banner162

10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla düzenlenen etkinlikler kapsamında bugün “Samsun Engelleri Aşıyor” isimli yürüyüşü yapıldı.

13 Mayıs 2016 Cuma 15:51
Samsun Engelleri Aşıyor

Samsun Halk Sağlığı İl Müdürlüğü “10-16 Mayıs Engelliler Haftası” dolayısıyla düzenlediği etkinlikler kapsamında bugün “Samsun Engelleri Aşıyor” isimli yürüyüşü gerçekleştirdi. Halk Sağlığı İl Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz günlerde koordine edilen yürüyüş bugün İstiklal Caddesi’nde Verem Savaş Dispanseri önünden başladı. Vatandaşlar tarafından büyük bir katılımla gerçekleştirilen yürüyüş, Verem Savaş Dispanseri önündeki cadde üzerinde gerçekleştirildi.

 

Yürüyüş yapıldığı esnada yoldan geçen 55 yaşındaki engelli Gülsüm Yeğenoğlu, “Bu yürüyüşler her zaman yapılıyor. Güzel bir şey ama bizim için değişen bir şey olmuyor. Biz engelliler, şehirlerde engelli rampası ve engelli tuvaleti istiyoruz. Rahat rahat şehirlerde dolaşmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

“Samsun Engelleri Aşıyor” isimli yürüyüşün sonunda açıklamalarda bulunan Samsun Vali Yardımcısı Ali Galip Saral, “Bugünkü etkinliğimiz engelliler haftasıyla ilgili bir farkındalık oluşturmak içindi. Umarım, engelliliğin bütün sonuçlarıyla beraber ortadan kaldırılabildiği bir Türkiye’yi önümüzdeki yıllarda yaşayabiliriz. Çocuklarımız da engellilerle dayanışma için buradalar. Yürüyüşe katılan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

DR. KASAPOĞLU: “TÜRKİYE’DE 8,5 MİLYON KRONİK HASTA VE ENGELLİ VAR”
Türkiye’de yaklaşık 8,5 milyon kronik hasta ve engellinin bulunduğunu ifade eden Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu da, “Ülkemizde ortopedik, görme, işitme, dil ve konuşma ile zihinsel engelli oranı yüzde 2,5 iken, kronik hastalığı olanların oranı yüzde 9,7’yi bulmuştur. Yaklaşık 8,5 milyon kronik hasta ve engellinin, yapılı çevrede hareketliliklerini kısıtlayan çok sayıda engelin ve uygun olmayan düzenlemelerin bulunması nedeniyle toplumsal hayata katılımda sorunlar yaşamaktadır. Bununla birlikte engelli insanların genel nüfusa göre daha düşük kalitede sağlık seviyesinde olduğu görülmektedir” diye konuştu.

Yürüyüş, yapılan basın açıklamasının ardından sona erdi.


Kaynak: İHA

Yorum Gönder