banner162
Tarihi Sigara Kaçakçılığı Operasyonu

Sarp Gümrük Sahası'nda tarihi sigara kaçakçılığı operasyonu

05 Ağustos 2015 Çarşamba 00:26
Tarihi Sigara Kaçakçılığı Operasyonu
  SAMSUN AJANSGümrük ve Ticaret Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Sarp Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü tarafından yürütülen istihbarat çalışmaları sonucunda ülkeye yasa dışı yollardan kaçak sigara getirildiği bilgisi elde edildi. 

Söz konusu bilginin Hopa Cumhuriyet Başsavcılığı'na nakledilmesinin ardından soruşturma yoğunlaştırıldı.


Soruşturma süresince organize suç şebekesine bağlı araçlar ve şüphelilerin isimleri tespit edilerek, Gümrük Sahası'ndaki kamera kayıtları geriye yönelik olarak incelemeye alındı. 


Şebeke üyelerinin gümrük sahasına giriş ve çıkış yaptıkları belirlenirken kantar tartımı, pasaport ve gümrük işlemlerini gerçekleştirmedikleri belirlendi, şüpheliler ile kullandıkları araçlar Sarp Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri tarafından 3 ay boyunca gizlice izlendi


Ramazan Bayramı sonrasında yüklü miktarda kaçak sigara sevkıyatının yapılacağını öğrenen ekipler, şebekenin 2 Ağustos'ta Türkiye'ye yapacağı ilk parti kaçak sigarayı Gürcü plakalı bir araçla göndermesi üzerine harekât başlattı.
 

Aracın sahaya girişinden çıkışına kadar bütün hareketleri detaylı olarak izlenirken, kaçak sigara yüklü aracın sahadan çıkışını kolaylaştırmak amacıyla yasal olarak sorunu bulunmayan sahadaki bir başka TIR ile plakalarının değiştirildiği belirlendi.
Tırların girişine izin verildi. 5 tırlık kaçak sigaranın sevkıyatının ilk partisi olarak geldiği anlaşılan ilk tırın ülkeye girişine izin verildi. 


Cumhuriyet Savcılığı'nın talimatı doğrultusunda araca ilişkin bilgiler güzergah üzerindeki emniyet birimlerine aktarılırken, söz konusu araç Samsun-Ankara karayolu üzerinde rutin trafik kontrolü izlenimi verilerek Gümrük Muhafaza ve Emniyet ekipleri tarafından dün düzenlenen operasyonla yakalandı. 

İlk tırın gümrük sahasından sorunsuz bir şekilde çıktığı bilgisini alan şüpheliler, diğer kaçak sigaraları da Türkiye'ye sokmak üzere harekete geçti. Gürcistan'dan Türkiye'ye girmek üzere Sarp Gümrük Sahası'na giriş yapan iki tırın daha gümrük sahasından çıkışına bugün kontrollü olarak izin verildi. 


 Sarp Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat ekipleri ile Artvin İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı güvenlik güçlerince sevkıyatta kullanılan son iki aracın da gümrük sahasına giriş yapmasının ardından Hopa yakınlarında eş zamanlı operasyon yapıldı.

15 gözaltı.Araçlarda yapılan incelemelerde tırların tamamen kaçak sigarayla dolu olduğu tespit edildi. İlk sevkıyatla getirilenler de dahil olmak üzere toplam 5 tır dolusu kaçak sigaraya el konuldu. 


Kaçak sigaraların 3 milyon 500 bin adet ve piyasa değerinin yaklaşık 22 milyon lira olduğu belirlenirken, söz konusu miktar ülke tarihinin en fazla ele geçirilen kaçak sigara miktarı olarak kayıtlara geçti. 


Operasyon sonucunda konuyla ilgili olarak  şebekeyle bağlantılı oldukları düşünülen aracılar ve araç sürücüleriyle gümrük muhafaza personeli ile organizatörlerin de dahil olduğu toplam 15 kişi gözaltına alındı. Bakanlık tarafından Gözaltında bulunan 5 gümrük muhafaza personelinin açığa alındığı söylendi.

Yorum Gönder