banner162
İnşaat harfiyatından antik nekropol çıktı

Sinop'ta yapılan Kültür Merkezi inşaatı çalışmaları kapsamında temel hafriyatında antik nekropol izlerine rastlandı.

09 Mayıs 2015 Cumartesi 11:21
İnşaat harfiyatından antik nekropol çıktı

Merkeze bağlı Gelincik Mahallesi'nde, Kültür ve Turizm Bakanlığınca yapılması planlanan kültür merkezi inşaatı temel hafriyatının, Sinop Müze Müdürlüğü uzmanlarınca denetimi sırasında antik nekropol izlerine rastlandı.

Bunun üzerine hafriyat çalışmaları durdurularak, alanda Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün izniyle Müze Müdürlüğü başkanlığında kurtarma kazısı başlatıldı. Kazı alanını ziyaret eden Vali Yasemin Özata Çetinkaya, Müze Müdürü Hüseyin Vural'dan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Vural, yapı alanının doğu sınırı boyunca MÖ 4. yüzyıla kadar uzanan çok sayıda gömünün yer aldığı antik nekropol ortaya çıkarıldığını belirterek, "Gömüler moloz taş örgülü, kiremit çatılı, Amphora dizisi örtülü mezarlar ve toprak gömü olarak çeşitlilik arzetmektedir. Gömü içinde ve çevresinde Lekythos, Kantharos, Amphroa, koku şisesi, Alabastron, sikke gibi mezar hediyeleri bulunmuştur. Nekropol alanının batısında Musevi inancına ait buluntulara rastlanılmış olup çalışmalar halen devam etmektedir" dedi.

Vali Çetinkaya, Sinop'ta gerek kamu yatırımı, gerekse özel sektör kuruluşları ve mülk sahipleri tarafından yapılan pek çok hafriyat çalışmasında bu tür kültür varlığı kalıntılarına rastlanıldığını ve kurtarma kazıları yapıldığını ifade ederek, Sinop'un gerçekten çok önemli bir tarihi mekan üzerine kurulduğunu söyledi.


Kaynak: Anadolu Ajansı

Yorum Gönder