banner162
Kameralı Ambulanslar yollara indi

Sağlık Bakanlığı tarafından bazı illere tahsis edilen yeni nesil ambulanslar, kamera sistemiyle, yol vermeyen veya kural ihlali yapan araçları belirleyecek ve navigasyon cihazıyla da vakalara daha hızlı ulaşımı sağlayacak.

29 Nisan 2015 Çarşamba 12:13
Kameralı Ambulanslar yollara indi
 Sağlık Bakanlığı tarafından bazı illere tahsis edilen yeni nesil ambulanslar, kamera sistemiyle, yol vermeyen veya kural ihlali yapan araçların tespit edilmesi, navigasyon cihazıyla da vakalara daha hızlı ulaşım imkanı sağlıyor.

Son teknoloji ürünü tıbbi cihazlarla donatılan yeni nesil ambulanslarda, kamera sistemi ve navigasyon cihazı bulunuyor. Araçların ön kamerası, vakalara ulaşım sırasında ambulansa yol vermeyen araçları belirliyor. Arka kamera ise ambulansların peşine takılarak trafik kurallarını ihlal eden araçları belirliyor.

Kamera kayıtlarıyla plakası belirlenen araçlar, gerekli durumlarda emniyete bildirilebilecek.

Araçlarda bulunan navigasyon sistemi ise ambulansların vakalara ulaşma süresini kısaltıyor. Ambulans şoförleri, navigasyon cihazının yönlendirmesiyle adresleri daha kolay bulabiliyor ve gerektiğinde farklı güzergahları kullanarak vakalara ulaşabilecek.

Tokat 112 İl Ambulans Servisi Başhekimi Nurten Sandal Aktaş, yaptığı açıklamada, il genelinde 50 ambulans ve 20 istasyonla hizmet sunduklarını belirtti.

Yaklaşık 2 ay önce Sağlık Bakanlığınca Tokat'a 7 adet tam donanımlı ambulans gönderildiğini belirten Aktaş, "Önceki ambulanslarımıza da aynı donanımın takılması için altyapı çalışmaları sürüyor. Kameralı ambulansları Tokatımızda yaklaşık 2 aydır kullanıyoruz" dedi.

Ambulansların vakaya ulaşırken trafikte bazı zorluklar yaşadığını anlatan Aktaş, şunları söyledi:

"Ambulanslarımıza yol vermeyen sürücüler yüzünden mağduriyet yaşayan hastalarımız vardı. Ambulanslarımızda bulunan kamera sistemi sayesinde bu sıkıntıların önüne geçebileceğiz. Bu sistem sayesinde gerektiğinde cezai ve hukuki işlem yapılabilecek. Sürücülerin, ambulansları gördüklerinde duyarlı olmaları ve yol vermeleri gerekiyor."

Servisteki ambulanslardan sorumlu olduğunu ve 12 yıldır ambulans kullandığını ifade eden Ahmet Uzun ise trafikte bazı sürücülerin yol vermemesi nedeniyle zaman zaman olumsuzluklar yaşadıklarını ve hastaya zamanında ulaşamadıklarını belirterek, "Kameralı sistemle, yaşadığımız sıkıntıların ortadan kalkacağına inanıyorum" diye konuştu.


Kaynak: Anadolu Ajansı

Yorum Gönder