banner162

Türkiye'nin önemli ihraç ürünlerinin başında gelen fındığın bu yıl zirai dondan zarar görmemesi, çiftçinin yüzünü güldürdü.

01 Mayıs 2015 Cuma 15:33
Çiftçinin yüzü güldü

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt, yaptığı açıklamada, geçen yıl fındığın zirai dondan çok fazla etkilendiğini belirterek, "Bu yıl korktuğumuz başımıza gelmedi. Çok şükür Doğu Karadeniz'de geçen yıl yaşanan afet olmadı" diye belirtti.

En çok nisan ayında etkili olan karın kendilerini korkuttuğuna dikkat çeken Cörüt, "Biz geçen yıl yaşanan zirai donun etkisini halen üzerimizden atamadık. Bu nedenle nisanda yağan kar, bütün üreticileri strese soktu ancak çok şükür korkulan olmadı" ifadesini kullandı.

Doğu Karadeniz'de 700-800 rakımdan yüksek bölgelerde kısmi olarak zirai don yaşandığını ancak orta ve sahil kesimde zirai donun olmadığını belirten Cörüt, "Fındığın büyük bölümü sahil ve orta kesimde. Yüksek rakımlı yerlerle oluşan kısmi don, rekolteyi çok etkilemeyecektir. Eğer korktuğumuz yeniden başımıza gelseydi, üreticilerimiz ve bölge ekonomisi açısından çok olumsuzluklar doğururdu" diye konuştu.


Kaynak: Anadolu Ajansı
Anahtar Kelimeler OrduFındıkçiftçi

Yorum Gönder