banner162
Numan Kurtulmuş'un Askerlik süresi kısalacak mı sorusunu yanıtı

Askerlik süresi kısalacak mı? Kamuoyunun en çok konuşulan konularından birisi de "askerlik süresi kısalacak mı". Konu ile ilgili Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş "Askerlik süresi için çalışma yapılacak" dedi.

01 Ağustos 2016 Pazartesi 13:48
Numan Kurtulmuş'un Askerlik süresi kısalacak mı sorusunu yanıtı
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yeniden yapılanması ile ilgili gelişmelerin, öyle tesadüfen, 'darbe oldu bundan sonra ne yaparız' şeklinde anlayışlarla değil, çok iyi hazırlanmış ana fikri ve ana çerçevesi çok planlanmış bir çalışmanın sonucu olduğunu ifade etmek isterim." dedi.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, konuşmasına şöyle devam etti:


"Silahlı gücün tek bir elde toplanmasının önlenmesi... Bunun için jandarma ve sahil güvenliğin İçişleri Bakanlığına, kuvvet komutanlıklarının Milli Savunma Bakanlığına, Genelkurmay Başkanlığının da doğrudan doğruya Cumhurbaşkanımıza bağlanması bu amaçla, yani silahlı gücün tek bir elde toplanmasını önlemek amacıyla atılmış bir adımdır."


"KAMU YÖNETİMİNİN İŞLEYİŞİNİN SİVİLLEŞMESİ İÇİN GEREKLİ ADIMLAR ATILACAK"

Türkiye'deki kamu yönetiminin işleyişinin bütünüyle sivilleşmesi, şeffaflaşması ve demokratikleşmesi için gerekli adımların atılacağını belirten Kurtulmuş, "Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kamu bürokrasisi, vatandaşlarımızın hepsine açık hale gelecektir. Burada sadece üç temel ilkemiz olacak; ehliyet, liyakat ve millete sadakat. Ehliyet, liyakat ve millete sadakat çerçevesinde kamu yönetimi, Türkiye'nin bütün yurttaşlarına açık hale gelecektir." şeklinde konuştu.


ASKERLİK KISALIYOR MU

Kurtulmuş askerlik süresinin kısalmasıyla ilgili sorulan soruya da, "Türkiye'nin çok büyük kitlelere sahip silahlı kuvvetleri yerine, amacı bütünüyle vatan savunmasına odaklanmak olan uzman bir orduya dönülmesiyle ilgili hazırlıklar da gerçekleştirilmektedir, yapılmaktadır. Askerlik süresinin kısalması ile ilgili çalışmalar yapılacak. Amacımız TSK üzerinde spekülasyon oluşturmak değildir. Güçlü, amacı vatan savunması olan bir kuruluş haline gelmesidir. " bilgisini paylaştı.

Kaynak: Ahaber

Yorum Gönder