banner162
Diyanet İşleri Başkanı: Dağlıca'da Ezanlar Susmaz

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "Dağlıca Camii'nde hiç kimse okumazsa ben kendim gider ezan okurum" dedi.

06 Kasım 2015 Cuma 07:17
Diyanet İşleri Başkanı: Dağlıca'da Ezanlar Susmaz
 Türkiye Diyanet Vakfı Kastamonu Şubesi'nin açılışına katılan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez,  Hakkari'de yürütülen operasyonlardan dolayı uzun süredir Dağlıca Camisi'nde yeniden okunmaya başlamasına ilişkin soru üzerine Görmez, ezanın istiklalin ve bağımsızlığın simgesi olduğunu söyledi.

Görmez, şöyle konuştu: “Bu ezanlar ki şehadetleri dinin temeli, ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli' der merhum Akif İstiklal Marşımızın bir beytinde. Dolayısıyla hiçbir karış toprak, hiçbir zaman ve hiçbir saniye ezansız kalmayacak inşallah.” Görmez, yaşananların gelip geçici olduğunu ve bunların bu topraklarda hiçbir zaman yer bulamayacağını dile getirdi.

BİR DAHA OLMASIN

Anadolu'da ilk ezanın o bölgelerde okunduğu yerler olduğunu hatırlatan Görmez, “O bölgede yaşayan vatandaşlarımız bir saniye olsun ezansız yapamazlar. Sur'da, Nusaybin'de ve Cizre'de yaklaşık bir buçuk ay bazı camilerimiz sabah namazında açılamadı, ezanlar okunamadı. Hiç kimse ezan okumasa bile ben o bölgelere giderek minarelere çıkarak ezanı okurum" dedi.

Yorum Gönder