banner162

Samsun Haber - Samsun ve ilçelerinde Cumhuriyetin kuruluşunun 92. yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi.

29 Ekim 2015 Perşembe 12:16
Samsun'da Cumhuriyet Bayramı
 Samsun Ajans - Samsun ve ilçelerinde Cumhuriyetin kuruluşunun 92. yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi.

Havza'da kutlamalar Kaymakam Alper Tanrısever'in tebrikleri kabul etmesi ile başladı. Kutlamalar Ticaret Lisesi'nde gerçekleştirilen törenle devam etti. 

Törende Kaymakam Tanrısever, Garnizon Komutanı Personel Binbaşı Murat Özdemir, Belediye Başkanı Murat İkiz halkın, öğrencilerin ve protokolün bayramını kutladı.

Bir konuşma yapan Tanrısever, Cumhuriyetin kuruluşunun kolay olmadığını belirterek, "Bugün komşularımızda yaşanan sıkıntıların sebeplerinden biri de onların bir Atatürk'e sahip olmamalarıdır. Emperyalist güçler farklı renkler ve düşünceleri onları ayrıştırıcı bir özellik olarak gösteriyor. Bizler ise Cumhuriyetin verdiği irade ile farklılıkları birer zenginlik olarak görüyoruz" dedi.

Konuşmaların ardından şiirler okundu, ilçede düzenlenen çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. 


29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kavak'da da törenlerle kutlandı. Şehir Stadyumu'nda düzenlenen törende Kaymakam Mevlüt Şekerci, Garnizon Komutanı Jandarma  Üsteğmen Abdulkadir Kütükçü, Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu, Cumhuriyet Savcısı Fehmi Günbeldek, öğrencilerin ve halkın bayramını kutladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Şekerci, Cumhuriyetin, Ulu Önder Atatürk'ün önderliğinde milletin azim ve kararlılığıyla vücut bulmuş büyük bir eser olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından öğrenciler tarafından şiirler okundu.

- Çarşamba 

Çarşamba'da ise Cemil Şensoy Kültür Merkezi'nde tören yapıldı.

Törende bir konuşma yapan Kaymakam Caner Yıldız, Cumhuriyetin çok partili demokratik rejimin oluşmasını sağlayan, herkesin hak ve hürriyetlerinin kanuni bir teminata dayandığı bir sistem olduğunu belirterek, "İnsan kişiliğinin düşüncesinin yetenek ve yaratıcılığının sürekli gelişebilmesi için bu sağlayan yegane sistem Cumhuriyettir"  diye konuştu. 

Törene Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, Jandarma Bölük Komutanı Binbaşı Ramazan Ünal, kurum müdürleri ve çok sayıda öğrenci katıldı. 


Cumhuriyet'in 92. yıl dönümü Bafra ilçesinde Kent Meydanı'nda düzenlenen törenle kutlandı.

Kaymakam Halis Arslan, Garnizon Komutan Vekili Yüzbaşı Serkan Savaş, Belediye Başkanı Zihni Şahin, okulların ve tüm halkın bayramını kutladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından bir konuşma yapan Arslan, "Cumhuriyetin ilanının 92. yıl dönümünü, ilk günkü gibi büyük bir coşku ile kutluyoruz. Bu anlamlı günde, imkansızlık ve çaresizlikleri yenerek, İstiklal Harbimizi kazanmamızı sağlayan milli ve manevi değerlerimize olan saygı ve bağlılığımızı daha da pekiştirme ihtiyacının önemine dikkat çekmek istiyorum. Milletimizin şanlı tarihindeki en önemli dönüm noktalarından biri olan Cumhuriyet, bağımsızlık ve hürriyetimizden asla taviz vermeyeceğimizin ifadesidir" dedi.

Konuşmalarından ardından, turnuvalarda dereceye giren takımlara ödülleri verildi.

- Vezirköprü

Vezirköprü Stadı'nda düzenlenen Cumhuriyet'in 92. yıl dönümü törenleri Kaymakam Mahmut Kaşıkçı'nın vatandaşların bayramını kutlamasıyla başladı.

Bir konuşma yapan Kaşıkçı, Türkiye Cumhuriyeti'nin önsözünün Çanakkale'de, son sözünün ise Lozan'da yazıldığını belirterek, "Eli silah tutanlar cephede, silah tutmayanlar ise cepheye silah taşımakla meşguldü. O şartlar altında Türk milleti yeniden dünyaya 'Ben varım bu ülke işgal edilemez' diyerek ilan etti. Lozan'da son söz yazıldı. Türk Milleti yeniden bir devlet olarak Türkiye Cumhuriyeti olarak devam edecek denildi ve 29 Ekim'de yani bugün Cumhuriyet ilan edildi" ifadelerini kullandı.

Şiirlerin okunması ve halk oyunu gösterilerinin ardından yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi. 

Törenlere Garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı Ömer Aydoğan, Belediye Başkanı Sadık Edis, İlçe Emniyet Müdürü Vekili Soner Algök, İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Arslan, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

Kaynak: Anadolu Ajansı

Yorum Gönder