Haber Detayı
08 Aralık 2018 - Cumartesi 12:39
 
3600 ek gösterge son durum talep diğer memurlar için Albayrak ne dedi?
3600 ek gösterge son durumu Berat Albayrak açıkladı. Ööğretmen, polis, vaizin ve hemşire müjdeli haber bekliyor.
EKONOMİ Haberi
3600 ek gösterge son durum talep diğer memurlar için Albayrak ne dedi?

Öğretmen, polis, hemşire ve din görevlileri 3600 ek gösterge için haber bekliyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "3.600 gösterge konusunda, sağlık hizmetleri, emniyet ve öğretmenlerle ilgili bir değerlendirme yapılıyor" dedi. Albayrak, diğer kamu çalışanlarının talesine olumsuz yanıt verdi.

Milyonlarca kamu personelinin meselelerinin masaya yatırıldığı Kamu Personel Danışma Kurulu (KPDK) bu yılki son toplantısını yaptı.

KPDK'ya Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ev sahipliği yaptı. Memur kesimini ise Memur-Sen, Türk Kamu-Sen ve KESK temsil etti. Toplantının ana gündem maddesi AK Parti'nin seçim vaatleri arasında yer alan 3600 ek göstergeydi.

3600 EK GÖSTERGE TÜM MEMURLARI KAPSASIN
Türkiye gazetesinin haberine göre öğretmenleri, polisleri, hemşireleri ve din görevlileri kapsayacağı açıklanan 3600 ek göstergenin bir an önce çıkarılmasını isteyen memur sendikaları ayrıca 3600 ek gösterge düzenlemesinin tüm kamu personelini kapsayacak şekilde genişletilmesi talep etti. Toplantıda memur heyeti, bu sene içerisinde emeklilere verilen 1000'ler liralık bayram ikramiyesinin, önümüzdeki yıl kamu personeline de verilmesini istedi. Kamu personelinin önceki dönemlerde yaşamış olduğu problemleri de ortadan kaldırdıklarının altını çizen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Yıllarca vatandaşlarımızın Konut Edindirme Yardımı (KEY) adı altında parası alındı. AK Parti hükûmetleri bu paraları son kuruşuna kadar ödedi. Ayrıca memurlarımıza banka promosyonlarını da kuruşuna kadar ödüyoruz” diye konuştu.

3600 EK GÖSTERGE NEDİR?
Memurların maaş hesabında kullanılan ölçütlerden birisi olan ek göstergedeki artış mevcut maaşları artırmakla birlikte asıl etkiyi emeklilik ikramiyesine ve emekli maaşına yapıyor. Ek gösterge rakamları unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık gösteriyor. Ek göstergesi 3600 olan bir memur ile daha düşük olan bir memurun alacağı zam ya da maaş miktarı aynı olmuyor. Ek göstergelerin 2200'den 3000'e ve 3600'e çıkarılmasıyla birlikte polis, öğretmen, hemşire, din görevlisi ve idarecilerin emeklilik ikramiyeleri ve emekli maaşları ciddi oranda artacak.

DİĞER KAMU ÇALIŞANLARININ TALEBİNE BERAT ALBAYRAK OLUMSUZ YANIT VERMİŞTİ
Bakan Albayrak, dün yaptığı açıklamada kamu çalışanlarına 3.600 ek gösterge ve emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili talepler hakkında “Biz Demirel'in yaptığını yapmayacağız. İmkânlarımız ortada. Erken emeklilik diye bir şey gündemimizde yok. 3.600 gösterge konusunda, sağlık hizmetleri, emniyet ve öğretmenlerle ilgili bir değerlendirme yapılıyor ama bir bakıyorsunuz, tüm kamu personeli için talep ediliyor. Bu olmaz. Ben doğru bulmuyorum. Cumhurbaşkanımız talimat verirse, gereğini yaparız” diye konuştu.
Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: 3600, ek, gösterge, son, durum, talep, diğer, memurlar, için, Albayrak, ne, dedi?,
Yorumlar
Haber Yazılımı