Haber Detayı
04 Nisan 2019 - Perşembe 17:18
 
Atakumda Kazanan Değişiyor mu?
31 Mart seçimleri sonrasında oy sayımı bazı illerde sayılmaya devam ediyor.
SAMSUN HABER Haberi
Atakumda Kazanan Değişiyor mu?

Ak parti teşkilatının Atakum Belediye Başkanlığı seçiminde itiraz yapıldı. Yapılan itiraz sonucu geçersiz oy bulunan 366 sandık incelendi. Başkanlık seçiminde geçersiz sayılan oylardan Ak parti lehine 112 oy Chp lehine 51 oy tespit edildi. Belediye meclis üyeliğinde ise Ak parti lehine 124 oy, Chp lehine ise 44 oyun aslında geçerli olduğu tespit edildi. Ayrıca yerinde itiraz edilen 16 sandıkta aleni usulsüzlük olduğu tespit edildi. Bu tespit sonrasında bu durum tutanak altına alındı.

YSK sisteminde 1166 oy farkın olduğu, Ak parti sisteminde ise 800 oy farkın olduğu belirlendi. Bu oy dağılımının düzeltilmesi için de itiraz edildiği öğrenildi. Tüm bunlar değerlendirildiğinde Atakum'da farkın 739'e düştüğü görüldü.

TÜM SANDIKLAR SAYILMALI!

Ak parti teşkilatının 31 Mart seçimlerinde sandıklara sahip çıkmada zaafiyet gösterdiği ve sandıklarda usulsüzlüklerin yapıldığı iddası gündeme geldi. Geçerli olduğu halde geçersiz sayılan oyların fazlalığı ve yerinde itiraz edilen tüm sandıklarda usulsüzlük tespit edilmesi sebebiyle tüm sandıkların yeniden sayılmasına karar verildi.

Güncel fark olan 739 oyun yarısı karşı taraftan Ak parti lehine geçerse kazananın değişebileceği konuşuluyor. İddialar doğru ise sandık başına 0.86 oyun değişmesi hiç de zor görünmüyor. Şimdi tüm gözler il seçim kurulunun vereceği karara çevrilmiş durumda.
Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Atakumda, Kazanan, Değişiyor, mu?,
Yorumlar
Haber Yazılımı