banner162
Samsun'da Fındık Rekoletesi Tahmin Edildi

Samsun İli 2015 yılı için fındık rekoltesinin 83 bin hektar alanda 100 bin ton olarak gerçekleşeceği tahmini yapılmıştır

29 Haziran 2015 Pazartesi 14:10
Samsun'da Fındık Rekoletesi Tahmin Edildi
 Samsun Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden, ilde 2015 yılı fındık rekoltesinin 83 bin hektar alandan 100 bin ton olarak tahmin edildiği bildirildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Samsun'un 2015 yılı fındık rekoltesini belirlemek için 22-26 Haziran'da arazide çalışma yapıldığı belirtildi.

Arazi çalışmalarına, İl Müdürü Kadir Güven'in yanı sıra Giresun Fındık Araştırma İstasyonu, Karadeniz İhracatçılar Birliği, FİSKOBİRLİK teknik elemanları ile Ziraat Odaları, Ticaret Borsası, Ticaret ve Sanayi Odaları temsilcilerinin katıldığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Çotanak sayımları esas alınarak fındık rekolte tahmini yapılmıştır. Komisyon üyelerinin arazi çalışması sonucu elde edilen veriler ışığında, sahil kuşaktaki bahçelerde verimin nispeten düşük, orta kuşak ve yüksek kuşaktaki verimlerin normal seviyelerde olduğu belirlenmiştir. İlimiz 2015 yılı fındık rekoltesinin 83 bin hektar alanda 100 bin ton olarak gerçekleşeceği tahmini yapılmıştır. Geçen yılki üretim tahminimiz 57 bin ton civarındaydı. Buna göre fındık üretiminin 43 bin ton artarak gerçekleşeceği görülmektedir."


Kaynak: Anadolu Ajansı
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder