banner162
Rus yolcu uçağı Mısır'da düştü

Samsun Haber - Mısır'ın tatil beldesi Şarm'dan Rusya'nın St. Petersburg şehrine giden bir yolcu uçağı radardan çıktı.

31 Ekim 2015 Cumartesi 12:04
Rus yolcu uçağı Mısır'da düştü
 Rus havayolu şirketi Kogalymavia’ya (Metrojet) ait yolcu uçağı, Mısır’ın tatil beldesi Şarm’dan (Şarm el Şeyh) kalkıp Rusya şehri St. Petersburg’a giderken radardan çıktı.

AFP’ye konuşan Mısır Başbakanı Şerif İsmail, uçağın Sina Yarımadası’nda radardan kaybolduğunu ve burada düştüğünü söyledi.

Kolavia Flight 7K9268 adlı A-320 Airbus tipi uçakta 217 yolcu ve 7 personel, toplam 224 kişi olduğu açıklandı.
Kalkışından yaklaşık 23 dakika sonra kuleyle bağlantısı kesilen uçağın pilotunun, kalkış esnasında kuleye bazı teknik sorunlar yaşadığını rapor ettiği öğrenildi. Pilotun teknik sorunlar nedeniyle alışılmışın dışında bir rota kullandığı da edinilen bilgiler arasında. 

Kurtarma çalışmaları başladı

Enkaz alanına gelen arama-kurtarma ekipleri, uçağın bazı bölümlerinden yaralıların seslerini duyduklarını açıkladı. Çalışmalarda bu bölgeye öncelik verildi. 

Mısırlı yetkililer, askeri uçakların dağlık alanda enkazı bulduğunu ve 45 ambulansın olay yerine hareket ettiğini açıkladı. Ambulanslardan sadece 5'i şimdiye dek olay yerine varabildi.
Reuters'ın Mısır Sivil Havacılık Dairesi yetkililerine dayandırdığı ilk haberinde uçakla ilgili herhangi bir sorun olmadığı ve Türkiye hava sahasına girdiği açıklanmıştı. 

Kaynak: Reuters, AFP, RIA
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder