Haber Detayı
28 Aralık 2018 - Cuma 23:06
 
2019 hac kura sonuçları
Heyecanla beklenen 2019 hac kura sonuçları açıklandı.
- Haberi
2019 hac kura sonuçları

2019 yılında hacca gitmeyi isteyen milyonlarca kişi hac kura sonuçlarını merakla bekliyordu. Her yıl olduğu gibi Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından elektronik ortamda yapılan 2019 hac kura sonuçları açıklandı.

Hac kura sonuçları nerede yayınlandı?
Kayıt yenileme ve ön kayıt yaptıran toplam 2 milyon 213 bin 835 kişinin katıldığı hac kuraları çekildi.

Kura sonuçları Diyanet İşleri Başkanlığının internet sitesinden yayımlandı.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Başkanlığın Konferans Salonu'nda elektronik ortamda yapılan kura çekimi öncesinde yaptığı konuşmada, hac hizmetlerine 1979'da başladıklarını belirterek, daha fazla vatandaşı hacca götürebilmek için azami gayret gösterdiklerini ifade etti.

2019 HAC KURA SONUÇ LİSTESİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ. (Sayfa)

Kaç bin kişi hacca gidiyor?
Bu konuyu Suudi Arabistan Hac Bakanlığı heyetiyle görüştüklerini aktaran Erbaş, şunları söyledi:

"Bekleyen 2 milyon 2 bin kardeşimizden 80 bin değil de 100 bin kişiyi götürebilir miyiz? Bunların görüşmelerini yaptık. İnşallah talep ettiğimiz artı rakamı alırsak, 100 bine yakın adayımız hacca gidecek, alamazsak 80 bin. Başkanlığımızın, hacı adaylarını belirlemede uyguladığı kura sistemi, konu ile ilgili bu zamana kadar tespit edilen ve adaleti en iyi sağlayan uygulamadır."

Hac kura kayıtları hangi tarihlerde yapılacak?
Kuraya, kayıt yenileme ve ön kayıt yaptıran toplam 2 milyon 213 bin 835 kişi katıldı. Kura sonucunda 80 bin kişi kutsal topraklara gitmeye hak kazandı. Kura sonuçlarına "www.hac.gov.tr" adresinden ulaşılabilecek.

Sonuçlar ayrıca hacı adaylarının cep telefonlarına SMS olarak gönderildi.

Kurada adı çıkanlar, 2-11 Ocak 2019'da "Kesin Kayıt Yaptırabilir" belgesini internet ortamından veya müftülüklerden alarak, kayıtlarını yaptırabilecekler.

Belirlenen süre içerisinde kesin kayıt yaptırmayanların yerine, hac konaklama türlerine göre kura sırası gözetilerek 17-25 Ocak 2019'da dağıtılan kontenjanlar çerçevesinde kayıtlar alınacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2007-2019'da kayıt yaptırıp da daha önce hiç hacca gitmemiş şehit anne, baba, eş ve evlenmemiş çocukları ile gazi ve eşlerinden müracaat edenleri kurasız hacca götürecek.

Bu arada kurada çıkan bazı vatandaşların sevinçten ağladığı görüldü.
Kaynak: Editör:
Etiketler: 2019, hac, kura, sonuçları,
Yorumlar
Haber Yazılımı