banner162
Dokunulmazlıkların Kaldırılma Teklifi Kabul Edildi

TBMM Genel Kurulunda, dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliği teklifi 376 oyla kabul edildi, referanduma gerek kalmadı.

20 Mayıs 2016 Cuma 16:19
Dokunulmazlıkların Kaldırılma Teklifi Kabul Edildi
 TBMM Genel Kurulunda, dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliği teklifi  376 oyla kabul edildi, referanduma gerek kalmadı.

Meclis'te dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin Anayasa değişikliğinin 1. maddesinin ikinci tur oylaması tamamlandı. Madde 373 'kabul' oyuyla Meclis'ten geçti. 2. madde de 374 oyla kabul edildi. Maddelerin tümü üzerinde yapılan oylama da 376 oyla kabul edildi. Böylece dokunulmazlık teklifi Meclis'ten geçmiş oldu ve yasalaştı. Şimdi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayına gidecek...

675 FEZLEKE VAR

Kanun ile birlikte tüm milletvekillerinin dokunulmazlığı kalkarken, 138 vekil hakkında fezleke bulunuyor. TBMM'de bulunan toplam fezleke sayısı ise 675... Hakkında en çok fezleke  bulunan milletvekillerini HDP olması dikkat çekiyor... 

KARAR NE ANLAMA GELİYOR?

Peki bundan sonra ne olacak? Yasayla birlikte 27 AK Parti, 51 CHP, 9 MHP, 50 HDP ve 1 bağımsız milletvekili 675 ayrı dosyadan yargılanacak.

(HDP) SELAHATTİN DEMİRTAŞ: 57 FEZLEKE

(CHP) KEMAL KILIÇDAROĞLU: 37 FEZLEKE

(HDP) NURSEL AYDOĞAN: 36 FEZLEKE

(AK PARTİ) ŞAMİL TAYYAR: 10 FEZLEKE

(HDP) PERVİN BULDAN: 46 FEZLEKEYargılama süreci de şöyle işleyecek:-Anayasa değişiklik teklifi Cumhurbaşkanına gönderilecek. Cumhurbaşkanının 367 üzerine kabul oyu çıkmasına rağmen değişikliği referanduma götürme yetkisi var. Ancak Erdoğan'ın buna gerek görmeyeceği belirtiliyor.-Değişiklik Resmi gazetede yayınlandıktan sonra TBMM'deki tüm fezlekeler ilgili savcılıklara gönderilecek. Savcılıklar bu fezlekelerdeki suç iddialarıyla ilgili dava açacak ya da takipsizlik kararı verecek.-Suçun işlendiği dönemdeki ceza yasaları, daha sonra değiştiği için bu dosyalardan bir bölümü hakkında, takipsizlik karar verilmesi bekleniyor.– Ancak yasama dokunulmazlığı kaldırılan milletvekilinin 7 gün içinde Anayasa Mahkemesine dava açma hakkı bulunuyor. Anayasa Mahkemesi, bu istemi 15 gün içerisinde karara bağlayacak.-Prosedürler tamamlandıktan sonra, hakkında dava açılan milletvekili yargılanmaya başlanacak. Duruşmalara giderek ifade vermesi gerekecek, gitmediği taktirde ihzarlı olarak polis zoru ile getirilmesi kararı verilebilecek. 

Yorum Gönder