Pazaryolu Belediye Başkan Adayı İbrahim Şahin
Şenkaya Belediye Başkan Adayı Yavuz Bedir
Tekman Belediye Başkan Adayı Mustafa Ergin
Torum Belediye Başkan Adayı Ömer Hancı
Yakutiye Belediye Başkan Adayı Mahmut Uçar
Cumhur İttifakı Adayları:

İsbir Belediye Başkan Adayı Ahmet Coşkun
Uzundere Belediye Başkan Adayı Hilmi Aktoprak
Horasan Belediye Başkan Adayı Abdulkadir Aydın
Kaynak: (DHA) - Demirören Haber Ajansı Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Erdoğan'dan, önemli, açıklamalar:, Mezara, gömülecekler,
Yorumlar
Haber Yazılımı