banner162

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Jeoloji Mühendisliği Bölümü Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Kemal Akdağ, Karadeniz'de meydana gelen 4.0 büyüklüğündeki depreme ilişkin, "Karadeniz'deki son deprem, bağımsız bir depremdir ve endişe edilecek bir sarsıntı değildir" dedi.

29 Nisan 2015 Çarşamba 16:07
Karadeniz'de deprem

Kemal Akdağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, saat 07.40'da, merkez üssü Karadeniz olan 4.0 büyüklüğünde bir deprem yaşandığını anımsatarak, yer kabuğunun derinliğindeki söz konusu depremin fazla hissedilmediğini belirtti.

Yerkürenin, sürekli hareket halinde bir yapısı olduğunu dile getiren Akdağ, "Yerküre canlı, hareketli ve sürekli aktiftir. Bunun nedeni yerkürenin iç dengesinin bozuk olması, kabuk altındaki mantonun sürekli hareket halinde olmasıdır. Bu hareketin yansımaları da yüzeyde çeşitli aktivitelere yol açabilir" diye konuştu.

Akdağ, yerküreyi çevreleyen unsurların ve karaparçalarının sürekli hareket halinde olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Levhalar ve yerküreyi çevreleyen karaparçaları gibi şeyler haraket halindedir, onlar ancak aletlerle fark edilebilir. Bu hareket esnasında Karadeniz'deki son deprem gibi ufak tefek gelişimler söz konusudur. Tabii depremlerin asıl olduğu yerler özellikle levha sınırı dediğimiz bölgelerdir. Levhaların birbiriyle olan ilişkileri değişik şekilde sınırlar oluşturur. Bu sınırlar boyunca esas depremler gelişir. Bunun dışında diğer kısımlarda da değişik aktiviteler olabilir. Karadeniz'de de Anadolu levhası dediğimiz bölümde bu tür hareketler olabilir ancak şu anda bu kısımda aktif bir levha sınırı yok ve olmadığı için de çok sık depremlere rastlamayız."

Küçük şiddetli sarsıntıların büyük şiddetli sarsıntıların habercisi olduğunu düşünmek için de Karadeniz'de yaşanan son deprem gibi sismik hareketlerin belirli bir periyot ve hat içerisinde sıklıkla olması gerektiğini vurgulayan Akdağ, Karadeniz'de son depremin olduğu alanda böyle bir durum olmaması sebebiyle endişe edilecek bir durumun söz konusu olmadığını sözlerine ekledi.


Kaynak: Anadolu Ajansı

Yorum Gönder